BankacılıkKredi HaberleriKredi Notu

Engellilere Kredi Veren Bankalar – Kolay Kredi

Engellilere kredi veren bankalar var mı? Engelliler, yasalar gereği en az yüzde 40 engellilik raporunuzun olması gerekmektedir. Yüzde 40 ve üzeri engel raporu olan bireyler, kanunlara göre engelli sayılır. Engelli bireylerinde zaman zaman nakit ihtiyaçları olabilir ve krediye ihtiyaç duyabilirler. Engellilere kredi veren bankalar, bu konuda sizlere destek olabilir. Bu bankalar, engelli bireylerin aldığı maaş ölçütünde engellilere destek olmakta ve kredi vermektedir. Peki engellilerin kredi alabilmesi için şartlar nelerdir? Engelliler bankalardan ne kadar kredi alabilirler?

Engellilerin Gelirleri

Engelli bireyler, engel raporuna göre değişen oranlarda engelli maaşı alırlar. Yüzde 40 ile 69 arası engeli olan bireyler 567 TL, yüzde 70 ve üzeri engeli olan bireyler ise 854 lira engelli maaşı almaktadır. Bankalar, engellilere kredi verirken de bu gelirlere göre belirlenen limitlerde kredi kullandırabiliyorlar. Bildiğiniz gibi bankalar kredi verirken, aylık gelirin en fazla yarısı kadar tutacak limitlerde kredi kullanabiliyorlar. Söz konusu yüzde 40-69 arası engeli olan bireyler ayda en fazla 258 lira kredi taksidi ödeyebilirken, 854 lira maaşı olan engelli bireyler ise, 427 lira kredi taksidi ödeyebiliyorlar.

Garanti Bankası

Garanti Bankası, engellilere kredi veren bankalar arasındadır.  Garanti Bankası, 60 ay vadeli olmak üzere, 10 bin TL’ye kadar engellilere kredi ürünü sunabilmektedir. Engelli bireyler, engelli olduklarına dair bir raporu, Garanti Bankası şubelerine getirerek bu kredi ürünlerinden yararlanabilirler. Söz konusu krediler için uygulanacak yıllık faiz oranı yüzde 1,68’tir. Bu koşullar altında herkes kolay bir şekilde kredi çekebilir.

ING Bank

Engelli bireylere 11,000 TL’ye kadar kredi veren ING Bank, 60 ay geri ödemeli olmak koşuluyla bu kredi ürününü sunuyor. Yüzde 70 ve üzeri engeli olan bireyler ise, 20 bin TL’ye kadar kredi alabilmektedirler. Söz konusu krediler için uygulanacak yıllık faiz oranı yüzde 0,79’tur. Engelli bireyin, bu koşullar altında kredi alabilmesi için, kredi notunun iyi olması ve kredi kullanma yoğunluğunun da iyi seviyede olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan bireylere çıkabilecek kredi limiti çok daha düşük seviyelerde olabilir.

Türkiye İş Bankası

Yüzde 40 ile 69 arası engeli olan bireylere 10 bin TL’ye kadar, yüzde 69 ve üzeri engeli olan bireylere ise 19 bin TL’ye kadar kredi ürünü sunan bir banka olan Türkiye İş Bankası, söz konusu kredi ürünlerini %1,00 aylık faiz oranı ile sunmaktadır. Krediyi alabilmek için, başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında kredi notunuz incelenecektir. Sadece en iyi nota sahip olan engelli bireyler yüzde 1,00 orandan kredi alabilirler.

Halkbank

Engelli bireylere 6 ay geri ödemesiz kredi veren Halkbank, sadece yüzde 0,55 faiz oranıyla kredi ürünü sunmaktadır. Söz konusu kredinin ilk 6 ay boyunca herhangi bir geri ödemesi bulunmamakla beraber, engelli bireylere 10 bin TL’ye kadar limit çıkartabilmektedir. Engellik oranı yüzde 70 ve üzeri olan bireyler ise, 18 bin TL’ye kadar kredi alabiliyorlar.

QNB Finansbank

QNB Finansbank engellilere özel bir kredi ürünü sunuyor. İlk defa bankadan kredi alacak engelli bireylere özel olarak sunulan bu kredi ürününün aylık faiz oranı yüzde 0,84’tür. Söz konusu kredi aylık 245 lira taksitle alınabilir. Bu bağlamda 11,000 TL’ye kadar kredi limit almak mümkün oluyor. Yüzde 69 oranının üzerinde engeli olan bireyler ise ilgili bankadan 19 bin TL’ye kadar kredi limiti alabiliyorlar.

Enpara

Engellilere kredi veren bankalar arasında Enpara da var. Söz konusu dijital bankacılık girişimi Enpara, krediyi aylık yüzde 1,03 faiz oranıyla sunuyor. 11 bin TL’ye kadar kredi limiti sunan banka, yüzde 69 üzeri engeli olan bireylere ise 18 bin TL’ye kadar kredi ürünü sunabiliyor. 11 bin liralık söz konusu kredinin geri ödeme tutarı toplam 15,643 TL’dir.

Alternatif Bank

Alternatif Bank da engellilere kredi verebiliyor. 11 bin TL’ye kadar kredi limiti sunan ilgili banka, engellilik oran yüzde 69 üzerinde olan bireylere ise, 20 bin TL’ye kadar kredi ürünü sunuyor. Söz konusu kredinin aylık faizi ise yüzde 1,05’tir.

HSBC

Engellilere kredi veren bankalardan biri olan HSBC, yüzde 1,35 faiz oranıyla yüzde 40 ve 69 arası oranda engeli olan bireylere 10 bin TL kredi veriyor. İlgili banka aynı zamanda engelli bireylere 2500 TL’ye kadar limitli bir kredi kartı ürünü de sunuyor. Söz konusu kredilerin geri ödeme süresi 60 aydır.

Yapı Kredi

Engelli bireylere 9 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunan Yapı Kredi, yüzde 1,72 aylık faiz ile tüketicilere bu kredi ürününü sunmaktadırlar. Söz konusu kredi ürünün alan engelli bireyler, 60 ay geri öde süresiyle borçlarını düzenli bir şekilde geri ödeyebilirler. İlgili bankanın sunduğu kredi ürünlerinden yararlanmak için, kredi notunun iyi olması ve bankaya engelli raporu ile başvurulması gerekir, tüm şartları taşıyan bireyler, kolayca kredi alabilirler.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu