BankacılıkFinansal İşlemler

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç kapatma kredisi veren bankalar, aynı anda birden fazla bankaya kredi veya kredi kartı borcu olanların  borç kapatma kredisi ile borçlarını tek bankada toplayarak ödemelerini daha kolay ve düzenli hale getirmeyi amaçlar. Ancak diğer bankalardaki borçların kapatılabilmesi için borcun bir kısmının değil tamamının devredilmesi şarttır. Her banka tarafından belirlenen farklı faiz ve vade koşulları olduğundan borç kapatma kredisine başvurmadan önce detaylı bilgi sahibi olabilmek önemlidir.

Borç Kapatma Kredisi Şartları ve İşlemler

Findeks kredi notunuzun risksiz bölgede yer alması ve gelir durumunuzun borçlarınızı ödemeye elverişli olması halinde banka, kredi borç transferi başvurunuzu değerlendirir ve sizin için gerekli kredi tutarını belirler. Bu işlemin ardından EFT aracılığı ile karşı bankaya olan borç veya borçlarınızı kapatır. Yapılan EFT karşılığındaysa müşteriden herhangi bir ücret beklentisi olmaz.  Ancak belirtmek gerekir ki EFT yapılan tutarın mevduat hesabınızda askıda kalmaması adına ödeme işleminden sonra borçlu olduğunuz bankayı arayarak mevcut hesabınızdaki para ile borçlarınızın kapatılmasını talep etmeniz gerekecektir.

Borç Kapatma Kredisi Kapsamındaki Krediler

Her borçlanılan kredi, refinansman kredisi kapsamına dahil edilmemiştir. Genel anlamdaki düzenleme ise şöyledir:

Borç transferini kapsayan işlemler; ihtiyaç kredileri, kredi kartı borçları ve taşıt kredileriyken bu kapsamdan muaf tutulan borçlar ise ek kart borçları ile konut kredileridir.

Belirtildiği gibi bu düzenleme genel anlamda bankalarca kabul edilen sistemdir ve bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

ING BANK Borç Kapatma Kredisi

ING Bank borç transferi kapsamında 3.000-50.000 TL arasındaki tutarlar için 3 aydan 60 aya varan vade seçenekleriyle hem bankanın müşterilerine hem de diğer banka müşterilerine kolay ödeme olanağı sunulur.

Aylık faiz oranı, ödeme performansıyla ters orantılı olacak şekilde %0,79 ile %1,89 arasında değişiklik göstermektedir. Ancak belirtmek gerekir ki %0,79 oranındaki faiz, yalnızca kredi notu 1850 ve üzeri olan müşterilerin kullanımına uygundur.

Bankanın müşterisi olmanız halinde başvuru sürecinde kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir:

 • com.tr ”Hemen Başvur”
 • ING İnternet Şubesi
 • ING Mobil

Bankanın müşterisi değilseniz internet sitesinden T.C. numaranız ile yapacağınız kredi başvurunuzun onaylanmasından hemen sonra kimlik teyit aşamasını şubeye gitmeniz gerekmeksizin kurye aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

AKBANK Borç Kapatma Kredisi

AKBANK, borçları tek bir çatı altında toplayarak sunduğu ödeme kolaylığını kendi müşterileriyle beraber tüm banka müşterilerine de sunmaktadır ve borcun ödenmesi sürecinde yapılacak EFT işleminden de herhangi bir ücret talep etmemektedir. Banka bünyesinde sunulan transfer kredisi yalnızca kredi kartı borçlarını kapsamaktadır.

Borçlarınızı transfer edebilmek için bankanın sunduğu şart; kredi kartınızın kapatılacak olan borç limitini aşmaması, blokede ya da gecikmede olmaması ve açık olmasıdır.

Borç kapatma kredisi kapsamında belirlenen minimum kredi limiti 200 TL iken maksimum kredi limitiyse 20.000 TL’ dir ve 6-12 ay arası taksit seçenekleri %1,25’ten başlayan faiz oranlarıyla uygulanmaktadır.

Transfer işlemleri yalnızca hafta içi 09.00-15.00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Belirtilen saatler haricinde ve resmi tatil günlerinde yapılacak olan başvurular ertesi günkü iş gününde işleme alınacaktır.

Aylık taksit tutarınız, hesap kesim tarihinde ekstreye yansıtılır ve son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Fakat belirtilen asgari borcun tamamının ya da bir kısmının ödenmemesi halinde bu tutar üzerinden gecikme faizi ve asgari tutarı aşan anapara üzerinden ise akdi faiz oranı uygulancağı belirtilmelidir. Ayrıca bir takvim yılı içerisinde 3 kez, borcun asgari tutarının altında ödeme yapıldığı takdirde de nakit çekim işlemleri, borcun tamamı ödeninceye kadar yapılamayacaktır. Bunun yanında hesap kesim tarihi de borcun taksitlerinin tamamı ödeninceye kadar değiştirilemeyecektir.

Borç kapama işleminde taksitin tamamının ya da bir kısmının erken ödemeyle tamamlanması mümkündür. Böyle bir durumda ödenen tutar ve gün sayısına bakılarak faizlerde indirim sağlanması imkanı doğar. Erken ödeme işlemleri için size en yakın Akbank şubesi ya da Akbank Telefon Şubesi seçeneklerinden birini tercih ederek erken ya da kısmi ödemeye ilişkin talimat vermeniz gerekir. Ancak erken ödeme, transfer işleminin gerçekleştiği gün yapılamaz.

Aşağıda belirtilen kartlardan kaynaklanan borçlar AKBANK transfer kredisi kapsamında yer almamaktadır.

 • Axess Üniversiteli Kart
 • Ek Kart
 • card
 • Business kart
 • Kefilli kartlar

Krediye başvurabilmek adına iki yol öngörülmüştür:

 • Akbank Mobil ve İnternet
 • Akbank şubeleri

Bankanın müşterisi olmanız halinde Akbank Mobil ve İnternet’e kart bilgileriniz veya müşteri numaranızla birlikte şifrenizi girerek, bankanın müşterisi değilseniz de “Şifre Al” butonundan kendi şifrenizi oluşturarak T.C. numaranızla beraber başvuru oluşturabilirsiniz.

QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi

1.000 TL ile 50.000 TL arasındaki borçlarınız için %0,84’ten %1,49 oranına varan faiz olanakları sunan Finansbank borç transferi, ihtiyaç kredisi borçlarınızın tamamını kapatırken kredi kartı borçlarınızda ise yalnızca kısmi bir ödeme sağlamaktadır.

İşlem kapsamında yapılacak EFT’ lerden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak ödeme yapılan tutarın karşı taraftaki bankaya bir sonraki iş gününde ulaşacağını söylemekte yarar vardır. Bu sebepten dolayı her ne kadar kredi kartı borcunun kapatılmasında herhangi bir ek işlem gerekmese de kredi borçlarının bu yolla kapatılacağı karşı bankaya bildirilmelidir.

Borç kapama kredisi kapsamında bulunmayan birtakım krediler ve kredi katları şunlardır:

 • Konut Kredisi
 • Ek Hesap Borçları
 • QNB Finansbank’a olan borçlarınız

Başvuru süreci ön ve kesin başvuru olmak üzere iki aşamadan oluşur. Ön başvuru sürecinde T.C. kimlik numaranızı 5030’a SMS olarak gönderebilir ya da QNB Finansbank şubelerinden birini ziyaret edebilirsiniz. Bu başvurunun onanması halinde size en yakın şubeye giderek Borç Transfer Kredisine yönelik kesin başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Şubeye gittiğinizde yanınızda bulunması gereken belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanınız veya noter tasdikli sureti
 • Adres bilginizin güncel değilse son 3 ay içinde düzenlenmiş faturalarınızdan herhangi biri
 • Gelir belgeniz (Yalnızca ön onay alınamaması halinde)

Garanti BBVA Borç Kapatma Kredisi

Garanti BBVA borç aktarım kredisi, müşterilerine 3 aydan 60 aya varan vade olanakları sunar. Faizler ise kredi tutarı ve vade süresine göre değişkenlik gösterir.

Emekliler, çalışanlar ve kira geliri olanlar için bireysel ihtiyaç kredilerindeki maksimum vade 60 ay olarak belirlenmişken şahıs firması ve firma otağı geliri olan tüm ticari amaçlı kredilerde bu sınır 36 ay ile kısıtlanmıştır.

Bankanın maaş müşterisi olmayanlar için de ayrı bir düzenleme mevcuttur. Buna göre bankanın maaş müşterisi olmamanız halinde üst limit bireysel müşteriler için 25.000 TL iken esnaflar için 60.000 TL olarak belirlenmiştir.

Krediye başvurmak için şu adımlardan birini seçebilirsiniz:

 • Garanti BBVA şubelerine gitmek
 • Garanti BBVA Anında Kredi Hattı’nı (444 0 335) aramak

DenizBank Borç Kapatma Kredisi

DenizBank’ ın sunduğu transfer kredisi yalnızca emeklilere tanımış, 31 Ağustos 2020’ye kadar geçerli olan bir kampanyanın ürünüdür.

Emekli maaşını bankaya taşıma şartı bulunan kampanyada kredi üst limiti 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Dosya masrafı kredi tutarının binde beşi kadar alınır ve yalnızca tek bir sefer için geçerlidir.

Maksimum vade 60 aydır ve faiz oranı; bankanın kredi kartına sahip olan, yeni başvuru yapan ve emekli maaşını DenizBank’ a taşıyan müşteriler için %0,79’ dan başlamaktadır. Ancak banka, faizlerde değişikliğe gitme ve kefil isteme olanağına da gerek gördüğü hallerde sahiptir.

Borç kapatma kredisi başvurunuzun onaylanması halinde DenizBank emekli transfer kredisi ile ilgili masraf, ücret ve komisyonlara ilişkin tüm bilgilendirmeler, siz belgeleri onaylamadan önce bilgi formu ile sizlere sunulacaktır.

Kredi başvurusu yalnızca şubeye giderek yapılmaktadır ve başvuru için gereken belgeler şöyledir:

 • Bireysel kredi başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Son aya ait faturalardan biri ya da ikametgah belgesi

 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu