Kredi Haberleri

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur? İcra ya da hapis gibi cezaları var mıdır? Bankaların 2021 güncel mevzuatından ne diyor?

Bu makalede, kişisel kredi borcunuz ödenmezse ne olacağına dair en açık ve doğru cevabı paylaşacağım. Bu, son yıllarda arama motorlarında en çok aranan kelimelerden biridir. Fikir bilgilerinizle vurgulanmak zorunda değilsiniz. İnternette okuduğunuz bilgiler doğru değil. Ne yazık ki, bilgi kirliliği nedeniyle, borçlular daha fazla stres yaşıyor ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Size bu konuda doğru bilgiler vereceğim. Borçlu için ana tavsiyemiz sakin olmasıdır. Milyonlarca vatandaş şu anda borç şikayetinde ve ekonomik sorunlarla mücadele ediyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Tüm Süreci Adım Adım Anlatıyoruz

Bu konuda yalnız değilsiniz. Herhangi bir nedenle bankadan kredi aldım ve borcu ödeyemedim. Aşağıdaki süreç nasıl çalışır? Adım adım deneyimlerin listesi;

  • Belirlenen kredi taksitini ay sonunda ödemezseniz, ay sonunda bankadan uyarı SMS’i ve çağrı alırsınız. Bay xx, krediyi ödeyin vb. Formdaki ilk mesaj gelecek.
  • Borçlar ikinci ayda durdukça, çağrılar ve mesajlar artar ve uyarılar yoğunlaşmaya başlar. Sürekli aranır ve taciz edersiniz. Bu çağrılar bazen bir tehdit ölçeğine ulaşır ve derhal borç kullanımından haberdar edilir.
  • Ödenmemiş borcun süresi iki ay içinde dolarsa, bankanın hukuk departmanı çalışır ve yasal işlemin başlayacağı konusunda uyarılırsınız. Öte yandan, borç kompozisyonu için bir teklif sunulmuştur. Taraflardan hiçbiri kabul etmezse, herhangi bir borç ödeyemez ya da ödeyemezsiniz, yasal işlemler başlar ve ödeme emirleri noterden gönderilir. Bu belgede, borcunuzu bir hafta veya 15 gün içinde tam olarak ödemeniz gerekir.
  • Notere rağmen ödeme yapmazsanız, icra dosyası açılır ve şimdi 5 milyon zorunlu vatandaştan birisiniz.
  • Uygulama sürecinde, nöbetler başlar ve borç faizleri başlar. Bir seferde beş bin borç 10.000 lira olabilir.
  • Ücretli bir çalışansanız maaşınız 4/1 hacizdir. Bu ilk yapılacak şey. Eğer borç çok yüksekse ve maaş haczi bunu karşılamıyorsa, rehin kayıtlı araç veya mülke uygulanır.
  • Maaşlar, gayrimenkuller veya taşıtlar kayıtlı değilse herhangi bir işlem yapılması gerekmez. Bir bankanın yapabileceği hiçbir şey yok. Ev hacizleri onlar için yararlı değildir, bu yüzden sık sık aramak ve taciz etmekten başka yapabileceğiniz çok şey yoktur. Tehditleri bu süreçte ciddiye almayın. Çünkü hiçbiri geçerli değil. Doküman için ödeme yapmazsanız, sorun yoktur.

Kredi Borcu İcra Süreci

Alınan krediyi birbirini izleyen iki ay boyunca ödemezseniz, üç aylığına infaz edilir ve mahkemeye çıkarılırsınız. Tabii ki, bu yürütülebilir dosyaya itiraz edebilirsiniz, ancak borca itirazın bununla hiçbir ilgisi yoktur. Mallar 7 gün içinde icra dairesine bildirilmelidir. Kayıtlı bir şey olup olmadığı önemli değildir, bu nedenle ürünü bildirmeniz gerekir.

Bir bordro, araba veya emlak kaydınız yoksa, dilekçenizi dilekçenizle gösterin ve borcu kabul ettiğinizi gösterin, ancak ödeme yetkiniz yok. Bu dönemden sonra borç faizi devam etmekte ve zorbalık belirli bir dönemde artmaktadır. Üç yıldır ödenmemiş borçlar varlık şirketine devredilir. Bu varlık şirketleri ile kolayca pazarlık yapabilirsiniz. 3.000 liralık sözleşme ile 10.000 TL borcunu kapatabilirsiniz.

Kredi Borcu Yüzünden Hapis Cezası Olabilir Mi?

Banka avukatları borçlularınızı tehdit etmenin en kolay yoludur! Kredi borcu için asla hapishane yoktur. Bunun için endişelenmene gerek yok. Avukatın taciz mesajlarına, tehditlerine ve aramalarına aldırmayın. Size karşı bir arama emri çıkarır ve bankaya zarar veren bir sahtekarlık yaparız. Evinize baskın yapıyor, hapse atıyor ve avukatlara karşı suçlama yapıyoruz gibi tehditlerle karşı karşıyaysanız.

Bir avukat için kesinlikle cezalandırılacaksınız. Bu tehdide izin vermeyin ve telefonda tartışmayın. Eğer bir bankaya veya yöneticiye veya avukata bu borcu ödeyen ve imzalayan ve belirtilen tarihte ödeme yapmayan bir biçimde yazılı belgeler sağlarsanız, 15 ila 3 ay hapis cezasına çarptırılırsınız. Ancak, en son yasaya göre, bu ceza davası kaldırılacak, ancak herhangi bir belge imzalamadan ödeme sözü vermeyecektir.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Borcunuzu gerçekten ödemek istiyorsanız, ancak olasılıklar sınırlıysa, banka tarafından sağlanan kredi borcu yeniden yapılandırma teklifini kabul etmeniz gerekir. Bu teklif için genellikle uzun vadeli seçenekler vardır ve belirli miktarda aylık borç ödenir.

Bu şekilde, bireysel kredi borcu ödenmezse ne olacağı sorusunun cevabını işlemezseniz borç yükü ortadan kalkar. Tavsiyemiz borcu yapılandırmak ve mümkün olduğunca kademeli olarak geri ödemek. Yapılandırmayı daima bankanızla kontrol edin ve vade numaranızı olabildiğince esnek tutun.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? konusunu da inceleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tufan bey,öncelikle bilğilerinle bizleri aydinlatdigin için tsk.ler.ben denizciyim yani gemi adami.uluslararasi ticari kargo gemisinde çalisiyorum.çocugun egitimi ve ev tasima masraflarim oldu.3 farkli bankadan ihtiyac kredisi cektim ve düzenli ödüyordum.ayak kalca eklem yerinde anoden sorun oldu ve ameliyat oldum platin koydular ailede tek calisiyordum.suan bastonla yürüyor ve ise cikamiyorum.taksitlreimi ödeyemiyorum ve uzun zamanda ödeyemiyecem sanirim.int.baktim icralik ve hapis cezasi.evdeki esyalari almalar felan strese girmistim.sizin paylasiminizi görünce biraz rahatladim.bir sorum olacak mahkemelik icralik olucam büyük ihtimalle.acaba tekrar gemiye yani yurtdisina cikabilirmiyim yasak olurmu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu