Bankacılık

İş Bankası ATM’lerinden Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

İş Bankası kartsız para çekme işlemi, bankanın kendi müşterilerine ücretsiz olarak sunmuş olduğu harika özelliklerden sadece biri. Kartınız yanınızda olmadığında veya kartla para çekmekle uğraşmak istemediğinizde, kartınızı kullanmanıza gerek kalmadan para çekebileceğinizi biliyor muydunuz? Son dönemlerde QR kod olarak da anılan Kare Kod kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, tüm bankalar ATM’ler ile kart olmadan para çekme işlemlerini müşterilerine sunmaya başladı. İş Bankası da sadece kare kod ile değil, ilave bir çok özellik ile birlikte İş Bankası Bankamatik’lerini kullanarak para çekmenize imkan sağlıyor.

İş Bankası Kartsız Para Çekme

Siz de para çekeceğiniz zaman cüzdanınızdan kartınızı çıkarmakla uğraşmaktan sıkıldınız mı? Ya da kartınız yanınızda olmadığında para çekemeyeceğinizi düşünmekten. Çoğu kişi için bu iş için bir angarya gibi gelebilir. Özellikle de dışarıda geçirdiğimiz zamanın azaldığı ve hijyenin daha da kritik olduğu şu günlerde kartsız para çekmek büyük bir avantajdır. Günümüzde birçok banka bankacılık hizmetlerini geliştirmek adına uğraşıyor. İş Bankası da müşterilerin memnuniyetini artırmak amacıyla hizmetlerine her geçen gün bir yenisini eklenmektedir.

Dolayısıyla, İş Bankası kartsız para çekme işlemi de mümkündür ve bankanın müşterilerine sunduğu ücretsiz hizmetlerden biridir. Sadece üşengeçlikten değil, kartınızı kaybettiğiniz durumlarda da kartsız para çekmek hayatınızı kurtarabilir. İster ihtiyaçtan dolayı isterseniz öyle tercih ettiğiniz için kart kullanmadan para çekebilirsiniz. Bu yazımızda size herhangi bir İş Bankası ATM’si üzerinden kartsız olarak nasıl para çekileceğinden bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra nakit ihtiyaçlarınızı banka ya da kredi kartını kullanmadan kolay ve pratik bir şekilde halledebileceksiniz.

İş Bankası Kartsız Para Çekme Yöntemleri Nelerdir?

İş Bankası’ndan kartınızı kullanmadan para çekebilmenizi sağlayan bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden istediğinizi ve size daha kolay geleni tercih edebilirsiniz. Her bir yönteme tek tek göz atacağız. Toplamda 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her biri ücretsiz olup, kartınız olmadığı zamanlarda tüm İş Bankası ATM’lerinden kullanabileceğiniz özelliklerdir. Kartsız işlem olduğu için, başka banka ATM’leri için geçerli değildir.

İş Bankası Cep Anahtar İle Kartsız Para Çekme

İş Bankası tarafından sunulan bir mobil uygulama olan İşCep uygulamasını kullanarak cep anahtar aracılığı ile kart kullanmadan para çekebilirsiniz. Cep anahtar tek kullanımlık şifre üretmek demektir. Bankamatik üzerindeki kartsız işlem menüsünden para çekme seçeneği sayesinde tek kullanımlık şifrenizle kart kullanmadan para çekmek mümkündür.

  • ATM’den “Kartsız İşlemler” menüsüne giriş yapılır
  • “Para Çekme” butonuna basılır
  • “Cep Anahtar ile Para Çekme” butonu seçilir

“Para çekme” seçeneğine giriş yaptıktan sonra karşınıza “cep anahtar ile para çekme” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği tıkladıktan sonra telefonunuza gelecek olan cep anahtar kodu sayesinde istediğiniz miktardaki parayı çekebilirsiniz. Elbette ATM’den günlük olarak nakit çekme limitleri bu işlemde de geçerlidir. Bu seçeneği kullanabilmeniz için telefonunuzda İşCep uygulamasının yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Karekod (QR Kod ) İle Kartsız Para Çekmek

Yine bu yöntemi de kullanabilmek için telefonunuzda İşCep uygulaması yüklü olmalıdır. Uygulamanın içerisindeki işlemler menüsünden para çekme işlemini seçerek karşınıza çıkan liste içinde para çekmek için karekodu seçebilirsiniz. Bu kısımda telefonunuzun kamerası açılarak bankamatikteki karekodu okutabileceğiniz şekilde kamera çalışmaya başlayacaktır.

Tavsiye Makele : Ziraat Bankası Sim Bloke Kaldırma

Bankamatiğin klavyesi üzerinde bulunan 9 tuşuna basarak karekodun ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. İşCep uygulaması üzerinden açılan kameraya karekod okutulduktan sonra başarılı bir şekilde nakit çekebilirsiniz. QR kod tek kullanımlık olduğu için güvenlik konusunda ise problem yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

ATM’den Mobil İmza İle Kartsız Para Çekme

Öncelikle mobil imzanın ne olduğunu tanımlamak gerekiyor. 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında güvenli elektronik imza işleminin gerçekleşmesi için kullanılan uygulamalara mobil imza adı verilmektedir. Kullandığı mobil operatör Türk Telekom ya da Turkcell olan müşteriler mobil imza uygulaması ile İş Bankası ATM’leri üzerindeki kartsız işlem menüsünden nakit para çekebilirler.

Biyokimlik İle Kart Olmadan Para Çekme

İş Bankası ATM’lerinden yine kart kullanmadan nakit para çekmek için biyokimlik uygulamasını kullanabilirsiniz. Peki biyokimlik ne demektir? Bildiğiniz üzere her bir bireyin parmak izi birbirinden farklıdır. İş Bankası bankamatikleri üzerinden parmak izinizi bir defaya mahsus olmak üzere okutarak tüm bankacılık işlemlerinizi kart kullanmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Parmak izi ile ATM üzerinden işlem yapılması için öncelikle şubeye gitmemiz ve bunun için dilekçe vermeniz gerekiyor. Bu prosedür güvenliğiniz için gereklidir. Başvuru yaptıktan sonra bankamatikte parmak izinizi okutup sadece 1 defa kartınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra aktivasyon işlemini tamamlayabilirsiniz. Sonrasında bütün bankacılık işlemlerinizi kartsız ve şifresiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Biyokimlik ile kartsız para çekme işlemi sırasında da günlük nakit çekim limitleri uygulanacağını unutmamalısınız.

Dipnot: Her ATM’de parmak izi özelliği bulunmayabilir!

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu