Bankacılık

Garanti Bankası Hesap Kapatma En Kolay Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası hesap kapatma işlemi çeşitli yollarla halledebileceğiniz bir işlemdir. Yaptığı faaliyetler ve yatırımlar ile günden güne büyüyen Garanti Bankası bu sırada müşterilerine daha kaliteli hizmet vermek için çalışır. Türkiye’nin köklü bankalarından biri olarak güçlerini bir dünya devi olan BBVA ile birleştirmiştir. Bu nedenle artık Garanti BBVA adıyla anılmaktadır. Bu bankada sahibi olduğunuz hesapları kapatmak için var olan çeşitli yolları sizlere sunacağız. Bu sayede oldukça kısa süre zarfında Garanti Bankası hesap kapatma işleminizi halledebileceksiniz. Her türlü hizmette oldukça esnek olan Garanti BBVA söz konusu hesap kapatma olduğunda da hızlı çözümler sunmaktadır.

Müşteri hizmetlerine bağlanarak sizinle ilgilenecek olan profesyonel danışmanlarla konuşarak hesabınızı kapatmanız mümkündür. İnternet bağlantısı bulunan bir bilgisayardan internet şubesine erişerek de kapatma işlemi halledilebilir. Aynı şekilde hem Android hem de IOS telefon ve tabletlere indirilebilen mobil uygulamayı kullanmanız da mümkündür. Bunların hepsine ek olarak size en yakın Garanti BBVA şubesine gidebilir ve bir adet dilekçe vererek hesabınızın kapatılmasını talep edebilirsiniz.

Garanti BBVA Vadesiz Hesap Kapatma

Kapatılabilen Garanti BBVA hesapları hem vadeli hem de vadesiz hesaplar olabilir. Hemen herkesin en az bir tanesine sahip olduğu vadesiz TL hesapları kapatılabilen hesapların başında gelir. Herhangi bir sebepten işlevini yitiren bu hesaplarınız bir süre sonra bomboş durmaktadır. Kafa karışıklığını önlemek için bu hesabınızı pek ala kapatabilirsiniz. Vadeli mevduat hesaplarınızı da kolaylıkla kapatabilirsiniz. Para yatırmak istemediğiniz bu mevduat hesaplarının açık kalması için bir neden göremediğinizde hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Hem vadeli hem de vadesiz döviz hesapları da kolaylıkla yok edilebilir.

Döviz üzerinden maaş aldığınız işten ayrıldıysanız yada döviz yatırımı yapmayı bıraktıysanız bu hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Maaş hesabı olarak tanımladığınız TL hesapları da tıpkı döviz hesapları gibi kapatılmaya müsaittir. Döviz gibi bir yatırım unsuru kabul edilen altın hesapları da hızlı bir biçimde kapatılabilir. Bu hesapların vadeli yada vadesiz olması fark etmez. Yatırım fonu olarak adlandırılan ve belli şartları bünyesinde barındıran hesapları da kapatma talebi oluşturabilirsiniz.

Garanti Bankası Şubesinden Hesap Kapatma Nasıl Gerçekleşir?

Banka şubesine giderek hesap kapatma işlemi genellikle dilekçeyle halledilir. Türkiye’nin her şehrinde en az bir tane Garanti BBVA şubesi bulunmaktadır. Bu şubeler herhangi bir banka işleminde sizlere yardımcı olmak için mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedirler. Bulunduğunuz yere en yakın Garanti BBVA şubesine gidip ilgili banka personeliyle görüşmek için sıra alabilirsiniz.

Sıranız geldiği vakit personele talebinizi iletmeniz gerekir. Çeşitli ölçütlere uygun bir hesap kapatma dilekçesi yazıp banka personeline bu dilekçeyi teslim ettikten sonra işleminiz uygulamaya konulacaktır. Dilekçeyi Türkiye Garanti BBVA Bankası A.Ş. kurumuna ithafen yazmanız gerekmektedir. Kapatılacak banka hesabının numarası ve hesabın açtırıldığı şubenin adı dilekçede yer almalıdır.

Dilekçe yazımına dair temel kuralları izlemeniz gerekmektedir. Garanti bankası hesap kapatma işlemi için sizden herhangi bir ücret alınmaz. İşlemin en pratik taraflarından birisi bu işlemi herhangi bir şubeden halledebiliyor olmanızdır. Hesabı açtırdığınız yada ikamet adresinize en yakın şubeye gitmeniz şeklinde bir zorunluluk yoktur.

Çağrı Merkezinden Garanti Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Garanti BBVA Müşteri temsilcisiyle banka hesabı kapatma işlemi 444 0 333 numaralı hat üzerinden gerçekleşmektedir. Bu hattı aradığınız vakit ilk önce kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Sizinle ilgilenen müşteri temsilcisinin size sorduğu soruları doğru bir biçimde yanıtladıktan sonra hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Garanti BBVA oldukça yenilikçi bir müşteri temsilciliği hizmeti yürütmektedir.

Sesli yanıt sistemi sayesinde saniyeler içinde ilgili birimle temasa geçmeniz mümkündür. Sesli yanıt sistemine giriş yaptıktan sonra size hangi işlemi gerçekleştirmek istediğiniz sorulur. Bu esnada “hesap kapatma” yanıtını vererek direkt olarak doğru kişiyle muhatap olabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeden müşteri temsilcisine bağlanmak da mümkündür. Tuş takımını kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti BBVA İnternet Şubesinden Hesap Nasıl Kapatılır?

Garanti bankası internet şubesinden hesap kapatma işlemi için T.C. kimlik numarası ve müşteri şifresine sahip olmanız gerekir. Bu müşteri şifresi sizin belirlediğiniz bir şifredir. Şayet daha evvel internet şubesini hiç kullanmadıysanız oldukça kısa bir süre içerisinde kimliğinizi doğrulayabilir ve şifrenizi edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu şifreyle birlikte https://www.garantibbva.com.tr/tr bu adresten sisteme giriş yaptıktan sonra, hesaplar ve Ürünler menüsüne erişmeniz gerekir. Bu kısmı seçtikten sonra Hesaplarım seçeneği karşınıza çıkacaktır. Sizin adınıza açılan Garanti BBVA hesaplarının hepsi burada karşınıza çıkacaktır. İlgili hesabı seçtikten sonra altta yer alan Hesap Kapatma seçeneğine tıklayarak işlem komutunu verebilirsiniz. Sistem sizden bir kez onay aldıktan sonra hesabınız kalıcı bir biçimde kapatılmış olacaktır.

Garanti Cepten Banka Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA mobil uygulamasıyla hesap kapatma işlemi birkaç adımı takip ederek kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir. Bu işlem için uygulamanız gereken ilk adım Garanti BBVA uygulamasını akıllı telefon yada tabletinize indirmektir. Play Store yada IOS mağazasına girip uygulamanın adını arattıktan sonra internet bağlantısı sayesinde uygulamayı birkaç saniye içerisinde indirebilirsiniz. Bu işlem ücretsizdir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra ilk kullanım için bir şifre edinmeniz gerekir.

Kimlik doğrulama işlemini halledince hesaplarınıza erişebileceksiniz. Bu erişimi elde edince hesap kapatmak için internet şubesinde takip edilen adımların benzerlerini izleyerek hesabınızı silebilirsiniz. Sol üst köşede yer alan kısma dokununca bir menü açılacaktır. Bu menüde Hesaplarım kısmını seçerek bankaya bağlı olan tüm hesaplarınızı görebileceksiniz. Aralarından dilediğinizi seçerek Garanti Bankası hesap kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz. Geri dönüşü olmayan bu işlem için sizi uyarmak isteriz. Bir kere silinen bir hesap geri getirilemez ve sonraki süreçlerde bu hesaba para transferi yapılamaz.

Banka Hesabı Kapatılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka hesabı kapatırken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğunda bahsedilebilecek ilk konu hesabın üzerinde borç bulunup bulunmadığıdır. Kayıtlı bir borcu bulunan hesapların kapatılmasına bankalar izin vermemektedir. Gelecek dönemdeki borçlarınızı düşünerek hesap kapatma işleminde karar almanızı tavsiye ediyoruz. Şayet herhangi bir borç söz konusu değilse ve hesabınızı kullanmayalı altı aydan fazla olmuşsa hesap kapatma talebi oluşturabilirsiniz.

Buradaki süre size bağlıdır ve banka tarafından kararlaştırılmış bir süre değildir. Hesap kapatmadan evvel bakiyedeki tüm parayı çektiğinizden emin olun. Bu parayı ya ATM’ler aracılığıyla yada internet bankacılığıyla başka hesaplara aktarabilirsiniz. Göz önüne almanız gereken diğer bir unsur ise hesaba bağlı olan hiçbir otomatik ödeme talimatının bulunmamasıdır. Hesap kapatmadan evvel bu talimatları başka kaynaklara yönlendirebilirsiniz.

Tavsiye Makale : Yapı Kredi POS Destek Hattı

E Devlet Üzerinden Banka Hesabı Kapatılabilir Mi?

e-Devlet ile banka hesabı kapatmak mümkün değildir. e-Devlet’e yeni getirilmiş olan banka sorgulama işlemi sayesinde adınıza açılmış hesapların bir dökümüne erişebilirsiniz. Buna aktif olarak kullanılan hesaplarınızla birlikte kapatılmış hesaplarınız da dahildir.

Sadece bireysel müşteriler için geçerli olan bu hizmet yurt içinde açtırdığınız hesapları kapsar. Vadeli yada vadesiz tüm hesaplarınızı bu sistem üzerinden rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede farklı bankalara bağlı olan hesaplarınızı inceleyebilir ve sizin adınıza yanlışlıkla hesap açılmasının önüne geçebilirsiniz.

Garanti bankası hesap kapatma işlemleri için mobil bankacılık, müşteri hizmetleri ve ATM üzerinden garanti hesap kapatmayı bu yazımıza anlattık

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu