BankacılıkKredi HaberleriKredi Notu

Gelir Belgesi Olmayana Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesi olmayana kredi veren bankalar sayısı hiç de az değildir. Yazıyı tamamen okuduğunuzda, gelir belgesi olmasa dahi kredi alabileceğinizi öğrenebileceksiniz. 

Bankalar, sürekli olarak tüketicilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek zorundadır. Kredi almak isteyen pek çok vatandaş bulunduğundan ve bankaların bu kişilere ulaşması gerektiğinden dolayı, pek çok banka belirli bir limite kadar kredi ürünü sunarken gelir belgesi şartı aramamaya başladı. Bildiğiniz üzere, bankalar kredi verirken gelir belgesi talep etmektedir.Talep edilen söz konusu belge, kişinin borcunu ödeyebilecek güce sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Ancak düşük limitli kredi çekenlerin bile, gelir belgesi vermek zorunda kalması, kişilerin bankalardan kredi alamamasına neden oluyor.  Bu yazıda gelir belgesi olmayana kredi veren bankalar hakkında bahsedeceğiz. 

Gelir Belgesi Nedir?

Gelir belgesi kişinin çalışıp bir miktar gelir elde ettiğini kanıtlayan belgedir, maaşlı çalışanlar için bordro, vergi ödeyenler için ise vergi dökümü gelir belgesi sayılabilir. 

Bankalar Neden Gelir Belgesi İster?

Bankaların gelir belgesi istemesinin en büyük nedeni, kredi verilen kişinin krediyi geri ödeyeceğini kanıtlaması gerektiğindendir, örneğin ayda 3 bin TL maaş alan birisi, 1 milyon TL’lik bir borcu ödeyemeceği için, kredi verilirken gelir belgesi şartı aranır. 

Kredi Alırken Aylık Gelirin Önemi Nedir?

Kredi alırken aylık gelirin en büyük önemi elbette ne kadar kredi alabileceğini belirlemesidir. Kredi almak isteyen vatandaşlar, aylık gelirinin en fazla yarısı kadar taksit ödeyebilirler. Yani ayda 3 bin TL maaş alan veya para kazanan birisi, ayda en fazla 1,500 lira kredi taksidi ödeyebilir. Alacağı kredinin taksitleri aylık 1,500 TL’yi aşıyorsa, o kişiye kredi verilmez.

Hangi Bankalar Gelir Belgesi Olmadan Kredi Verir?

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, gelir belgesi şartı olmadan kredi ürünü sunabilmek için, kişinin kredi notunun yüksek olmasın talep ediyor. Kişilerin kredi notunun yüksek olması için de daha önce gelir belgesi beyan etmiş ve kredi veya kredi kartı kullanmış olması gerekiyor. Aşağıda gelir belgesi olmayana kredi veren bankalar listelenmiştir.

Akbank

Gelir belgesi şartı olmadan kredi ürünü sunan bankalardan birisi de Akbank’tır. Söz konusu banka 40,000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisini herhangi bir gelir belgesi şartı istemeden sunabilmesi için kredi notunun yüksek olmasını talep ediyor. Kredi notu düşük olan bireyler, maalesef ki gelir belgesiz kredi alamıyorlar.

Akbank 40.000 TL İhtiyaç Kredisi Geri Ödemesi

1- 40 bin TL’lik ihtiyaç kredisini 12 ay vade ile çektiğiniz zaman, aylık taksidiniz, 3 bin 722 lira oluyor. 

2- 40 bin TL’lik ihtiyaç kredisini 24 ay vade ile çektiğiniz zaman aylık taksidiniz 2 bin 53 lira oluyor.

3- 40 bin TL ihtiyaç kredisini 36 ay yani üç yıl vade ile çektiğiniz zaman aylık taksidiniz bin 504 lira oluyor.

4- 40 bin TL ihtiyaç kredisini 48 ay vade ile çektiğiniz zaman aylık taksidiniz bin 236 lira oluyor.

5- 40 bin TL ihtiyaç kredisini 60 ay vade ile çektiğiniz zaman, aylık taksit bin 79 lira oluyor.

Türk Ekonomi Bankası Gelir Belgesiz Kredi

Türk ekonomi bankası veya kısa adıyla TEB, gelir belgesi olmayan bireylere 10 bin TL’ye kadar kredi sunabilmektedir. Söz konusu sunulan kredi 60 aya varan vadelerle alınabilmektedir. 10 bin TL ihtiyaç kredisini 60 ay vade ile çektiğiniz zaman aylık 239 lira 29 kuruş taksit ödemesi yapıyorsunuz. Kredinin 60 ay vadedeki geri ödeme tutarı ise 14 bin 357 lira oluyor.

Burgan Bank Gelir Belgesi Olmayana Kredi 

Gelir belgesi olmayana kredi veren bankalar listesinde BurganBank’ta var. Burgan Bank, kredi notunu pek önemsemeyen bir banka, bu nedenle, Burgan Bank’tan kredi alırken,genellikle çok düşük bir kredi notuna sahip olmadığınız sürece bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak, Burgan Bank gelir belgesi olmayana da kredi veriyor ve bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşatmıyor. Gelir belgeniz olmasa dahi oldukça kolay bir şekilde Burgan Bank’tan kredi alabilirsiniz.  

Burgan Bank, gelir belgesi olmayan bireylere en fazla 15,000 TL’ye kadar kredi açabiliyor. Söz konusu kredinin 12 ay vadedeki aylık taksit miktarı 1,400 lira olurken, 60 ay vadedeki taksit miktarı ise, 409 lira oluyor. 

Odeabank Dijital Bankacılık Kredi

Çok az sayıda şubesi bulunan ve işlemlerini genellikle internet üzerinden sürdüren bu banka, gelir belgesi olmayan bireylere de kredi açabilmektedir. Odeabank, dijital bir bankacılık girişimi olduğu için, kredi notu ve gelir belgesi ile pek uğraşmıyor. Çok kötü bir kredi notuna sahip değilseniz, gelir belgeniz olmasa da kredi alabiliyorsunuz, ancak bankadan kredi alabilmek için daha önceden mutlaka kredi çekmiş olmanız veya en azından kredi kartı kullanmış olmanız gerekiyor.

Odeabank, gelir belgesi olmayana ipotekli veya teminatlı bir şekilde kredi ürünü sunuyor. Eğer kredi notunuz iyiyse, genelde bunlara da ihtiyaç olmuyor. Ancak hiçbir belge olmadan kredi alabilmek için iyi bir kredi notuna sahip olmanız gerek. Odeabank’ın sunduğu kredi ürünü en fazla 10,000 TL’ye kadar çıkabiliyor. 10,000 TL ve üzeri tutarlarda gelir belgesiz kredi alınmıyor. 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu