Sorgulama

İcra Dosyası Sorgulama, Harç Hesaplama ve Borç Ödeme

İcra dosyası sorgulama ve icra harç hesaplama sonrasında icra borç ödeme işlemlerini nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı olarak anlattık.

İcra dosyası sorgulama yapmak için e-devlet sistemi üzerinden işlem gerçekleştirilmelidir. E-devlet sisteminde yer alan sorgulama ekranından, kişiler adına açılan mevcut icra dosyalarına erişim sağlanabilir. İcra dosyası sorgulamasında, geçmiş ve güncel icra dosyalarının tamamına ulaşılacaktır. İcra sorgulama işlemlerinin ardından, e-devlet üzerinden mevcut icra borçları için ödeme yapılabilir. İcra davalarının seyrini, icra takibinin şartlarını ve devamlılığını ya da icra davasının sonuçlarını öğrenmek için de e-devlet sistemi üzerinden işlem yapılması yeterli olacaktır. İcra davası dosya takibi ve sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra sorgulaması için e-devlet sistemi üzerinden yapılan işlemler, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden ya da https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bağlantı adresinde e-devlet sorgulama sayfasına erişilebilir.
 • İcra dosyası sorgulama bağlantısı tercih edildiğinde, kısa yoldan sorgulama ekranına ulaşılabilir.
 • Sorgulama sayfasında yer alan giriş ekranı üzerinden, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • Sistem girişinin yapılmasının ardından, icra dosyası sorgulama yapılır ve geçmiş ile güncel icra dosyaları listelenir.
 • İcra dosyalarına erişildikten sonra, sistemden istenen dosya seçilebilir ve online ödeme yapılabilir.

İcra Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

İcra ödemesi için e-devlet sistemi ya da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden işlem yapılması gerekir. İcra faiz hesaplama işlemleriniz varsa bunları da mutlaka önceden teyit edebilirsiniz. İcra borcu ödemeleri için kullanılan yöntemler, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7 bağlantısı kullanılarak, GİB icra borcu ödeme sayfasına erişim sağlanabilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde yer alan “Tecilli Borç Ödeme” seçeneği üzerinden, icra takip dosyasının belirlenen borcu için ödeme yapılmaktadır.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve Tecil Dosya Numarası / Matrah Artırımı Tahakkuk Fiş Numarası bilgileri doğrulanmalıdır.
 • Bilgiler doğrulandıktan sonra, icra dosyasının güncel borcu için ödeme yapılabilir.
 • Ödeme sayfasında, kredi kartı ya da banka kartı bilgileri talep edilmektedir.
 • Kart üzerindeki numara, kart güvenlik kodu, kart sahibinin isim soy isim bilgileri ve kartın son kullanma tarihi doğrulandıktan sonra, İcra borcu ödemesi tamamlanabilir.

İcra Dosyası Kapatılırken Hangi Ödeme Türü Kullanılmalıdır?

İcra dosyası ödeme türü için 2 farklı kategori geliştirilmiştir. İcra dosyası ödemelerinin detayları ve kullanılması gereken ideal ödeme modeli, aşağıda belirtilmiştir:

 • Haricen ödeme modelinde, iki taraf arasında pazarlık ve anlaşma yapıldıktan sonra, mevcut icra borcu için ödeme yapılmaktadır. İcra takibi süresince belirlenen borç tutarı, vekalet ücretleri ve dosya masrafları için iki tarafın pazarlık etmesine izin verilmektedir. İki tarafın arasında gerçekleştirdiği pazarlık ve anlaşma sürecine, icra müdürlüğü karışmamakta ve tarafların anlaşmaya varması sağlanmaktadır.
 • İcra müdürlüğüne gidilerek, doğrudan borç için ödeme yapılabilir. Doğrudan ödeme prosedüründe, iki tarafın anlaşmaya gitmesine imkan tanınmamakta ve borç icra müdürlüğü tarafından tahsil edilmektedir.

İcra borcu ödemeleri arasında en fazla tercih edilen, haricen ödeme modelidir. Bunun sebebi, tarafların anlaşmasını kolaylaştırması ve ödemelerde esneklik sağlamasıdır.

İcra Dosyası Haricen Ödeme Prosedürü Nedir?

İcra dosyası ödeme modeli arasında yer alan haricen ödeme prosedürü, alacaklının kendisine ya da vekiline ödemenin iletilmesi şeklindedir. İcra dosyasında davacı tarafın alması gereken tutar, icra müdürlüğü tarafından kişilere iletilen celp kağıdında belirtilmektedir. İcra müdürlüğünün tebligatını alan davalılar, alacaklı kişi ya da o kişinin vekiliyle iletişime geçmekte ve ödeme konusunda anlaşmaya varmaktadır. Alacaklı ile anlaşmaya giren borçlu, kişilerin IBAN adreslerini kullanmamalı ve doğrudan kişiler adına ödeme göndermelidir. Ödemenin dekontu saklanarak, icra müdürlüğüne kanıt olarak gösterilmelidir. Alacaklının kendisine ya da vekiline gönderim sağlandıktan sonra, icra dosyasının haricen tahsil usulüyle kapatılması sağlanacaktır.

İcra Avukatı

İcra itiraz dilekçesi ile icra takibine itiraz edebilir, ilamsız icra takibi işlemlerinizde sorgulama sonrası hakkınızı arayabilirsiniz.

Bunun için icra dosyalarına bakan deneyimli bir avukat ile işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama, Ücreti ve Randevu Alma

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu