Bankacılık

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka kartında hesap numarası bankalara göre kartın neresinde yazar? Tüm bankalar için hesap numaraları kaç hanelidir? Banka kartı numarası nedir ve ne işe yarar?

Bankalarda hesabı olan herkesin bir hesap kartı mutlaka vardır. Nitekim ATM den işlem yapabilmeniz için sizlere bu kartlar mutlaka kurye aracılığıyla gönderilir. 7-24 işlem yapmanıza olanak veren bankamatik kartları bankacılık işlemlerini kendiniz yapabilmeniz açısından önemli. Kartın üzerinde bulunan numaralar ile bilgilerde sizlere ait önemli hususlar. Bankalar farklı grafik basımı ile şekillerde kart tahsisi yapabiliyor. Bu anlamda da tüketici gerekli duyduğu zaman direk ulaşamadığı banka kartlarında hesap numarası nerede yazar sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabını bulabilmek için sizlere hazırladığımız makale ile hesap numaranıza ulaşabilecek ve ihtiyacınızı da giderebileceksiniz.

Banka Kart Numarası Hangisi?

Öncelikli olarak banka kartlarının üzerinde dört haneli dört adet numara yazar. Bu numara da kişilerin hesap numarası ile karıştırmasına neden oluyor ki bu sebeple yanlış para aktarımları da yapılabiliyor. Bankalar sizlere kart tahsisi yaparken bu numarayı özel kod olarak size özel olarak üretir. Bu numara sayesinde bankalar ve online alışveriş merkezleri sizleri tanıma yoluna gider ve kartın sahibi hakkında bilgi edinir. Yani bu 16 haneli rakam sizin müşteri numaranız değildir.

Bankalar Kartlara Farklı Grafik Tasarımı Sunuyor

Her banka kişiye farklı grafik tasarımı sunarken aynı bankada farklı tasarımlar ile karşımıza çıkabiliyor. Bazı kartların hepsinde istediğiniz tüm numaralara ulaşırken bazılarında da hiç birine ulaşamıyorsunuz. Örneğin son olarak Garanti BBVA çıkarmış olduğu kredi kartını numarasız tasarımla basıyor. İnternetten başvuru ile onaylanan kart akıllı telefon uygulamasına indirilmesi sayesinde harcamalara olanak sağlarken sonradan kurye ile size kart gönderiliyor. Bu kartın üzerinde ise hiçbir numara yazmıyor. Bu aşamada da kartın üzerinde hesap numarası nerede yazar sorgusu çok abes düşüyor.

Hesap Numarasını Öğrenme

Banka hesap numarasını öğrenme için sizlere yedi farklı alternatiften bahsetmek mümkün. Yani burada hesap no arayışınız varsa internet ve mobil bankacılığından, bankamatiklerden, Müşteri Hizmetlerinden, Banka şubesinden, banka hesap cüzdanından ve asıl konu başlığımız olan banka kartları üzerinden hesap numarasını öğrenme hizmeti alabiliyorsunuz.

Bankalarda açacağınız hesap için mutlaka bir protokol bulunur ve bunlara da sizler ıslak imza atarsınız. Bu protokol kapsamında sizlere ilk açılışta bir hesap cüzdanı da verilmektedir. Bu cüzdan içerisinde ise sizin müşteri numaranız, banka şube numarası ve tüm bunların birleşimi olan iban numarası da yazmaktadır. Dilerseniz buradan hesap numaranıza ulaşırsınız.

Banka Kartı Hesap Numarası Ne İşe Yarar?

Her Bankanın banka kartında hesap numarası farklı olarak yazılır ve karşımıza çıkar. Banka kartında 4+4+4+4 halinde 16 haneli grup halinde numaralar çıkar. Bu numara sizin bankada tanımanıza yardımcı olacak numaradır. İnternet gibi online ödemelerde bu numarayı kullanırsınız ve banka sizi tanımış olur. Ancak bu numaranın hesap numarası olmadığının üzerini çizmek gerekiyor. Nitekim ödemede de bu numaranın yanında kartın miadı ve arkasında olan güvenlik numarası da girilmesi gerekecektir. Fakat bu numara üzerinden EFT ve havale yapamazsınız. Çünkü bu numara hesap numarası değildir.

Banka Kartı Numarası Nedir?

Kartınızda iban numarası yazıyor olabilir. Burada TR harflerinden sonra 26 haneli bir numara söz konusudur. Uluslar arası hesap numarası olması nedeniyle tüm ülkelerde bu numaranın hangi ülke, hangi banka, hangi hesabı gibi hususlara ulaşabiliyorsunuz. TR Türkiye’yi işaret eder. Bundan sonra 5 hane bankanızın şube kodudur. Şube kodu sonrası 0 rezerv numarasıdır ve arkasındaki 12 haneli numara sizin banka hesap numaranızı gösterir. Fakat buradaki 12 hane her banka için farklılık göstermektedir.

Müşteri Numarası ve Hesap Numarası Aynı Numara mı?

Hesap numarası ile müşteri numarası farklı numaralardır. Bu anlamda tüketici ikisinin de aynı şey olduğunu düşünüyor. Müşteri numarası sizin adınıza size özel çıkarılmış bir kod iken hesap numarası iken farklı işlem görür. Dijital bankacılık ürünlerine girişlerde müşteri numaranızı kullanabilirsiniz. Bunu bilmiyorsanız ayrıca TC kimlik numarası ile de giriş söz konusu. Ancak müşteri numarası üzerinden para aktarımı yapılması mümkün değildir.

Ziraat Bankası Bankkart Combo Üzerinde Hesap Numarası

Türkiye’de en çok banka şubesi ağına sahip Ziraat Bankası bankamatik kartı ile kredi kartını tek karta yüklemesinin ardından farklı bir yaklaşım sergiledi. Sizlere sunulan Bankkart Combo kartının ön yüzünde isim bulunmaktadır ve ismin üstünde hesap numarası ayrıntılı olarak yazar. Bananın şube kodu 3 ve 4 haneil olurken hesap numarası ise 8+4 şeklinde 12 haneli olmaktadır. Hesap numarasından sonra 5001 – 5002 – 5003 gibi ek numaralar alır. Hesap numarası ile para aktarımında bir haneniz boş kaldığında bunun için ilk haneye 0 numarası yazmanız yeterli olur.

Halkbank Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Halkbank müşterisine sunduğu banka kartlarının ön yüzünde hesap numarasını yazma yoluna gidiyor. Yine size özel kod olan 16 haneli numaranın altında isim soyisim yazar. Bunun yanıda ise müşterisi olduğunuz Halkbank şubesinde bulunan hesap numaranız yazmaktadır. Burada ilk dört hane banka şube kodudur ve sonraki 12 hane sizin hesap numaranızdır. Yine iban numarası üzerinden bankanın hesaplarına ait numaralara ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Akbank Neo Kart Üzerinde Hesap Numarası

Akbank geçmiş dönemde çıkardığı NEO kartların üzerinde banka kartı numarasının altında isim soy isim, onun altında da müşteri numarasını yazmaktaydı. Ancak günümüzde Akbank NEO kart tasarımı tamamıyla değiştirdi. Yatay olarak sunulan kart günümüzde dikey olarak sunuluyor ve kişinin ismi ve soy ismi yazıyor.

Denizbank Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Denizbank müşterisine bankamatik kartı tahsis ederken üzerinde de hesap numarası yazmama yoluna gidiyor. Ancak bu her kart için geçerli değil. Banka kredi kartı olarak ortak anlaşmalı Bonus kart sunarken bu kartın hesap numarasını ulaşmanız mümkün değil. Müşteri numarasını öğrenmek isterseniz de bankamatik kartınızdan ulaşabiliyorsunuz. Denizbank hesap numarası sorgulama işlemine internet bankacılığından, ATM’den, çağrı merkezlerinde de ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Banka kartlarında hesap numarası yazmaktadır. Ancak kişiler burada karışıklık yaşaması halinde bana müşteri hizmetlerinden destek alabilir. Bunun yanında hesap numarasını öğrenmek isteyen kişilere banka farklı bir hizmet daha sunar. Burada internet bankacılığına girmenize de gerek yoktur. Bankanın resmi internet sitesi üzerinden hesap numarası al sayfası mevcut. Bu sayfada TC kimlik numaranız, telefon numaranız, doğum tarihiniz ve doğrulama kodunu girmeniz Halide gönder menüsü ile cep telefonunuza size ait hesap numarası gelmektedir.

İş Bankası Banka Kartından Hesap Numarası

İş Bankası müşterileri kartlarından hesap numarasına ulaşabilir. Hesap no kartın ön yüzünde yazar. Burada hesap numarası 7 hanelidir. 1111 – 1111111 gibi İlk dört hane sizin bankanızın şube kodu diğer yedi hane ise hesap numaranızdır. Bazı hususlarda dijital yöntemlere hesap numaranız girildiğinde 8 hane olarak isteyebilir. Bu aşamada da hesap numarası önüne 0 yazmanız yeterli oluyor.

Banka kartı hesap üzerinde hesap numarası arayışınız olabilir. Ancak bu numarala ulaşmanız için sadece ATM kartları gerekmiyor. Önünüzde yedi alternatif yol ile size ait olan tüm banka hesap numaralarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca İban numarası olanlar kendisine ait hesap no ayrımını da kolaylıkla yapabilmektedir. Hiç birini yapamıyorsanız banka şubesine başvurarak ta öğrenmeniz mümkün.

Hesap Numaraları Kaç Haneli?

Tüm bankalar için kart üzerinden de okuyabileceğiniz hesap numaraları kaç hanedir? Aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Akbank Hesap Numaraları Kaç Haneli?

Akbank hesap numaraları 1234-12345678 formatında olup ilk 4 hanesi şube kodunu sonraki 8 hane hesap numarasıdır temsil eder.

Garanti Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Garanti Bankası hesap numaraları 1234-1234567 şeklindedir. İlk 4 hane şube kodu sonraki 7 hane hesap numarasını belirtir.

HSBC Bank Hesap Numarası Kaç Haneli?

HSBC Bank için 123-1234567-891-00 formatı verilen hesap numaralarında ilk 3 hane şube kodu sonraki 7+3+2 şeklinde 12 haneli hesap numarasıdır.

Halk Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Halk Bankası 1234-12345678 formatında hesap numarası verir ve ilk 4 hane şube kodu sonraki 8 hane hesap numarasıdır.

İş Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

İş Bankası hesap numaraları 1234-1234567 şeklinde kullanılmaktadır. İlk 4 hane şube kodu sonraki 7 hane ise hesap numarası.

QNB Finansbank Hesap Numaraları Kaç Haneli?

QNB Finansbank 12345-12345678 formatında hesap numarsı oluşturur ve ilk 5 hane bankanızın şube kodunu sonraki 8 hane hesap numaranızı verir.

Türkiye Ekonomi Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

TEB ise 123-12345678 formatında hesap numaralarına sahiptir. Yine ilk 3 hane şube kodu sonraki 8 hane hesap numarasıdır.

Türkiye Finans Katılım Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Türkiye Finans 123-1234567-1 formatında hesap numaraları verir. İlk 3 hane şube kodu sonraki 7 hane ve sondaki 1 hane hesap numarasıdır.

Vakıf Bank Hesap Numarası Kaç Haneli?

Vakıf Bank 1234-1234567890123 şeklinde bir hesap numarasına sahiptir. 17 Haneli hesap numarasının ilk 4 hanesi şube kodu sonraki 13 hane hesap numarasıdır.

Yapı Kredi Bankası Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Yapı Kredi 1234-12345678 şeklinde olan hesap numarasının ilk 4 hanesi banka şube kodu sonraki 8 hane hesap numarasıdır.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli?

Ziraat Bankası hesap numaraları 1234-12345678-1234 şeklinde yazan numaralardan ilk 4 hanesi şubesi kodu sonraki 8+4 hane ise hesap numarasıdır. Bu şekilde hesap numaraları 12 hanelidir diyebiliriz

Ayrıca TC Kimlik NO ile Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır? konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu