Döviz

Döviz Bozan Atm Listesi 2021 – ATM’den Döviz Bozdurma

Döviz bozan ATM listesi içerisindeki bankaların, 2021’de ATM’den döviz bozdurma imkanı ile Euro ve dolar bozan ATM bankalarını öğrenebilirsiniz.

ATM’den döviz bozdurma, ülkemizde son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Özellikle yurtdışından gelen ve elinde döviz olan insanlar, bu dövizleri döviz bürosu yerine bankalarda bozmayı tercih ediyor, bunun en büyük nedeni ise döviz bürolarının alım satım farkının ciddi boyutlarda olması. Örneğin 7,20’den dolar satan bir döviz bürosu, aynı doları 6,80’den alıyor ve bu ciddi anlamda para kaybedeceğiniz anlamına geliyor. Peki dolar Euro bozan atmler var mı? Hangi ATM döviz bozuyor? Döviz bozan Atm nerede?

ATM’den Döviz Nasıl Bozdurulur?

Döviz bürolarının tek gelir kaynağı para takasıdır ve bu takaslar yapılırken, gerçek değerinin üstünde satış yapar ve gerçek değerinin altında alım yapar. Kar edebildikleri tek yöntem bu olduğundan döviz bürolarının alım satım makası yüksektir. Bankalarda ise ciddi miktarlarda döviz ve TL bulunur, bu nedenle alım satım farkları yüzde 1’in bile altındadır, eğer mesai saatleri içerisinde 100 dolar bozdurmak isterseniz, almanız gereken 720 TL iken, banka size 715 TL öder. Döviz bürolarında ise almanız gereken 720 TL iken, 670-680 alırsınız ve her 100 dolar başına 40-45 TL para kaybedersiniz.

ATM’den Döviz Bozdururken Bunlara Dikkat Edin

Döviz alım satım işlemleri, Merkez Bankası’nda hedge edilir ve bunlar mesai saatleri içerisinde yapılır. Mesai saatleri içerisinde aldığınız döviz, piyasaya emir olarak iletilir ve piyasayı etkiler. Örneğin 100 dolar bozup TL aldığınız zaman, piyasaya 100 dolar salınır fakat bu mesai saatleri içerisinde fark edilemez. Bankalar dövizi kendi hesaplarına alırlar, yani bankadan 100 dolar çektiğiniz zaman banka kendi parasını kullanarak size TL verir. Bu nedenle bankalar döviz alım satım işlemlerinde oluşabilecek kur dalgalanmasının risklerini almak zorunda kalırlar.

Mesai saatleri dışında bankada çalışan bir personel olmadığı için, 100 dolar bozdurduğunuzda kapanış fiyatından dolar alamazsınız, çünkü ertesi gün dolar yükselebilir veya düşebilir, bu riski almak istemeyen banka size yüksek fiyattan dolar veya döviz verir.

 1. Her zaman mesai saatleri içerisinde işlem yapın.
 2. Döviz kuru aynı olmasına rağmen 100 dolar için gündüz 720 lira alırken, gece 670 lira alabilirsiniz.
 3. Acil bir durum varsa sadece bu aciliyeti giderecek kadar dolar veya euro bozdurun.
 4. Her zaman bankaları ve ATM’leri tercih edin.

Hangi Bankalar Döviz Bozar

Türkiye Ekonomi Bankası ATM

Döviz bozan ATM arıyorsanız ve yakınlarınızda bir TEB ATM’si varsa, elinizdeki dövizi bozdurabilir ve döviz de alabilirsiniz. TEB avantajlı kur ile döviz bozma ve döviz alma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Yapı Kredi Bankası ATM

 Eğer yakınlarınızda bir Yapı Kredi Atm’si varsa ve acilen dolar, euro bozdurmanız gerekiyorsa, Yapı Kredi Atm’lerinden bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz, üstelik bunun için Yapı Kredi müşterisi olmanıza da kesinlikle gerek yok.

Akbank

Döviz bozan ATM arayışınıza çare olacak bankalardan biri de Akbank’tır. Akbank ATM’leri döviz bozabiliyor. Eğer elinizde bir miktar döviz varsa hemen ATM’ye gidebilir ve bu parayı bozdurabilirsiniz.

Diğer Döviz Bozan ATM Listesi

 1. Türkiye İş Bankası
 2. T.C Ziraat Bankası
 3. ING Bank
 4. Odebank

Döviz Bozan ATM’de İşlemler Nasıl Yapılır?

En yakın döviz bozdurabileceğiniz bir ATM’ye gelin ve aşağıdaki işlemleri yapın.

 1. Türkiye’de bulunan herhangi bir bankaya ait kartı bankamatiğe yerleştiriniz.
 2. İşlemler menüsünden ‘’ Döviz Bozdurma’’ seçeneğini işaretleyiniz.
 3. Bozdurmak istediğiniz dövizi seçerek işleme devam edin.
 4. ATM size bir kur bilgisi verecektir, bu kur üzerinden bozum yapılacağı için onaylamanız gerekli.
 5. Yatıracağınız döviz tutarını giriniz.
 6. Bu işlem sayesinde kısa bir sürede paranızı TL’ye çevirebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=fi6LGgkIBfk

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

2 Yorum

 1. 8 sene çalıştım döviz bürosuna bin dolarda 10 tl kazanılıyor neyden bahsediyorsun sen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu