Finansal İşlemlerGenel

Avukat İçin Verilmiş Olan Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Avukat için verilmiş vekalet iptali, vekalet vermemize ihtiyaç duyduğumuz işlemlerin sonlanmasının hemen ardından başvurduğumuz yöntemlerin başında geliyor. Aynı zamanda vekalet verirken otomatik iptal edilmesi için süreli vekalet vererek, daha sonrasında iptal etmek için ekstra vakit kaybetmeyebilirsiniz. Diğer türlü süresiz olarak vereceğiniz vekalet, işlemlerin bitmesinin hemen ardından iptal edilmelidir. Bizler de bu yazımızda size vekalet iptali ve süreli vekalet iptali hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Vekalet vermek kadar vekalet nasıl iptal edilir konusu da oldukça merak edilmektedir. Vekaletname iptali konusuna değinmeden önce vekaletin ne olduğundan bahsetmek gerekir. Vekaletname, kişinin bireysel olarak yapma hakkı bulunan yasal işlemleri kendisi adına bir başkasının yapmasına izin vermesidir. Hangi konularda yetki tanıyacağınız ve bu yetkinin ne kadar süre ile geçerli olacağı tamamen size bağlıdır.

Vekaletnamenin noter aracılığıyla hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle eğer iki taraf arasında vekalet verilecekse başvuru yeri noterdir. Vekalet hazırlanırken belli bir süre seçilir ya da süresiz vekalet de verilebilir. Süreli vekaletnamelerde zaten belge geçerliliğini zamanı dolduğunda yitireceği için iptal işlemine gerek yoktur. Öte yandan süresiz vekaletnamede vekalet iptali istenebilir.

Süresiz Vekalet İptali Nasıl Olur?

Süresiz vekaletname iptali için yetki verdiğiniz kişinin sizin adınıza birçok işlemi yapmasını istediğiniz durumlarda genelde süresiz vekalet verirsiniz. Böylece kişi herhangi bir engele takılmadan birçok yasal işlemi sizin adınıza gerçekleştirebilir. Bu işlemler arasında banka hesaplarınızın kontrol edilmesi olabileceği gibi, hisse senetlerinin kontrolü de yer alabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda hak kaybı ve mağduriyet yaşanmaması adına bu vekaletin iptal edilmesi ihtiyacı ortaya çıkabilir. Neticede vekalet geçerlilik süresi, süresiz vekaletname için geçerlilik süresi 10 yıl olarak kabul edilmekte.

Vekaletnamenin iptali için yine noter aracılığıyla işlem yapılması gereklidir. Öte yandan süreli vekaletler kendini zaten bir süre sonra geçersiz kılacaktır. Bu yüzden de vekaletname hazırlanırken mümkün olduğunca süreli vekalet türünü tercih etmeniz önerilmektedir.

Vekalette Vekil Tayin Edilmesi Durumu

İşlemleri sizin adınıza gerçekleştirmesi için vekil olarak seçtiğiniz kişi, kendisi de yeni bir vekil tayin etmek isteyebilir. Bu tarz ihtiyaçlar genelde süresiz vekaletler de ortaya çıkabilir. Ya da zaten vekaletname hazırlanırken en başta belli olan bir durumdur. Ancak vekil olarak seçtiğiniz kişinin yeni bir vekil seçmesi söz konusu değildir.

Yani vekilin vekil tayin etmesi isteniyorsa yine sizin yetkiniz istenecektir. Bunun için de ilk başta vekaleti hazırlarken yetki vermiş olmanız gerekir. Vekaletnamenin üzerinde bu ifade yer alıyorsa, vekiliniz de kendisine yeni bir vekil tayin edebilir. Ancak, vekilin vekili sizin haklarınızı gasp etmeye başlarsa da yine aynı şekilde vekaletin iptalini talep edebilirsiniz.

İki Kişiye Aynı Anda Vekalet Verilmesi

Vekilin vekil tayin etmesi kimin tayin edileceğini kontrol edemeyeceğiniz için riskli olabilir. Bu kadar açık kapı bırakmamak ve gelecekte vekalet iptali ile uğraşmamak için en baştan birden fazla vekil seçmek isteyebilirsiniz. Peki, iki kişiye vekalet vermek mümkün mü?

Aslında bakarsanız vekaletname hazırlanırken istediğiniz kadar kişiyi vekil olarak tayin edebilirsiniz. Hatta, her bir kişiye verdiğiniz haklar birbirinden daha farklı da olabilir. Bu, tamamen size bağlı bir durum olup, sonradan vekilin vekil tayin etmesine olanak tanımamak için bu yöntemi seçebilirsiniz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda istediğiniz vekil için ayrı olarak ya da tüm vekiller için vekaletleri iptal etmeyi seçebilirsiniz.

Vekalet İptali Nasıl Yapılır?

Vekaletnamenin iptali için aynı notere gitmenize gerek yoktur. Herhangi bir noter aracılığıyla iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Vekaletnamenin tamamen iptali söz konusu olduğu gibi, vekaletteki belli maddeleri de iptal ettirebilirsiniz. Eğer yurtdışındayken vekaletinizi iptal ettirmek istiyorsanız dış temsilciliklere başvurarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vekaletnamenin ve vekilin geçersiz hale gelmesi için notere başvurarak azilname belgesi alınması gerekmektedir. Ayrıca bu işlem için de harç ödenmesi gerekmektedir. Alınan belge hangi yetkilerin iptal edildiğine dair detayları da içermelidir. Sonrasında bu belge vekile gönderilir. Azilname vekile daha önce sağlamış olduğunuz yetkileri elinden almış olur.

Azilname için pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kimlik belgelerinden biri; 2 adet vesikalık fotoğraf; vekaletmenin tarihi; fotokopisi; düzenleyen noter ismi; vekilin ad – soyad ve güncel adres bilgileri gereklidir. Ancak iki taraf anlaşmalı olarak vekalet iptali yapacaksa, bu durumda azilname gerekli değildir.

Avukata Verilen Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Eğer avukata verilen vekaletname nasıl geri alınır veya iptal edilir merak ediyorsanız bu bilgiyi de aktardıktan sonra yazıma son vereceğim. Avukatınızla karşılıklı bir yazılı anlaşma yapmak suretiyle bu vekaleti geçersiz kılabilirsiniz. Yok ben daha resmi bir şekilde bu vekaletin asla kullanılmamasını ve iptal edilmesini istiyorum diyorsanız.

Bir notere giderek “azilname” hazırlanarak avukatınıza gönderilmesini isteyebilirsiniz. Azilname vemiş olduğunuz vekalet yetkisini geçersiz kılacaktır. Bu yüzden notere başvuru esnasında avukatınıza dair tüm bilgileri vermelisiniz. İletişim adresi, telefon numarası vb. bu bilgilere gönderilecek azilname örnekleri avukatınıza ulaştığı andan itibaren vekalet geçersiz olacak ve iptal edilmiş olacaktır.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu