Bankacılık

Bankadan Nasıl Para Çekilir?

Bankadan nasıl para çekilir? ATM’den nasıl para çekilir? Kartsız olarak ATM’den para çekme ve direkt şubeye giderek hesaptan para çekme işlemlerini anlattık

Bankadan nasıl para çekilir? Bankadan para çekme işlemi çoğunlukla ileri yaş gruplarının yapmakta zorlandığı bir mevzudur. Bankacılık sistemlerini bilmeyen pek çok kişi, bankalardan para çekerken zorluk veya sıkıntı yaşayabilirler. Bankadan para çekmek için kullanabileceğiniz çok fazla kanal var. Bu yazıda, ATM kanalıyla ve diğer bankacılık kanallarını kullanarak nasıl para çekebileceğinizi anlatacağız.

 1. ATM’den Çekme
 2. Şube’den Çekme
 3. ATM’den Kartsız Para Çekme (İnternet ve Mobil Şube)

Banka Şubesinden Nasıl Para Çekilir?

Banka şubesinden para çekmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler çok basit. Aşağıdaki talimatları uygulayarak çok kısa sürede bankadan para çekebilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

 1. En yakın banka şubesine gidin.
 2. Şubeye gitmeden önce, banka hesap cüzdanınız veya banka hesap numaranız mutlaka yanınızda olmalı, ayrıca kimliğiniz de yanınızda olmalıdır.
 3. Şubeden içeri girerek kimliğinizle sıra numarası alın. Eğer sıra numarasını kimliğinizle alırsanız, müşteri olduğunuz için sizlere öncelik tanınacaktır.
 4. Sıranız geldiğinde, hesap numaranız ve diğer bilgilerinizle gişe görevlisinin yanına gidiniz.
 5. Bilgileri teslim edip, para çekmek istediğinizi belirtin.
 6. Çekmek istediğiniz para tutarını söyleyin.
 7. Kısa bir süre içerisinde çekmek istediğiniz para nakit olarak sizin olacaktır.

ATM’den Nasıl Para Çekilir?

Bankadan nasıl para çekilir diye soranlar için, ATM’den para çekmek, tüm para çekme işlemleri arasında en kolayı diyebiliriz. Pek çok bankanın çok yaygın ATM ağı vardır ve bu sayede pek çok ATM’den çok kolay ve bir o kadar da hızlı bir şekilde para çekilebilmektedir. Atm’den para çekmek için, aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

 1. En yakın ATM’ye gidiniz.
 2. Banka hesabınızdan para çekecekseniz, banka kartınızı, kredi kartı hesabınızdan para çekecekseniz, kredi kartınızı yanınızda bulundurun.
 3. ATM’ye gelin ve kartınızı soketten içeri yerleştirin.
 4. Kartınız ATM’den içeri yerleştirdikten şifrenizi girerek ATM ekranına giriş yapın.
 5. ATM ekranında size bazı seçenekler gösterilecektir.
 6. Para çekme, para yatırma, fatura ödeme gibi pek çok seçenekler bulunmaktadır.
 7. Para çekme işlemini seçiniz.
 8. Çekmek istediğiniz tutarı seçiniz.
 9. Paranız ATM’den size verilecektir, paranızı aldıktan sonra makbuzunuzu ve fişinizi de mutlaka almayı unutmayın.
 10. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra paranız size eksiksiz teslim edilmiş olacaktır.

ATM’den Kartsız Para Çekme

ATM’den internet ve mobil şubeyi kullanarak hızlı ve zahmetsiz bir şekilde para çekmek mümkündür. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzun mobil bankacılık uygulamasını açmak veya bankanızın internet şubesine erişmek olacaktır.

 1. İnternet veya mobil şubeye giriş bilgilerinizle erişiniz.
 2. En yakın ATM’ye girin ve ATM ekranından kartsız işlemler menüsünü seçin.
 3. Kartsız işlemler menüsünü seçtikten sonra, telefonunuzdan ATM’den kartsız para çekme menüsünü bulun ve çekmek istediğiniz tutarı girin.
 4. Telefonunuzdan tüm işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza bir karekod çıkacaktır.
 5. Karekodu ATM ekranına okutmanız gerekmektedir.
 6. ATM ekranına karekodu okuttuktan sonra para çekme talebiniz tamamen alınacak ve hızlı bir şekilde para çekebileceksiniz.  Tüm işlem bu kadar hızlı ve kolay yapılabilmektedir.

Bankadan nasıl para çekilir diye merak edenler için özet olarak verdiğimiz bu bilgilerle ister şubeden ister ATM’lerden para çekmek oldukça kolay.

Vadeli Mevduat Nedir? Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu