Finansal İşlemler

IBAN’dan Şube Kodu Bulma | IBAN Çözümleme

IBAN’dan şube kodu bulma işlemi, tüm bankaların IBAN numaraları açılımı ile hesap numarası ve şube kodu çözmeyi bu yazımızda detaylı olarak anlattık

IBAN numarasından şube kodu öğrenme işlemi sayesinde dakikalar içinde şube kodunuza ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? IBAN no ile şube kodunu öğrenme yöntemleri sayesinde hesabınıza ait iban numarasını tamamen çözümleyebileceksiniz. Vereceğimiz taktikler sayesinde hesap numarası, müşteri numarası, banka kodu gibi bilgilere de iban numaranız ile ulaşabileceksiniz. Şube kodunuz, havale işlemleri sırasında bazı bankaların talep ettiği zorunlu bilgiler arasında yer aldığı için, oldukça önemli kabul edilebilecek bir detaydır.

IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

IBAN numarası, bankacılık işlemlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir numaradır. Özellikle de para transferi yapılacağı zaman işlemin daha doğru ve hızlı olması adına IBAN kullanılır. Çünkü IBAN’lar aynı TC kimlik numaralarında olduğu gibi kişiye özeldir. Hatta aynı bankada birden fazla hesabınız varsa, her birine tanımlı olan numara da farklıdır. Ayrıca IBAN numarası içerisinde birçok farklı kod daha barındırmaktadır.

Kimi zaman IBAN numaranız tek başına yeterli olmayabilir. Şube kodu ile hesap numaranızı da karşı tarafa bildirmeniz gerekebilir. Ancak elinizde sadece IBAN numarası varsa, diğer numaraları nasıl öğreneceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bu yazımızda sizinle IBAN numarasından şube kodu nasıl bulunur bilgisini paylaşacağınız. Ayrıca IBAN’la daha birçok bilgiyi de bulabileceksiniz.

IBAN Nodan Şube Kodu Bulma

Ülke Kodu
Kontrol Basamakları
Banka Kodu
Rezerv Alanı
Şube Kodu
Müşteri Numarası
Ek Hesap Numarası
T R 7 6 0 0 0 0 9 9 0 1 2 3 4 5 6 7 8 0 0 1 0 0 0 0 1

Şube kodunun ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve neye yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Şube kodu nedir diye düşünüyorsanız, en temel şekilde hesabınızı ilk açtırmış olduğunuz şubeye ait bilgidir. Kimi durumlarda size para gönderecek kişiler gönderim işlemini şube kodunu kullanarak yapabilirler. Ayrıca TL dışındaki para birimlerinde para transferi yapıyorsanız, paranın kendi şubenize gönderilmesi gerekir.

Parayı gönderecek olan kişi mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kullanarak havale ya da EFT yapacaksa gönderme seçenekleri arasından şube kodu ile para gönderme seçeneğini seçmelidir. Böylece siz hesabınıza gelen parayı dövizse kendi şubenizden, TL ise herhangi bir şubeden komisyonsuz olarak çekebilirsiniz. Ayrıca IBAN nodan şube kodu bulma işlemi de mümkündür.

İban Numarasından Şube Kodu Öğrenme

IBAN kodu dediğimiz numara aslında birçok farklı kodun bir araya gelmiş halidir. Dolayısıyla o numaradaki her bir sayının ya da sayı grubunun temsil ettiği bir özellik bulunur. Bunları bilmeniz takdirde iban numarasından şube kodu öğrenme oldukça kolaydır. Ayrıca IBAN’ınız dışında internet bankacılığına ya da mobil bankacılığa girerek de şube kodunuzu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz çağrı merkezini aradığınızda müşteri hizmetleri de bu hususta bilgi sağlayacaktır.

Eğer bir IBAN numaranız varsa, bu numara 26 haneden oluşmaktadır. Uluslararası standartlarda 35 haneye kadar çıkılsa da ülkemizde kabul gören stil şimdilik budur. IBAN numarasının son 16 sayısı hesap numarasıdır. Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi ise banka şube kodu olacaktır. Daha kolay ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse;

TR65 1111 1100 0011 1111 1111 11

Numarasındaki 0 ile gösterilen rakamlar sizin şube kodunuzdur. Bu yöntem sayesinde IBAN numarasından şube kodu bulmak saniyeler bile sürmemektedir. Eğer elinizde IBAN’ınız varsa ve şube koduna ihtiyaç duyuyorsanız, bu yöntemle hemen gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu