Kredi Haberleri

Faizsiz Araba Alma Yolları Nelerdir?

Faizsiz araba alma yolları nelerdir? Faize bulaşmadan taksitle ve 0 faizle 2021 yılında araba kampanyaları ve kredileri hakkında detaylı yazdık

Faizsiz bir şekilde araba almak herkesin hayalidir gerek dini nedenler gerekse bankalara bir yığın ödeme yapma gereği insanların faizsiz bir şekilde araba alabilmesinin önünü açtı. Günümüzde faiz ödemeden araba alabileceğiniz veya doğrudan araba sahibi olabileceğiniz çok fazla yöntem var ve bu yazıda detaylıca bunlardan bahsedeceğiz. İçeriğimizi sonuna kadar okuduğunuzda hem dini hem de ekonomik sebeplerden dolayı faizsiz araba almanın yollarını öğreneceksiniz.

Faizsiz Araba Alma Yolları

Katılım Bankacılığı ile Araba Alma

Faizsiz nasıl araba alınır diye soruyorsanız, katılım bankaları sizlere bu konuda yardımcı olabilir. Katılım bankaları islami usüllere uygun bir şekilde çalıştığından dolayı, bu bankadan alacağınız finansman kredileri helal olmaktadır. Eğer sadece dini sebeplerden dolayı faiz ödemek istemiyorsanız, katılım bankaları bu konuda sizlere büyük oranda yardımcı olacaktır.

Katılım bankalar aslında kredi vermezler. İslami kurallara göre para alınıp satılabilen bir şey değildir, bu nedenle paranın vadeli bir şekilde alınıp satılması veya paranın borçlu olunan kişiye ederinden fazla ödenmesi dinen caiz değildir, bu nedenle katılım bankaları kar edebilmek için faiz almak yerine satış yani ticaret yaparak para kazanırlar. Olayın aslı astarı şöyledir,

 1. Katılım bankaları size araba için para vermek yerine direk arabayı satar.
 2. Örneğin 60 bin liralık bir araba satın almak istiyorsunuz, katılım bankası bu arabayı kendi finansmanı ile satın alır ve size satar.
 3. Vade uzadıkça katılım bankası daha fazla fiyat biçerek satış yapar.
 4. 60 bin liralık arabayı, 5 yıl vade ile almak isterseniz, katılım bankaları size 100-110 bin TL gibi fiyatlarla satar.
 5. Böylece faiz ödememiş ticaret yapmış olursunuz.
 6. Satış fiyatı önceden belli olduğundan faize girmez. Yani siz arabayı 110 bin liraya satın alırsınız ve bu paranın borçlu olunan kişiye ne kadar sürede ödeneceği, bankayı ilgilendirir.
 7. Bu şekilde herhangi bir faiz ödemesi yapmadan araç sahibi olabilirsiniz.

Çekiliş ve Peşinat ile Araba Veren Kurumlar

Faiz ödemeden düşük maliyetle bir araç satın almak isterseniz, peşinatlı ve çekilişli bir şekilde size araç satabilecek firmalar bu işi gayet iyi bir şekilde sağlayabiliyorlar. Çekiliş veya peşinat ile araç veren firmalar çeşitli kurallara tabi olarak çalışıyor ve sisteme kaydolan bireyler herhangi bir faiz ödemesi yapmadan araç sahibi olabiliyorlar.

Fuzul oto, Eminevim, Birikim oto vs gibi kurumlardan faizsiz olarak araba almak mümkündür.

Çekiliş Sistemi Nedir?

Çekiliş sistemi, faizsiz araba veren firmaların, insanlara faiz ödetmeden araba sattığı bir sistemdir. Bu sisteme göre, bireyler belli başlı bazı gruplara yerleştirilir ve her ay ödeme yaparlar.  

 1. Diyelim ki 50.000 TL değerinde bir araç almak istiyorsunuz, bu durumda sizi 50 kişilik bir gruba yerleştirirler. 
 2. Sisteme kaydolabilmek için, sistem ücreti ödersiniz ve bu toplam araç bedelinin yüzde 8’i kadardır.
 3. 50.000 TL’lik araç için 4.000 TL sisteme katılım bedeli ödersiniz. 
 4. 50 kişilik gruptaki herkes her ay 1.000 TL ödeme yapar.
 5. Her ay gruptan 50 bin TL toplanır ve bir kişi çekilişle araç sahibi olur.
 6. 25 aya kadar çekiliş devam eder ve 25.ayın sonunda kura sonucu beklenmeden otomatik olarak kalan 25 kişinin her biri araç sahibi olur.
 7. Çekilişte ne kadar geç çıkarsanız, borcunuz o kadar azalır.
 8. 25. Ayda araç sahibi olan bireyin 25.000 TL borcu kalırken, 2.ayda araç sahibi olan bireyin 48 bin TL borcu kalır. 
 9. Herhangi bir faiz ödemeden borçları ödemeye devam edersiniz.
 10. Aracın size maliyeti yalnızca 54.000 TL’dir ve bu 5 yıl vadeli sıradan bir banka faizinin 10’da biri kadardır. 
 11. Hem dinen faiz ödememiş oluyor hem de gerçekten düşük maliyetle hiçbir faiz ödemeden araba sahibi olabiliyorsunuz.

Peşinat Sistemi Nedir?

Faizsiz nasıl araba alınır diye soruyorsanız, peşinat sistemi de bu konuda size çok yardımcı olabilir. Yine aynı firmaların düzenlediği yöntem sayesinde herhangi bir faiz ödemeden araç sahibi olabilirsiniz.

 1. 50.000 TL’lik bir aracı satın almak istiyorsanız, 50 kişilik bir gruba yerleştirilirsiniz.
 2. En çok peşinat tutarını ödeyenden en az ödeyen kadar bir liste çıkartılır.
 3. En çok peşinat tutarını ödeyen birey, en hızlı ve en erken şekilde aracına sahip olur.
 4. Örneğin 45 bin lira peşinat ödeyen biri aracını en erken teslim alan kişi olurken 44 bin lira peşinat ödeyen kişi bir sonraki ay aracını alabilir.
 5. Sisteme katılım bedeli toplam araç değerinin yüzde 8’i kadardır.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu