Kredi Haberleri

Helal Kredi Veren Bankalar

Helal kredi veren bankalar hangileridir? Faizsiz ve İslami şartlara uygun kredi nasıl çekilir? Hangi bankalardan faizsiz kredi çekilir?

Helal kredi veren bankalar var mı? Günümüzde İslami koşullara uygun bir hayat yaşamak isteyen pek çok kişi, bankacılık uygulamalarını kullanmayı pek tercih etmiyor, ancak bu bireylerin çoğunun bilmediği bir durum var. Helal kredi veren bankalar var ve bu bankalar gerçekten herhangi bir problem olmaksızın, dini bir sorun yaşamaksızın kredi verebilmektedir.  Peki helal kredi veren bankalar hangisidir, helal kredi ne demek?

Helal Kredi Nedir Nasıl Olur?

Helal kredi, temel olarak dinen caiz olan kredi tipidir. Allah, faiz almayı ve vermeyi yasaklamıştır, bu nedenle faiz ile alışveriş İslam dinine göre uygun değildir. Fakat bazı bankalar herhangi bir faiz koşulu olmaksızın kredi verebilmekte ve bu helal kategorisine girmektedir, peki bu nasıl oluyor?

[safir_ads id=391]

 1. Ülkemizde helal kredi veren tek banka, katılım bankalarıdır.
 2. Katılım bankaları faiz almaz ve faiz de vermez aynı zamanda kimseye para da vermez.
 3. Katılım bankaları finansman usulüyle çalışır, yani sadece bir şey satın almak için katılım bankasından kredi çekebilirsiniz.
 4. Satın almak istediğiniz şeyi, banka size para olarak vermez. İlk olarak satın almak istediğiniz herhangi bir şeyin satıcısına parasını öder ve peşin olarak satın alır, daha sonra üstüne kar ekleyerek, size satar ve ödemeyi sizin seçtiğiniz süre içinde talep eder. Burada herhangi bir sorun yoktur.
 5. Bu yöntem faize değil alışverişe girer, bir şeyi 100 liraya alıp 150 liraya satmak haram değildir. 

Helal Kredi ile Alabilecekleriniz Nelerdir?

Katılım bankalarından alacağınız helal kredi ile aşağıdaki şeyleri satın alabilirsiniz.

 1. Her türlü binek veya binek olmayan araç
 2. Her türlü konut, arsa, gayrimenkul.
 3. Fiziksel varlığı olan her şeyin satın alımı.

Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ziraat Katılım Bankası

Helal kredi imkanı sağlayan bankalar listemizde ilk sırada Ziraat Katılım Bankası var. Söz konusu kurum, Ziraat Bankası’nın kurmuş olduğu ve kendisine bağlı olan bir aracı kurumdur.  Ziraat Katılım Bankası, ihtiyaç finansmanı, konut finansmanı veya taşıt finansmanı adı altında kişilere kredi kullandırabilmektedir. Kişilerden kar payı oranı adı verilen bir oran almaktadır ve bu oran ile tüketicilere satış yapmaktadır.

 1. Ziraat Katılım Bankası’ndan çektiğiniz helal kredi için aylık yüzde 2,10 kar payı ödersiniz. Örneğin 100 bin liralık bir araç aldıysanız ve bunu 1 yıl vade ile almak istiyorsanız, banka 100 bin TL’ye alır ve size 125,200 TL’ye satar.
 2. Finansman maliyeti kredi büyüdükçe artabilir.
 3. Taşıt finansmanlarında kar payı oranı %2,00 ile %2,35 arasıdır.

Vakıf Katılım Bankası

Helal kredi veren bankalar arasında Vakıf Katılım Bankası da var. Vakıf katılım bankası oldukça uygun kar payı oranları ile taşıt ve konut finansmanı sağlamaktadır. Finansman sağlamak isterseniz, hızlı bir şekilde Vakıf Katılım Bankası’na başvurabilir ve hızlı bir şekilde finansman sağlamak için kredi alabilirsiniz.

 1. Vakıf Katılım, taşıt finansmanı için %2,85 aylık kar payı oranı talep etmektedir. Söz konusu kredi tipi, ihtiyaç finansmanı olduğunda kar payı oranı %2,95’e kadar çıkabilmektedir. İşyeri, arsa veya konut satın alımlarında uygun bir oran almak isterseniz, Vakıf Katılım Bankası’nı kullanabilirsiniz. 
 2. Vakıf Katılım Bankası en fazla 5 yıl vade ile kredi finansmanı sağlamaktadır. 
 3. Başvuru için bir adet kimlik belgesi, ikametgah adresi, son üç aya ait fatura dekontları ve gelir belgesi gerekmektedir. Tüm belgeleri toplayan kişiler, kolay ve hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilirler. 

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası’nda helal şartlarda kredi finansmanı sağlayan bankalardan biridir. Söz konusu banka, elde edilen gelire göre 1 milyon TL’ye kadar kredi sağlayabilmektedir. Kar payı oranları ise pek çok bankaya nazaran daha düşüktür.

 1. Konut finansmanı talep eden müşteriler, Albaraka Türk Bankası’ndan 120 ay vade ile 1 milyon TL’ye kadar kredi alabilirler. 
 2. Söz konusu krediler için aylık faiz oranı %2,00 ile %2,20 arasında değişmektedir. 
 3. Sıfır ve ikinci el taşıt kredileri için de 500 bin liraya kadar destek verilebilmektedir. 
 4. Söz konusu krediyi alacak olan bireyler, konut finansmanında 120 ay, taşıt finansmanında ise 48 ay vade talep edebilirler.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu