Kredi Haberleri

Faizsiz Ev Alma Yolları Nelerdir?

Faizsiz Ev Alma yöntemleri nelerdir? Nasıl faizsiz ev alınır? Bankadan ev veya bir taşıt almak için kredi çekmeye gittiğimizde maliyeti yüzde yüzleri bulan faiz oranları ile karşılaşırız ve hiçbirimiz bu krediyi ödemek istemeyiz. Faizsiz bir şekilde ev veya araba alabilmek çok zordur ancak imkansız değildir. Faizsiz bir şekilde ev ve araba finansmanı sağlayan katılım bankaları ve çekilişli ev sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlere dahil olarak faizsiz bir şekilde hem ev hem de araba alabiliriz. Peki faizsiz ev nasıl alınır? Faiz ödemeden ev sahibi olunabilir mi?

Faizsiz Ev Sahibi Olmanızı Sağlayan Kurumlar

 1. Peşinat ve çekilişli sistem sağlayıcı firmaları
 2. Katılım Bankaları

Katılım Bankaları

Dini sebeplerden dolayı faiz ödemek istemiyor olabilirsiniz. Katılım bankaları tam da bu ihtiyacı karşılayan ve insanları faizsiz bir şekilde ev sahibi yapan sistemlerdir. Peki katılım bankası sistemi nasıl çalışır.

Katılım Bankacılığı Sistemi Nasıl Çalışır?

Bugün 100 bin liralık borcu 5 yıl sonra 200 bin lira olarak tahsil etmek faize girerken, katılım bankalarının uyguladığı sistem faize girmez.

 1. Katılım bankalarına insanlar para yatırır ve katılım bankaları bu parayı, tüketim yapacak bireylerin ihtiyaçlarını finanse etmekte kullanır.
 2. Katılım bankaları para satmaz veya kiralamaz. Doğrudan tüketilecek ürünü finanse eder bu nedenle satın almayacağınız bir şey için katılım bankasına gidemezsiniz.
 3. Katılım bankaları, kar payı yatırımcılarından topladığı paralarla ev veya araba sahibi olmak isteyen bireylerin finanse edilmesini sağlar.
 4. Örneğin, 100 bin liralık bir araç almak isteyen birey katılım bankasına gider ve katılım bankası ona 100 bin lira vermek yerine arabayı satın alır ve müşteriye arabayı satar.
 5. 100 bin liralık aracı 170 bin liraya finansman talep eden müşteriye satar ve karşılığında bu parayı 4 yılda alacağını söyler.
 6. Bu koşulda birey, 170 bin liralık borcu 4 yıl boyunca ödemek zorunda kalır.
 7. Faizsiz bir sistem olduğu için, 1 yıl sonra getirip borcunuzu ödemek istediğinizde yine 170 bin lira borcunuz olmuş olur, yani bankalardaki gibi faiz indirimi isteyemezsiniz.

Çekilişli veya Peşinatlı Sistem ile Ev Veren Yerler

Eminevim ya da bir arabam gibi kurumlar faiz ödemeden ev veya araç sahibi olmanızı sağlayan kurumlardır.  Bu kurumlar sizden hiçbir faiz tahsil etmeden sadece katılım bedeli ödeneği ile ev almanızı sağlar. Peki bu sistemler nasıl çalışır.

Çekilişli Sistem

Eminevim gibi firmalar çekilişli sistemler düzenler ve bu firmalardan çekilişli sistemlerle hiçbir faiz ödemeden ev veya araç alabilirsiniz.

 1. Çekilişli sisteme göre, 200 bin liralık bir ev için 100 kişilik gruba yerleştirilirsiniz.
 2. Sisteme katılmadan önce yüzde 8 oranında sisteme katılım bedeli alınır.
 3. 200 bin TL için 16 bin TL sisteme katılım bedeli ödenir.
 4. Herkes aylık 2.000 TL öder ve 100 kişi her ay 200 bin lira ödeme yapmış olur.
 5. Her ay yapılan çekilişle bir kişi ev sahibi olur.
 6. 50.ay dolduğunda, diğer kişiler çekiliş sonucunu beklemez ve otomatik olarak evlerini alırlar.

Peşinatlı Sistem

Peşinatlı sistem, ev almak için yüklü bir peşinata sahip olanlar için son derece mantıklı ve güzel bir sistemdir.

 1. Peşinatlı sisteme göre yine 200 bin liralık bir ev için 100 kişilik grup kurulur.
 2. Sisteme katılmadan önce 8 bin lira sisteme katılım bedeli alınır.
 3. Sisteme katıldıktan sonra her ay herkes 2 bin lira ödeme yapar.
 4. En çok peşinat verenden en az peşinat ödeyene kadar herkes sıra sıra ev sahibi olur.
 5. Örneğin, en çok peşinat veren 150 bin lira ödemişse, ilk o ev sahibi olur sonra 140 bin lira peşinat ödemiş kişi evi satın alır ve bu şekilde faizsiz ev  alınır. 
 6. Peşinatın ardında kalan borçlar ise her ay düzenli olarak firmaya ödenir.
 7. Peşinatı ödedikten sonra 100 bin lira borcunuz kaldıysa bu borç her ay kalan vade kadar taksitlendirilir. Yani evi alan 10.kişi iseniz, 90 ay boyunca 100 bin liralık kalan borcu ödersiniz ve bunun için herhangi bir faiz ödemesi de yapmazsınız.

Ayrıca sitede daha önce yer verdiğimiz Faizsiz araba almanın yolları başlıklı yazıda da faize bulaşmadan nasıl araba alabileceğinizi anlattık.

 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu