BankacılıkFinansal İşlemler

Garanti Bankası BBVA Kredi Borcu Erteleme

Garanti BBVA kredi borcu erteleme nasıl yapılır? Kredi borcu erteleme için neler gereklidir ve nasıl borç ertelemesi yapılır?

Garanti BBVA’a , kendi bünyesinden kredi kullanan müşterilerine ‘’ Finansal İstikrar Kalkanı’’ uygulaması kapsamında, borç ödemelerini 6 ay vade ile ertemle imkanı sunuyor. Şubelerin çalışma saatlerinin güncel açıklamalar kapsamında değişmesine bağlı olarak kredi borcu erteleme başvuruları ise internet bankacılığı üzerinden alınmaktadır. Erteleme fırsatından yararlanmak için Garanti BBVA’nın kredili müşterileri, internet bankacılığı şifreleri ile mobil şube üzerinden işlemlerini yapabilirler.

Garanti BBVA Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Garanti BVVA’dan kredi borcunu ertelemek isteyenler, akıllı telefonlarına indirdikleri Garanti BBVA mobil şube uygulamasına giriş sağlamalı ve ardından internet bankacılığı şifreleri ve TC kimlik numaralarını yazarak profil bölümüne giriş gerçekleştirmelidirler. 

Bu işlem ardından görüntüleyecekleri ‘’ Hesap ve Ürün’’ sekmesine giriş yapıp, sekme içinde yer alan‘’ Kredi Hesabı’’ başlığına erişmelidirler. Bu alanda yer alan kredi ertele seçeneğini tercih edip, maksimum ay ile ekrana yansıtılan öteleme işlemine onay vererek, kısa online adımlar ile kredi ertemle işlemleri tamamlanır. 

Online adımlar kapsamında sunulan onay bölümündeki çizelge üzerinden 1 aydan maksimum 6 aya kadar öteleme süreleri tercihe bağlı olarak tanımlanır. Maksimum 6 ay erteleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kredi borcu erteleme işlemi tamamlandığında, sisteme tanımlamanın gerçekleştiği hakkında bilgi, banka tarafından SMS olarak müşterilere iletir.

Garanti BBVA Kredi Erteleme Ardından Ödemelere Ne Zaman Başlanır?

Ödemlere, kredi ertemle işleminde tanımlanan vade süresine bağlı olarak başlanır. Kredi taksiti 1 ay süre ile ertelenmiş ise öteleme işlemi ardından gelen ilk ay içinde kredi borcunun asgarisi yatırılmayıp, bir sonraki ay ödeme yapılır. Kredi 6 ay süre ile ertelenmiş ise 6 ay boyunca hiç ödeme yapılmaz ve 6. ay geçtikten sonra ilk taksit yani belirlenen ödeme planı tutarına göre yatırılır.

Diğer yandan ertemle işlemleri ile vade uzatıldığı için kredi ödeme planı taksitleri üzerinde yani bir faiz oranı ile hesaplama gerçekleşir. Her banka ertemle onayı gerçekleşmeden önce faiz oranı değişimi ile toplam borca ne kadar ek ödeme tutarı yansıyacağını müşteriye belirtir. Her hangi bir bilgi verilmeden işlemler sağlanmaz. Bu durum online adımlarda da onay öncesi aktarılır. Üç aylık erteleme taleplerinde toplam kredi miktarına ortalama 50 ila 70 TL arasında ek faiz ödemesi yansıtılırken, vadenin yükselmesi ile bu rakamda değişecektir. 

Garanti BBVA’dan Kredi Kartı Borcunu Erteleme

Garanti BBVA kredi kartı borcu bulunan müşterilere de kredi uygulamalarında kullanılan ertemle imkanı sunulmaktadır. Kredi kartlarının yeni dönem borçlarında gecikme bulunan ve ekonomide ki değişimler, işsiz kalma gibi durumlara bağlı olarak borcunu ödemeyenler, kredi kartı taksitlerini öteleme hakkına sahiptiler. Bu uygulama ‘’ Finansal İstikrar Kalkanı’’ kapsamında bir defaya mahsusu yapılır.

Garanti BBV kredi kartını borcunu ertelemek isteyen banka müşterileri , ‘’ 444 0 333’’ numarasını arayarak, sesli yanıt sistemine müşteri temsilcileri ile görüşmek istediklerini bildirirler. Temsilciye bağlantı ardından kredi kartı borcunun ertelenmek istendiği ve kaç ay süre ile ötelenmek istendiği aktarılır. Müşteri temsilcisi gerekli kayıtları sağlayarak, erteleme işlemini onaylar.

Kredi borcu erteleme yöntemi kapsamında kredi kartı asgari ödeme tutarı gecikmede olan ve olamayan bireylerin tümü kart borcunu ertemle işleminden yararlanırlar. Erteleme için her hangi bir şart aranmaz. Diğer yandan, kredi borçlarının bir adet asgari tutarı gecikmede olan bireylerde maksimum 6 aya kadar kredilerini ödememek istediklerini bildirme hakkına sahiptirler. 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu