Sorgulama

Araç Muayene Sorgulama Ücreti ve Randevu Alma

Araç muayene sorgulama sonrasından araç muayene randevu ve sonrasında da 2021 güncel araç muayene ücreti ödeyip nasıl işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Araç muayene sorgulama işlemleri için TÜVTÜRK resmi internet sitesi kullanılmalı ya da e-devlet sisteminden işlem yapılmalıdır. Araç muayene sorgulama sayfasında, araç plakası ve ruhsat bilgileri üzerinden, muayene tarihlerine erişim sağlanabilir. TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden yapılan sorgulama işlemleri sonucunda, araç bilgilerine ve geçmiş dönem araç dosyalarına erişilecektir. Araç muayene sorgulaması aksatıldığında, trafik çevirmesinde araçlar tespit edilmekte ve trafik ekipleri tarafından bağlanmaktadır. Araç muayene tarihleri geçirilmeden, düzenli muayene yapılması ve onay belgesinin alınması gerekir. Araç muayenesinin aksatılmaması ve trafikte sorun yaşanmaması için düzenli şekilde araç muayenesi yapılması gerekir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK araç muayene işlemleri için resmi internet sitesi üzerinden işlem yapılmalıdır. Araç muayene sorgulaması için belirtilen adımlar ve sorgulama işlemlerinin detayları şu şekildedir:

 • TÜVTÜRK üzerinden araç muayene sorgulaması başlatmak için https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx bağlantı adresi kullanılmalıdır.
 • TÜVTÜRK resmi internet sitesi açıldıktan sonra, ana sayfada yer alan sorgulama bölümü kullanılmalıdır.
 • Sorgulama yapılmak istenen araca dair plaka numarası ve muayene rapor numarası girildikten sonra, araç muayene sorgulaması başlatılacaktır.
 • Sistemde yer alan güvenlik kodunun da doğrulanmasının ardından, araçların muayene tarihleri ve muayenenin geçip geçmediği hakkında bilgi edinilebilir.

Ücretsiz araç muayene sorgulaması yapılan TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden aşağıdaki bilgilere erişim sağlanacaktır:

 • İstasyon Adı 
 • Hizmet Tipi   
 • Muayene Tarihi                
 • Muayene Sonucu

Belirtilen sorgulama sonuçları üzerinden, araç muayenesinin hangi tarihlerde tekrarlanacağı ve muayene için hangi adrese gidilmesi gerektiğine dair, detaylı bilgilere erişim sağlanacaktır.

E-Devlet Araç Muayene Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi araç muayene sorgulama işlemleri için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • E-devlet sistemi kullanılarak, araç muayene sorgulaması başlatmak için https://www.turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama bağlantı adresi kullanılmalıdır.
 • E-devlet sisteminden yapılan TÜVTÜRK sorgulama sayfası üzerinden, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • E-devlet sistemi TÜVTÜRK araç muayene sorgulama ekranı açıldıktan sonra, araç plakasına dair tüm araç muayene dökümleri sıralanacaktır.
 • Güncel araç muayenesinin tarihi, araç muayenesinin yapılacağı adres ve araç muayenesinde istenen evraklar, TÜVTÜRK sorgulama ekranında detaylıca sıralanacaktır.

Araç Muayenesi Öncesinde Hangi İşlemler Yapılmalıdır?

Araç muayenesinden önce, aracın eksiklikleri tespit edilmeli ve tüm eksikler kapatılmalıdır. Araç muayenesi için aracın ruhsatı hazırlanmalı ve muayenede kuruma teslim edilmelidir. Araç sahibinin kimlik belgesi, sürücü belgesi ve araç sahibi dışındaki kullanımlar için araç sahibi tarafından hazırlanan vekalet belgesinin TÜVTÜRK’e teslim edilmesi gerekir. Trafik sigorta poliçesinin, araç muayenesi süresinde geçerliliğini koruması ve sigorta tarihinin en az 1 yıl daha devam etmesine dikkat edilmelidir. Sigorta poliçesinin tarihi doluyorsa, araç muayenesinden önce sigorta poliçesinin yenilenmesi gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmadan, araç muayenesine girilmemesi gerekir. Yangın tüpü gibi olmazsa olmaz ekipmanları da mutlaka yanınızda bulundurun. Egzoz gazı ölçümünün yapılmaması ya da hatalı olması durumunda, araç muayenesinden geçilmez ve araçlar bağlanır.

Araç muayene tekrarı için ise yeniden randevu alıp bu işlemleri yeniden yapmalısınız.

Araç Muayene Süreci Nasıl İlerler?

Araç muayene işlemleri için aracın TÜVTÜRK üzerinde uygun bir yere park edilmesi ve sıra işlemlerinin tamamlanması gerekir. Araç muayene evrakları, TÜVTÜRK görevlilerine teslim edildikten sonra, araca dair tüm borçlar kapatılmalıdır. Araçlar TÜVTÜRK görevlisine teslim edildikten sonra, muayene süreci başlatılacaktır. Muayene esnasında, araç sahiplerinin içeri girmesine izin verilmez ve kanal çıkışında beklenmesi şart koşulur. Araçlar TÜVTÜRK kanalından çıkış yaptıktan sonra, uzmanlar tarafından araç muayene raporu hazırlanacaktır. Araçların muayeneden geçmesini engelleyen herhangi bir sebep olması durumunda, 30 gün içerisinde ücretsiz işlem hakkı verilmektedir. Araç muayene sürecinde yapılan işlemler hakkında detaylı bilgi almak için araç muayene sorgulaması yapılmalıdır.

Gezici Araç Muayene

Gezici araç muayene randevu telefon bilgilerinden TÜVTÜRK gezici araç muayene istasyonu randevu alma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Araç Muayene Randevu Al

Araç muayene randevu al linkinden hızlıca size uygun tarihlerde ve bölgede aracınız için randevu talebi oluşturabilir, ödeme sonrası işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Araç muayene istasyonları için de TÜVTÜRK rezervasyon sistemine girip siz en uygun muayene yerini bulabilirsiniz

https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx

Araç Muayene İletişim

Araç muayene iletişim numarasından randevu sorgulama, durum öğrenme ve muayene öncesi her türlü sorunuzu sorabileceğiniz TÜVTÜRK çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yalnızca pazar günü hariç haftanın diğer günleri 08.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet veren çağrı merkezi numarası.

0850 222 88 88

Bu numara dışında TÜVTÜRK araç muayene sırasında tüm itiraz, şikayet ve önerileriniz için info@tuvturk.com.tr adresine de mail atabilirsiniz.

Aynı şekilde bu numaradan araç muayene iptali de yapabilirsiniz.

 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu