Bankacılık

Havalede Para Kesilir Mi? Havale Ücretli Midir?

Havaleden para kesilir mi diyorsanız, havale yaparken ödeyeceğiniz ücret ve komisyonlar hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık. Bankalarda en çok kullanılan işlemlerden birisi para transferleridir. Para transferi işlemleri ise kendi içinde ikiye ayrılıyor ve bunlara da EFT ve havale adı veriliyor. Her işlemin de kendine özgü bazı özellikleri bulunuyor. EFT, iki farklı banka hesabı arasında yapılan para transferi işlemiyken, havale ise aynı bankanın hesapları arasında para alışverişi yapılırken kullanılan bir özellik. Peki havalede para kesilir mi?

Havalede Para Kesilir Mi?

Artık para göndereceğiniz zaman elden verme ya da mektupla gönderme devri çoktan sona erdi. Günümüzde para transferi yapmak için havale ya da EFT yöntemlerini sıkça tercih ediyoruz. Ancak birçok kişi tabii ki de havalede para kesilir mi diye merak ediyor. Banka ücretleri bankadan bankaya ve hesap özelliklerine göre değişiklik gösterse de birtakım bankacılık işlemleri için ücret ödemek zorundasınız. Bazı bankalar ise birtakım işlemleri tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için izin vermektedir.

Mesela bankaya gitmeden faturalarınızı ödemek istediğinizde hesabınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu işlem için hiçbir masraf ödemeden her ay faturalarınızı düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Bazı bankalar havale ve EFT işlemlerinde de ücret talep etmemektedir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda havalede ücret kesilir mi, kesilirse bu ücretler ne kadardır ve havale yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir bunlara odaklanacağız.

Farklı Bankaların Havale Ücretleri

Bazı bankalar havaleden her şartta ücret keser. Bazı bankalar ise değil havaleyi EFT işlemlerini bile ücretsiz olarak yapmanıza izin verir. O halde bu konuyu banka banka inceleyebiliriz. Birkaç banka örneği ile havale ücretleri hakkında daha net bir fikir edinmenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

İş Bankası Havale Ücretleri

İş Bankası hesabınız üzerinden bir başka İş Bankası hesabına para göndereceksiniz herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak hesabınız üzerinden başka bir isme havale yapacaksanız göndermek istediğiniz miktarın binde 5’i kadar bir havale ücreti kesilecektir. Eğer havaleyi altın hesabınızdan gerçekleştireceksiniz bu durumda işlem ücreti binde 1 olur. ATM üzerinden havale yapmak istediğimizde ise herhangi bir ücret ödemezsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan tüm havale işlemleri ücretsizdir. Ayrıca telefon bankacılığı, İş Bankası mobil uygulaması ya da çağrı merkezi üzerinden yapılan işlemlerde de ücret talep edilmez.

Garanti Bankası Havale Ücretleri

Garanti Bankası üzerinden havale yapmak istediğinizde havale ücretleri biraz daha yüksek olabilir. AloGaranti kullanarak Western Union ile para göndermek istediğinizde herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Yine AloGaranti üzerinden havale yapmak istediğinizde gönderdiğiniz tutarın binde 4’ü kadar ücret ödemeniz gerekir. Kredi kartınız üzerinden herhangi bir hesaba ya da kişiye düzenli havale tanımı yaptığınızda her bir işlem sırasında gönderilen tutarın yüzde 2.02’si kadar havale işlem ücreti ödenmesi gerekir. Garanti mobil uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden yapılan havale işlemlerinde yüzde 2.99 tutarında işlem ücreti alınır. Şubelerden yapacağımız havalelerde binde 4 oranında masraf ücreti; isme yapacağımız havale işlemlerinde de binde 5 oranında masraf ücreti kesilir.

Enpara Havale Ücretleri

Enpara, havale ve EFT ücretleri konusunda en avantajlı hizmetlerden bir tanesidir. Finansbank tarafından sunulan Enpara hesabı ile havale ya da EFT işlemlerinizi hiçbir ücret ödemeden tamamen bedava bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik para transferi işlemleri kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanabilir. Enpara son zamanlarda oldukça popüler olan bir hizmettir. Hizmetten siz de hesap açtırarak kolayca yararlanabilirsiniz.

Ayrıca koronavirüs salgını sebebiyle şu anda bankaların havale ve EFT işlemlerinde hiçbir ücret talep etmediğini bilmeniz. Yukarıdaki ücretler salgın dışındaki zamanlarda geçerli olacaktır.  Şu an ise bankalar bankacılık işlemlerinin şubeye gitmeden tamamlanabilmesini sağlamak amacıyla bankacılık hizmetleri için ücret talep etmemektedir. Bu yüzden hangi bankanın müşterisi olursanız olun para transferi işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemlere havale ile birlikte EFT de dahildir. İşlemlerinizi mobil bankacılık, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da ATM üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Helal Kredi Veren Bankalar yazımız da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu