BankacılıkKredi HaberleriKredi Notu

Akbank Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Akbank kredi erteleme ve kredi kartı borcu erteleme işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizin için 2021 güncel bilgilerle araştırdık.

Koronavirüs salgını etkisiyle tüm Dünya’nın içinde bulunduğu olağanüstü dönemde, toplumun sağlığını korumak ve ekonomik sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırmak amacıyla birden fazla banka, kredi kartı ve kredi borçlarının ertelenmesi için fırsat tanımaktadır.

Akbank’ta ekonomik destek ihtiyacı duyan müşterilerinin kredi kartı borç ödemelerini maksimum 3 aya kadar erteleme hakkı tanır. Kredi kartı borç erteleme işleminden yararlanmak isteyen Akbank kredi kartı müşterileri, Akbank’ın resmi web adresine giriş yaparak, online basit adımlar ile işlem gerçekleştirirler.

Akbank Kredi Kartı Borcunu Online Erteleme Adımları Neler?

Akbank kredi kartı borcunu online olarak erteleyebilmek için https://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/erteleme-iste.aspx adres linkine internet yardımıyla giriş yapılması ve ardından ekrana gelen kredi erteleme çizelgesinden maksimum 3 aya kadar bir süre seçeneğinin tanımlanması gerekir. Süre tanımlaması ardında ise ‘’ erteleme iste’’ başlıklı kutuya tıklanarak, bilgi kaydı tablosuna giriş yapılmalıdır.

Bu tabloya talep edilen TC kimlik numarası ve Akbank müşterilerine ait olan her biri farklı internet bankacılığı şifreleri girilip, online onay verilmelidir.

Korona sebebi ile güncellenen banka çalışma saatleri ve sokağa çıkmaktan kaçınmanın virüsün yayılma hızını azaltması gerekçeleri ile erteleme başvuruları bu online ve basit adımlar ile yapılmaktadır.

Akbank Kredi Erteleme Formu

Yukarıda verdiğimiz linkten sayfaya giriş yapıp alttaki görseldeki formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmekte.

akbank kredi erteleme formu

Akbank Kredi Kartı Borçları Ertelendiğinde Ekstra Faiz İşliyor Mu?

Bankacılık işlemlerinde uygulanan faizlere ilişkin kriterler erteleme koşullarında da kullanılmaya devam edilmektedir. Kredi kartı borç tutarının bir ay boyunca ödenmek istenmediği belirtilirse % 1,83, 2 ay ve 3 ay verilmek istenmediği aktarılırsa sırasıyla, % 2,43 ve % 3,03 oranlarında faiz uygulamaları yapılır. Bu bilgilere bağlı olarak erteleme süresi yükseltildikçe borca yansıtılacak olan faiz oranı değeri de yükselir. Kredi ödemesini erteletme koşullarından yararlandıktan sonra, ilk ödeme planında yer alan borç tutarı üzerinden geri ödeme gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Kredi kartı borç erteleme işlemi bir örnek ile ifade edilecek olursa, 2.043 TL’lik bir borç eğer bir ay öteleme talebi ile verilecek ise, bu borcun 2 ay öteleme ile ödenmesi talep edildiğinde, banka kişiden toplamda 2,058 TL karşılık alır. Ödeme 3 ay sonra yapılmak isteniyor ise banka, 2,072 TL borç ödemesi talep eder. Faiz oranının artışı ile uygulanan ek ödeme tutarları yüksek rakamlara sahip olmayıp, ideal oranlarda belirlenmesi amaçlanmıştır.

Akbank Kredi Kartını Erteledik İlk Ödemeleri Nasıl Yapacağız?

Erteleme işlemi ardından yapılan ilk ödeme, kredi kartı borcu 1 ay ötelendi ise 1 ay sonra, 2 ve 3 ay ötelendi ise sırasıyla 2 ve 3 ay sonra yapılır. Ödeme işlemlerinin yönteminde ise her hangi bir değişiklik yaşanmaz. Kişi o güne kadar kredi kartı borçlarını nasıl yatırıyor ise yine aynı şekilde rutin ödemlerini yapmaya devam eder. İnternet bankacılığından, telefon bankacılığından, şubeden bizzat, erteleme işleminde seçtiği ay sayısına bağlı olarak, 2 veya 3 ay sonra ilk ödemesini yapabilir. 1 ay erteleme yaptırılmış ise ilk asgari dönem borcunun geldiği ay borç ödenmeyip, takip eden ayda asgari tutar yatırılır.

Akbank Kredi Kartı Borcu Geldi Ve Gecikmeye Düştü Erteleme Yapılır Mı?

Akbank kredi kartı borcunun asgari dönem ödemesi geldi ise ve maddi yetersizlik nedeniyle ödeme yapılamadıysa, yine de erteleme yapma hakkı bulunur. Bu uygulama hali hazırda ekonomik güçlük çeken müşterileri rahatlatmak için uygulandığından, kişinin borcunun gecikmiş olmasının her hangi bir önemi yoktur. Asgari ödemesini yapamamış olan vatandaşlarda aynı online adımlar ile kredi kartı borç öteleme yaparak, bir sonra ki ay veya maksimum 3 ay sonra geciken borçlarını ödeyebilirler.

Akbank Kredi Erteleme Numarası

Kredi kartı borç erteleme online adımlarını takip edemeyen kişiler ise ‘’444 2 525’’ olan Akbank müşteri hizmetleri numarasını arayarak, müşteri temsilcisine bağlanıp, erteleme taleplerini iletebilir, kısa sürede işlemlerini onaylatabilirler.

 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu