DövizFinansal İşlemler

Döviz Yatırımı Ne Kadar Kazandırır?

Döviz yatırımı, özellikle Türkiye’de yatırımlarını değerlendirmek isteyen bireyler için son derece karlı ve parayı enflasyona karşı koruyucu bir yatırımdır. Döviz yatırımı ile gerçekten kısa sürede yüksek potansiyel getiriler elde etmek mümkündür. Döviz yatırımlarının para kazandırabilmesi için, enflasyon oranı düşük olan paranın alınması, yüksek olan paranın satılması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan döviz yatırımları ciddi potansiyel getiriler sunmaktadır.

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yaşayan bir bireyin, döviz yatırımı yapabileceği aktif pek çok kanal bulunmaktadır. USD, EUR gibi pek çok döviz çiftine yatırım yapmak ve bu dövizlerden kar elde etmek mümkün olmaktadır. Döviz yatırımlarından para kazanabilmek için temel şart, döviz fiyatları düşük iken alım yapmaktır. Döviz fiyatları düşük iken alım yapılır ve yüksek iken satılır. Döviz yatırımlarında para kazanmanın temel şartı budur.

Döviz yatırımı yapmak için, bankaları veya döviz bürolarını kullanabilirsiniz. Döviz büroları, bir miktar komisyon karşılığında döviz satıyor olsa da bankalar genelde çok az makas farkıyla döviz satmakta ve almaktadır. Bu nedenle, dövizleri sanal bir şekilde bankadan almak daha mantıklı olacaktır. Peki dövizleri bankadan nasıl alabilirsiniz?

Bankada Hesap Açın

Bankadan döviz alabilmek için, vadesiz döviz cinsi hesabı açmanız gerekir. Örneğin dolar alacaksanız, vadesiz bir dolar hesabınızın bulunması gerekir, bu şartlar altında döviz alınabilmektedir. Bankaların mesai saatleri, döviz alımı için en uygun zamandır, mesai saatleri dışında makas farkı artabileceğinden döviz almanızı pek tavsiye etmiyoruz. Döviz satın alabilmek için, internet şubelerini, geleneksel şubeleri ve telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.

Döviz Bürosu

Dövize yatırım yapabileceğiniz bir diğer platform döviz bürolarıdır. Döviz büroları vasıtasıyla kısa sürede döviz alabilir ve dövize yatırım yapabilirsiniz. Döviz bürosundan alacağınız dövizler, nakit bir şekilde verilebileceğinden dolayı, anlık bir ihtiyaç yoksa almanızı tavsiye etmiyoruz.

Dövize Yatırım Nasıl Yapılır?

Döviz yatırımı ne kadar kazandırır diye soran pek çok ziyaretçimiz, aynı zamanda döviz yatırımlarını nasıl yapacaklarını da çok merak ediyorlar. Dövizde kısa, orta ve uzun vade olmak üzere üç şekilde yatırım yapabilirsiniz.

[safir_list id=252]

Kısa Vadeli Döviz Yatırımı

 1. Anlık bir şekilde alım satımlardan ibarettir.
 2. Fiyat değişimlerinden kar elde etmek amaçlanır.
 3. Kısa vadede iyi kar etmenizi sağlasa da uzun vadede sürekli kar elde etme ihtimali düşüktür.

Orta Vadeli Döviz Yatırımı

 1. Ekonomideki kısa vadeli gidişat baz alınarak yatırım yapılır.
 2. Genelde en az yüzde 10 kazanmak hedefiyle yatırım yapılır.
 3. Amaç, orta vadede (6-12 ay) TL’nin değer kaybından faydalanmak ve kar elde etmektir.

Uzun Vadeli Döviz Yatırımı

 1. Paranın mevcut değerini koruması amacıyla yatırım yapılır.
 2. Genelde en az 5 yıl vade ile yatırım yapılır.
 3. En yüksek getiriyi sunar.
 4. Sadece TL bazında kar elde etmenizi sağlar.
 5. Parayı enflasyona karşı korur.

 

Sitede daha önce yer verdiğimiz Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Çalışır? konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu