Devlet Destekleri

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi yani BES nedir? Devlet katkıları ne kadardır? 2021 Güncel emekli maaşı ne kadar çekilebilir.

Bireysel emeklilik sistemi, birikim yapmak isteyen bireylerin devlet tarafından desteklendiği bir fon ürünüdür. Bireysel emeklilikte kişi sigorta prim ödemelerinden hak edeceği emeklilik maaşı dışında, sistemden de bir miktar emekli maaşı alır, yani bir bakıma kendi birikimleri ile de emekli olmuş olurlar. Bireysel emeklilikte kafa karıştıran çok fazla konu var ve bu yazıda bu konuları ayrıntılı bir şekilde işlemeye çalışacağız. 

Bireysel Emeklilik Sistemi Katılım

Bireysel emeklilik sistemi, devlet tarafından desteklenen bir fon ürünü olduğundan, devlet garantisi altındadır. Bireysel emeklilik sistemine katılmak için herhangi bir aracı kurumu seçebilir ve aylık ödeme tutarınızı belirleyerek hızlı bir şekilde sisteme dahil olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Katkı Payı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde adı geçen katkı payı, devlet tarafından ödenen bir teşvik bedelidir. Bireysel emeklilik sistemi, biriktirdiğiniz her bir 100 liraya karşılık 25 lira destek ödemesi yapar. Yani siz 100 lira biriktirirken, devlette sizin adınıza 25 lira biriktirir böylelikle daha az birikim yaparak, daha yüksek birikimlere ulaşmak mümkün hale gelir. 

Devletin sizin adınıza ödeyeceği katkı paylarında bir limit de vardır. Yani aylık 10 bin lira birikim yapmanız durumunda 2,500 lira katkı payı alamazsınız. 2020 yılı için belirlenmiş en üst katkı payı limiti 8 bin 829 liradır. Bir yıl içerisinde 100 bin lira birikim de yapsanız 8 bin 829 liradan daha fazla katkı payı alamazsınız.

Bireysel Emeklilik Kafa Karıştıran Sorular

Birikimlerimizden sadece katkı payı kadar mı getiri elde edebiliriz? 

Hayır, birikimlerinize ilave edilecek katkı payı tutarı, sizin anaparanızı oluşturmaktadır. Bes’te seçeceğiniz onlarca fondan birine yatırım yaparak hem fon getirisinden yararlanabilir hem de birikimlerinize yüzde 25 devlet katkısı alabilirsiniz.

Birikimlerimizin alt ve üst limitleri nedir?

Bes’e katıldıktan sonra her ay birikim yapma şartı bulunmaz. Dilerseniz, birikim yapmayı durdurabilirsiniz. Ancak katkı payı alabilmek için en az x TL birikim yapmanız gerekiyor.Söz konusu limit, her aracı kuruma göre değişkenlik gösterebilir. Kimi aracı kurumlar en az 100 TL birikim yapmayı şart koşarken, kimi aracı kurumlar tek seferde en az 200 TL ödeme yapmanızı talep edebilir. sisteme düzenli bir şekilde ödeme yapmayı düşünüyorsanız, aracı kurumun size verdiği limitler dahilinde yatırım yapabilirsiniz. Üst limit ise bulunmuyor.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalmak gerekiyor. Birikimlerinizi devlet katkılarıyla çekebilmek için gereken alt limit bu. Ayrıca, 56 yaşından önce de katkı paylarınızı ve anaparanızı çekemiyorsunuz. Emekli olabilmek için 56 yaşınızı beklemeniz gerekiyor, ancak yine de bu şart kesin değil. Eğer 46 yaşın üstünde birikim yapmaya başladıysanız, 10 yıl sistemde kalmanız gerekiyor. 

Devlet Katkıları

Emekli olmadan önce de devlet katkılarını çekebilmek mümkün. Bireysel emeklilik sistemi içerisinde 3 yıl kalırsanız, toplam devlet katkı payı tutarınızın yüzde 15’ini çekebilirsiniz.  Yani üç yılda toplam 100 bin lira birikim yaptığınızı ve 25 bin lira devlet katkısı aldığınızı düşünelim. Bu durumda 3,750 lirayı sistemden çekme hakkınız var. Sistemde kalma süresi 6 yıl olduğunda ise katkıların yüzde 35’ini çekebiliyorsunuz. 6 aylık süreçte 20 bin lira katkı payı aldıysanız, bu tutarın yaklaşık 7 bin liralık kısmını çekmek mümkün. Sistemde kalma süresi 10 yıl olan bireyler, devlet katkısının yüzde 60’ını çekebiliyorlar. 

Stopaj Vergisi

Yaptığınız yatırımlardan elde ettiğiniz gelirlere stopaj vergisi uygulanıyor. Buna göre diyelim ki 5 yıl sonra sistemden çıkmaya karar verdiniz ve 5 yılda sisteme toplam 50 bin lira ödeme yaptınız. 50 bin liralık ödemeniz yatırımlarla değer kazandı ve 100 bin lira oldu, yani 50 bin lira kazandınız, bu durumda sistem 50 bin liralık kazancın yüzde 15’ini vergilendiriyor. Sistemde 10 yıl ve üzeri kalanlar yüzde 10, 56 yaşını dolduran ve 10 yıl üzeri kalanlar ise sadece yüzde 5 vergi ödüyor.

Emekli Maaşı Nasıl Alınıyor?

Sistemde yıllarca kaldığınızı ve 500 bin liralık birikime ulaştığınızı varsayalım. Bu para, toplu halde peşin olarak veya aylık olarak ödenmeye başlıyor. Aylık olarak ödenmesini tercih ederseniz hem para alıyorsunuz hem de bir yandan yatırım yaptığınız için yatırımlarınızdan para kazanmaya devam ediyorsunuz. 500 bin liralık bir birikime ulaştıktan sonra, dilediğiniz tutarda kendinize aylık maaş bağlatabiliyorsunuz, bu bağlamda her ay maaşınız koşulsuz size ödeniyor.  Maaşınızın ödenme süresini de aracı kurumun web sitesinden seçiyorsunuz ve buna göre maaşınızı toplu hald hızlı bir şekilde alabiliyorsunuz.

Kara Liste Nedir? En Hızlı Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu