BankacılıkFinansal İşlemler

En Uygun POS Komisyon Oranları Sunan Bankalar

En uygun POS komisyon oranları hangi bankada inceleyeceğiz, POS cihazlarıyla birlikte alışverişlerimizin de daha konforlu bir hale geldiği aşikâr. Zira artık nakit taşıma ihtiyacı duymamıza neredeyse gerek bile yok. Bir restoranda ya da alışveriş mağazasında ödemelerimizi kredi ya da banka kartlarımızla kolayca yapabiliyoruz. Hatta öyle ki evimize kadar gelen siparişler için bile POS cihazları sayesinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapma kolaylığına sahibiz.

Neredeyse bütün iş yerlerinde gördüğümüz bu POS cihazlarını iş yerleri elbette belli komisyon oranlarıyla kullanıyor. Peki ya en uygun POS komisyonunu hangi banka sunuyor? Bu yazımızda sizin için işte bunu araştırdık.

POS Cihazı Nedir?

Pos cihazı, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmak amacıyla banka ile üye iş yeri arasında bağlantı kurmaya yarayan cihazdır. POS cihazının adı Point Of Sale kelimelerinin baş harflerinden gelir ve satış noktası anlamını taşır. POS cihazları bankalar tarafından satılmaktadır. Buna ek olarak işletmeler POS cihazı satın aldıkları bankalara ödeme alma düzenlerine göre ekstra komisyon vermektedir.

Yazarkasa POS Nedir?

Yazarkasa POS, kısaca POS ve yazar kasa özellikli iki cihazın birleşiminden doğan bir cihazdır. Burada “POS” terimi EFT POS’ları yani kredi kartı ve ATM kartlarıyla ödeme yapıldığı sırada, ödemeyi almak için kullanılan cihazı kasteder.

Bu cihazların özelliği bir kredi kartı ya da ATM kartıyla elektronik olarak ödeme yaptığınızda, yapılan ödemeler ilgili kayıtları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanına göndermesi ve anında fiş kesmesidir. Böylece ödemeyle ilgili kayıtlar anında alınır, yedeklenir ve saklanır. Bu da vergilendirme süreçlerini kayıt altına alırken, denetimin elektronikleşmesi kayıt dışı satışların (dolayısıyla vergi kaçırılmasının) önüne geçilmesini amaçlar.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, kredi kartı ile alışveriş yapılan mağazalarda kasalarda bulunan POS cihazının, internet ortamında kullanılan çeşitlerine verilen isimdir. VPOS (Virtual Point Of Sale) ismiyle de bilinmektedir. Bankaların sağlamış oldukları bu sistem ile müşteri kart bilgileri ilgili bankaya internet üzerinde ulaşır.

Bankadan ödeme onaylandığı takdirde üye iş yerinin bankadaki hesabına geçirilir. Bankalar firmalara sanal POS vermek için, bilgi güvenliği açısından web sitelerinden SSL 128 bitlik şifreleme şartı ararlar. İnternet üzerinden yapılan satışlarda en sık kullanılan ödeme biçimidir.

En Uygun POS Komisyon Oranları Veren Bankalar Hangileri?

Yukarıda bahsetmiş olduğum tüm POS cihazlarından bir çekim yapıldığında bankalar bu slip çekimlerinden bir komisyon almaktadır. Bu hizmeti almanın bir karşılığı diyebiliriz. İşte hal böyle olunca POS cihazı alacak olan kişiler acaba en ucuz POS komisyon oranı hangi bankada diye araştırmaya koyuluyor. Bu düşüncede olan kişiler için biz en uygun POS komisyon oranları hangi bankalarda araştırdık ve sizler için listeledik. Şimdi dilerseniz bu bankaları inceleyelim.

Denizbank POS Komisyon Oranları

Denizbank’ın sabit ücret politikası ve standart pakete sahip olması belli bir kota çerçevesinde işlemlerinizi yürütmenize olanak sağlar. Denizbank’ın sağladığı en uygun POS komisyon oranı ile müşterilerinize en iyi hizmeti sunabilirsiniz.

Bununla birlikte bazı avantajlardan yararlanma şansını da yakalayabilirsiniz. Bu avantajlar; Aylık ve sabit paketlerle uygun ciro hizmeti. Aşım ücretinin olmaması. Blokeli çalışma imkânı gibi avantajlarda sizleri bekliyor olacaktır. Ayrıca Denizbank’tan alabileceğiniz pos cihazları da şunlardır; Yazarkasa POS, Standart POS, Mobil POS, Sanal POS, Bonus POS, Toptan POS, Üretici POS, Doktor POS, Dövizli POS, Temassız POS ve Ortak POS’tur.

Yapı Kredi Bankası POS Komisyon Oranları

Kampanya dahilinde “komisyonsuz POS” seçeneği sunan Yapı Kredi Bankası bu kapsam içerisinde fazlasıyla talep görmektedir. Ancak Yapı Kredi Bankası’ndan yararlanabileceğiniz fırsatlar bununla bitmiyor. Yapı Kredi Bankası’nın size sunduğu başka fırsatlarda bulunur. Bu fırsatlar; Belirtilen ay içerisinde yapılan işlemlerde 1.500 TL’ye kadar komisyon alınmamaktadır. Yapılan işlemler ertesi gün belirtilen hesaba yatırılmaktadır. POS cihazından sadece tek çekim yapılmaktadır.

Sabit bir POS cihazı verilmektedir. Aynı bankayı kullanan müşteriler bu kampanyadan yararlanmak için değişim bedeli olarak 100 TL ödemektedir. Ayrıca Yapı Kredi Bankası’nın siz değerli müşterilerine sunduğu pos cihazları şunlardır; Yazarkasa POS, Masa Üstü POS, Mobil POS, Sanal POS, Mail Order, Temassız POS ve POS’tan QR Kod ile Ödeme. Bu POS seçenekleriyle sizde iş yeriniz için rahat ve hızlı ödeme alma fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Ziraat bankası POS Komisyon Oranları

Ziraat Bankası POS komisyon oranları birden fazla çeşit ile sunulmaktadır. Sabit ücretli POS cihazı olarak fazlasıyla tercih edilmektedir. Ziraat Bankası POS cihazlarının sunduğu diğer avantajlar ise şunlardır. Belirlenen paket ile birlikte sabit bir ücret ödenerek komisyonsuz olarak işlem yapılabilir. Ciro limitine göre geçerli olmaktadır. Banka ÖKC ücreti alınmamaktadır.

Ciro çeşitleri arasında 50.000 TL’ye kadar sınır bulunmaktadır. Taksitli ve pişin olmak üzere iki farklı şekilde özel tarifeleri bulunur. Sabit pakette 4 taksite kadar kotaya ücret dahil edilmemektedir. Hangi bankanın POS cihazları daha avantajlı sorusuna cevap arayan işletme sahipleri Ziraat Bankası’nın sabit ücretli veya standart paketlerini inceleyebilirler.

Türkiye İş Bankası POS Komisyon Oranları

Sabit ödeme karşılığında, Türkiye İş Bankası işletmeleriniz için size komisyonsuz olarak POS hizmeti vermektedir. Çeşitli olarak seçeneklere ayrılan POS cihazları vardır ve bu cihazlarının bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlarsa şu şekildedir; Taksitli ve peşin seçeneği bulunur. Anlaşılan ciro üzerinden ek ücret tahsil edilmemektedir.

Ertesi gün ya da bloke süresinde belirtilen hesaba ücret yatırılmaktadır. İnternet şubesi üzerinden online olarak başvuru yapma imkânı vardır. Türkiye İş Bankası’nın müşterilerine sunduğu POS cihazı türleri şunlardır; Yazarkasa POS / Yeni Nesil ÖKC, DCC (Dinamik Kur Dönüşümlü) POS, Maximum Temassız POS, Sabit POS, Mobil POS, Ortak POS, Doktor POS, Döviz POS, Bahşiş POS, Imece POS ve Tedarikçi POS’tur.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) POS Komisyonu Oranları

Türkiye Ekonomi Bankası’nda sabit ücretli kampanyasından yararlanarak komisyonsuz olarak kullanabileceğiniz POS cihazları bulunmaktadır. Bu POS cihazlarının alınması halinde pek çok avantajla birlikte gelecektir. POS cihazıyla birlikte siz de bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Avantajlar ise şu şekildedir; 100.000 TL’ye kadar ciro limiti bulunmaktadır.

İlgili Makale : Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Anlaşmaya dayalı olarak yükseltme imkânı bulunmaktadır. Anlaşılan ciro limitine göre komisyon oranı uygulanmaktadır. Limit aşım durumunda komisyon oranı %2,90 olarak arttırılmaktadır. Sabit olarak POS cihazı verilmektedir. Aynı bankada bulunan müşteriler, 50 TL değişim bedeli ödeyerek bu kampanyadan yararlanabilirler.

Akbank POS Komisyon Oranları

0 – 2.500 TL ile 5.000 TL üstü işlemler için ayrı ciro paketi sunan Akbank, şubeye gitmeye gerek kalmadan POS cihazı sahip olma fırsatı sunmaktadır. Bankanın size özel sunacağı en uygun POS komisyon oranları ile kredi kartından işlem yapabilirsiniz.

Akbank’ın bu POS cihazlarının özellikleri ise şunlardır; Ciroya göre aylık paket sahibi olabilirsiniz. Yüksek ciroya en uygun POS komisyon oranını size sunmaktadır. Axess kart avantajı ile paketlerin bulunması ve paket aşımında %3 komisyon oranının uygulanması gibi pek çok özellik sunmaktadır. Ayrıca Akbank’ın size sunduğu POS cihazları da şunlardır; Yazarkasa POS, Sanal POS ve E-ticaret, Ak POS ve GSM POS’tur

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu