Finansal İşlemler

Hazine Bonosu Nedir? Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Hazine bonosu nedir? Faiz oranları hesaplama nasıl yapılır? Yükselişi ve düşüşü etkileyen faktörler nelerdir? Hazine bonosu 2021 getirisi ne kadar olur?

Hazine bonosu dünya üzerinde pek çok yatırımcının para yatırdığı, en yüksek piyasa değerine sahip olan sermaye piyasası araçlarından biridir. Hazine bonosu, belirli bir faiz oranı ve vade karşılığında devlete borç vermek demektir. Devlete verilen borç karşılığında, belirli tarihlerde geri alınmak üzere bir senet alırsınız, buna da hazine bonosu denir. Hazine bonolarının vadesi 1 yıldan kısadır.

Hazine Bonosu Nereden Alınır?

Hazine bonolarının alınıp, satıldığı yerler bankalardır. Çoğu bankadan rahatlıkla hazine bonosu alabilirsiniz. Faiz oranlarını, merkez bankası belirlemektedir, devletin borç ihtiyacına göre faiz oranları yükselebilir veya azalış gösterebilir.

Hazine Bonosu Faizi Ne Kadar Kazandırır?

Çoğunlukla hazine bonolarının faiz oranı çok düşüktür, haliyle yatırımcılar sadece paralarının değerlerini koruyabilmektedirler. Hazine bonolarından para kazanabilmek için, faizlerin düşeceği zamanı beklemelisiniz. Faizler düştüğü zaman hazine bonoları ciddi miktarda para kazandırabilmektedir.

 • Diyelim ki 6 ay vadeli %0,60 kupon ödemeli bir USD bono aldınız.
 • Bu durumda 100.000 USD karşılığı, 100.600 USD geri ödemesi olan bir bono edinmiş olursunuz.
 • Vadesi geldiğinde 100 bin dolara aldığınız bonoyu 100 bin 600 dolara satar ve 600 dolar kara geçersiniz.
 • Hazine bonosunun tek gelir kaynağı faiz değildir.

Hazine Bonosu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Hazine bonoları belli fiyatlarla alınır ve satılır, yani hazine bonolarının fiyatı vardır. Örneğin 100,00 USD’ye aldığınız bir hazine bonosunu %0,60 kupon ödemeliyse 6 ay sonra 100,60 USD’den satarsınız. Fakat başka bir yatırımcı bir ay sonra da aynı fiyata satış yapabilir. Bunun nedeni, hazine bonolarındaki fiyat değişimleridir.

 • Diyelim ki hazine bonolarının altı aylık faizi %0,60 ve bu faiz oranı, siz bonoyu aldıktan sonra %0,10’a düştü.
 • Bu durumda, şu anda bono alan biri, sizinle aynı miktarda getiri elde edebilmek için, 36 ay bonoyu elinde tutması gerekecek, siz ise %0,60 faizli aldığınız için 6 ay sonra bu faizi edineceksiniz.
 • Bu durumda, elinizdeki bononun fiyatı artacaktır, çünkü 6 ay sonra 100 bin dolara karşılık 600 dolar faiz alacaksınızdır.
 • Elinizdeki bononun alış fiyatı 100 USD ve satış fiyat 100,6 USD’dir.
 • Bononuza 100,4 USD fiyat ödeyen biri, düşmüş faiz oranı olan %0,10’dan çok daha fazla getiri ele edecektir.
 • Haliyle sadece birkaç günde bile 100 bin dolara karşılık 400 USD getiri elde edebilecektir.

Türkiye’de Hazine Bonoları

Türkiye’de hazine bonosu faiz değişimlerinden çok daha fazla para kazanılır. Çünkü faiz oranları yüksektir. Örneğin altı aylık faiz oranı %8,00 olan bir bonoyu aldığınızı düşünelim, bu bononun faiz oranı yüzde 4’e düştüğünde, elinizdeki bononun fiyatı ciddi oranda artacaktır. Hemen bir örnekle bunu da açıklayalım.

 • Aldığınız bononun fiyatı 100 TL diyelim ve altı ay sonra 108 TL’ye satacağınızı varsayalım.
 • Siz bono aldıktan sonra bir anda bono faizleri ciddi derecede düştü ve 6 aylık bonoya %4 vermeye başladılar.
 • Bu durumda 100 TL’den bono alanlar, 6 ay sonra 104 TL geri ödeme alacaklardır.
 • Haliyle sizin bononuza insanlar rahatlıkla 103 TL ödeyebilir ve satın alabilirler.
 • Hatta bono vadesinin dolmasına bir gün kala 100 TL’ye aldığınız bonoyu 107,60 gibi bir rakamdan satabilirsiniz.

Hazine Bonosunda Getiri Kaybetme

Hazine bonolarınızı vadesinde sattığınız sürece herhangi bir getiri kaybı yaşamazsınız. Fakat vadesinden önce satılan bonolar zarar ettirebilmektedir, ya da daha doğrusu getiri kaybı riski taşıyabilmektedirler.

 • Diyelim ki 6 ay sonra yüzde 4 faizle geri satmak üzere bir bono aldınız diyelim.
 • Bononun alış fiyatı 100 TL ve satış fiyatı da 104 TL diyelim.
 • Siz bonoyu aldıktan kısa bir süre sonra bono faizleri yüzde 12’ye çıktı diyelim.
 • Haliyle bu durumda 100 TL’ye bono alanlar sizinle aynı tarihte 112 TL’ye satacak iken, siz 104 TL’ye satacaksınız.
 • Bu durumda elinizdeki bononun değeri faiz değişikliğinden itibaren 95 TL gibi bir rakama düşecek ve zarar edeceksiniz demektir.
 • Hazine bonolarında zarar bu şekilde işlemektedir.

Güncel Hazine Bonosu Faiz Oranları TRY Cinsi

Şu an için altı aylık hazine bonolarının faiz oranı %8-9 civarındadır. Faiz oranları pek çok değişkene bağlı olarak değişebildiğinden, her zaman aynı faiz oranını alamayabilirsiniz.

Hazine bonosu nedir diye merak edenler için hem temel bilgileri hem de hazine bonosu hesaplama işlemleri, faiz oranları, getiriler ve kayıplar hakkında detaylı fakat özet bilgileri bu konuda sizlerle paylaştık. Aynı zamanda Kredi Blogu’nda daha önce paylaştığımız Yatırım Fonları Nedir Nasıl Yatırım Yapılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu