Devlet Destekleri

Gelir Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Esnafa 1.000 TL Destek

Gelir Kaybı Desteği başvurusu nasıl yapılır? Esnafa destek olarak verilecek 1.000 TL kimlere verilecek? Son başvuru tarihi ve başvuru şartları nelerdir?

Korona virüs sebebiyle esnaflara verilecek olan 2 destekten Kira Destek Başvurusu için daha önce yazdığımız içeriğine buradan ulaşabilirsiniz. Kira desteği dışında yine pandemiden kaynaklı işleri olumsuz etkilenen esnaflara verilecek olan 1.000 TL hibe desteği de bulunmakta.

Gelir Kaybı Desteği Nedir?

Koronavirüs salgını nedeniyle işleri olumsuz olarak etkilenen esnaflara karşılıksız olarak verilecek olan esnaf destek paketi kapsamındaki aylık 1.000 TL’den toplamda 3 ayda verilecek olan 3.000 TL’lik destek paketinin ismidir.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Şartları Nedir?

Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere verilecektir. Bu işletmelerin tam listesini ve nace kodlarını buradaki sayfadan inceleyebilirsiniz.

Etkilenen sektörlerin başlıcaları şunlardır,

  • Kadın ve erkek kuaförleri
  • Restoranlar
  • Tiyatro ve sinemalar
  • Taksil ve dolmuş sahipleri
  • Tezgahtan satış yapan gıda ürünü satıcıları
  • Düğün salonu işletmeleri
  • Nikah ve düğün organizasyon şirketleri
  • Yurt, kreş ve okullar

Bu ve yukarıda linkini verdiğimiz dokümanda gelir kaybı nedeniyle hibe desteği almaya hak kazanacak olan 1 milyon 200 bin üzerinden esnaf olacağı açıklandı.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek 1.000 hibe desteği için başvuru adımları şu şekilde,

1- E-Devlet sistemine giriş yapıp “Gelir Kaybı Desteği Başvurusu” yazıp karşımıza çıkan linke tıklıyoruz.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Formu 1

2- Eğer daha önce bu destek için başvuru yapmadıysanız aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfada sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklıyoruz.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Formu 2

3-  Başvuru formu öncesine karşınıza çıkan taahhütnameyi okuduktan sonra altta bulunan yeri işaretleyip devam ediyoruz.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Formu 3

4- Karşınıza gelen formu eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra devam et butonuna basıyoruz ve başvuru işlemini tamamlıyoruz.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Formu 4a

Gelir Kaybı Desteği Hakkında Merak Edilenler

Gelir Kaybı Desteği Ne Kadar?

Pandemiden etkilenen esnaflara yönelik verilen hibe desteği aylık 1.000 TL’dir. Bu verilen hibe toplamda 3 ay verilecek ve 3.000 TL almaya hak kazanacaksınız.

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Birlikte Alınır Mı?

Her iki destekten de faydalanabiliyorsanız eğer bu iki desteğe de başvuru yapabilir ve ikisi için de ödeme alabilirsiniz.

Gelir Kaybı Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Esnafa verilecek olan destek paketi kapsamında 1.000 TL gelir kaybı desteği, başvuru yapmanızın ardından 10 gün içerisinde belirttiğiniz IBAN numarasına yatacaktır. Her ay tekrar başvuruya gerek olmadan 3 ay boyunca 1.000 TL ödeme banka hesabınıza yatacaktır.

 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu