BankacılıkFinansal İşlemler

İş Bankası Kayıtlı Telefon Değiştirme ve Numara Güncelleme

İş Bankası kayıtlı telefon numarası değiştirme işlemi, cep telefonu numaramız değiştiğinde bankalardan yapmamız gereken bazı güncelleme işlemlerini tarif ediyor. Bu işlemler çoğu kişi tarafından önemsenmiyor olsa da, aslında bilgilerimizi güncel tutmadığımızda birçok bankacılık işleminin sekteye uğrayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Neden diyecek olursanız, bankalar genel olarak tüm güvenlik adımlarını cep telefonlarımız aracılığı ile yapıyor.

Bu güvenlik adımlarını tamamlayamadığınızda da anlayacağınız üzere işlemleriniz aksıyor. Cep telefonu numaranızı güncellemiyor olmanız da, bankalardan hiçbir SMS alamayacağınız anlamını taşıyor. Şimdi hep birlikte İş Bankası cep telefonu numarası güncelleme işlemine bir göz atalım.

İş Bankası Kayıtlı Telefon Numarası Değiştirme ve Numara Güncelleme Nasıl Yapılır?

Cep telefonu numarasının doğruluğu ve güncelliği, güvenli bir banka hesabı için olmazsa olmazlardandır. Cep telefonunun yanlış veya güncellenmemiş olması, internet ve mobil bankacılık uygulamalarının kullanılmamasına, güvenlik doğrulaması gereken işlemlerinin yapılmamasına sebep olabilir. İş Bankası cep telefonu numarası güncelleme işlemi ile güncel olmayan telefon numaraları güncellenebilir.

Telefon numaranız değiştiyse, İş Bankası sisteminde kayıtlı olan telefon numaranızı da değiştirmeniz gerekir. İş Bankası telefon değiştirme işlemini size en yakın İş Bankası şubesine giderek veya İş Bankası müşteri hizmetlerini arayıp güvenlik sorularına doğru cevaplar vererek gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası Şubesinden Numara Değiştirme Nasıl Yapılır?

İş Bankası telefon değiştirme işlemini şubeye giderek gerçekleştirmek isterseniz kimliğiniz ile beraber size en yakın şubeye başvuru yapmanız yeterlidir. Müşteri temsilcisine numara değiştirme talebinizi aktardıktan sonra sistemdeki numaranız beyanınız doğrultusunda silinir. Yeni numaranızın sisteme kaydolması için, yeni cep numaranıza bir şifre gelecektir. Bu şifrenin doğru şekilde müşteri temsilcisine aktarılması ile numara değiştirme talebiniz başarılı şekilde gerçekleşmiş olur.

İş Bankası Müşteri Hizmetlerini Arayarak Numara Değiştirme Nasıl Yapılır?

Şubeye gitmek istemiyorsanız İş Bankası müşteri hizmetlerini arayarak cep telefonu değiştirme ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için İş Bankası Çağrı Merkezi numarası olan 0850 724 0 724 numarasını aramalı, “Bilgi Değiştirme” bölümüne giriş yapmalısınız. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra size yöneltilen güvenlik sorularına doğru cevabı verip, yeni cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu müşteri temsilcisine aktararak İş Bankası cep telefonu numarası güncelleme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Bankacılık ile Bilgileri Güncelleme Nasıl Yapılır?

Yeni bir cep telefonu numarası aldıysanız ancak eski cep telefonu numaranıza hala erişiminiz varsa mobil bankacılık uygulamasını veya internet bankacılığını kullanarak İş Bankası numara değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için internet şubelerine giriş yaptıktan sonra Ayarlar kısmında bulunan Bilgileri Güncelleme seçeneği ile cep telefonu numaranızı güncelleyebilirsiniz.

Ticari hesap sahibi kişiler de internet şubesinden iletişim bilgilerini güncelleyebilir. Bunun için Ayarlar bölümünde bulunan Bilgi Güncelleme seçeneği seçilir ve istenen iletişim bilgisi güncellenir. Bu işlem sadece 1. Yetkili tarafından yapılabilmektedir.

ATM’den Telefon Numarası Güncelleme Nasıl Yapılır?

Yeni bir cep telefonu numarası aldıysanız bankamatik kartınızı kullanarak İş Bankası ATM’lerinden cep telefonu bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bunun için size en yakın İş Bankası ATM’sine gidip kartınız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

  • Daha Fazlası seçeneğine girilir,
  • Bilgi Güncelleme kısmı seçilir,
  • Cep telefonu numarası seçilip yeni numara yazılır,
  • Numaraya gelen doğrulama kodu ekranda bulunan boşluğa doğru bir şekilde tuşlanarak numara değiştirme işlemi tamamlanmış olur.

Telefon bilgilerinin güncel olmaması, kayıp çalıntı durumlarında kartsız işlem yapılmasını zorlaştırmak, havale, EFT gibi para transferleri işlemlerini yapamamak ve İş Bankası mobil uygulamasını kullanamamak gibi sorunlara sebep olmaktadır. Sadece mobil uygulama olarak da düşünmemeli, internet alışverişlerinin de sekteye uğrayacağını bilmelisiniz. İnternet alışverişleri, 3d secure adı verilen güvenlik süzgecinden geçirildiği için telefon numarasının güncel olmaması durumunda bu adımı geçemezsiniz.

Dilerseniz bir önceki yazımız Ziraat Bankası Hesap Bakiyesi Öğrenme başlıklı makalemiz ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu