BankacılıkKredi Kartları

İşsizlere Kredi Veren Bankalar

İşsizlere kredi veren bankalar var mı? 2021’de hangi bankalar geliri olmayana en kolay kredi veriyor. Hepsi konunun devamında.

Herhangi bir şekilde geliri olmayan, bir yerden gelir elde etmeyen kişiler bankalardan kredi alırken zorluk yaşıyor. Çünkü bankaların kredi verme politikasına göre, kredi alacak kişinin az da olsa mutlaka bir gelire sahip olması gerekiyor.  Geliri olmayan bireyler, bankanın uygulamış olduğu bu politikalar nedeniyle kredi çekemiyor. Peki işsizler nasıl kredi alabilir? İşsizlere kredi veren bankalar gerçekten de var mı? İşsizlerin kredi alabilmesi için yollar nelerdir?

Gelir Belgesi Şartı

Kredi alabilmek için gelirinizin olması şart evet, ancak bazı durumlarda bu koşul için istisna gösterilebiliyor, yani gelir belgeniz olmasa da bankalar vasıtasıyla kolay ve hızlı bir şekilde kredi sahibi olabiliyorsunuz, bunun için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

 1. T.C Vatandaşı olmak.
 2. 18 yaşını geçmiş olmak
 3. 70-75 veya 80 yaşını geçmemiş olmak.
 4. Kredi notunuzun düşük veya kara listede olmaması
 5. Gelir Belgesi, eğer yoksa teminat veya ipotek

Teminat veya İpotek

Eğer bir gelir belgesine sahip değilseniz, teminat göstererek veya ipotekle kredi alabilirsiniz. Örneğin bir ev almak istiyorsunuz ancak işsizsiniz. Bu durumda bankalar size asla kredi vermez, kredi alabilmek için, alacağınız kredi tutarının en az yüzde 125’i kadar bir varlığı bankaya ipotek ettirmeniz gerekiyor. Örneğin 200 bin lira kredi çekmek istiyorsanız, 250 bin lira değerinde taşınmaz bir mülkü ipotek ettirmeniz gerekir. İpotek işlemi tamamlandığında banka krediyi onaylar ve banka hesabınıza hemen yatar.

İşsizlik Maaşı ile Kredi

İşsizlik maaşınız var ise, bankalardan kredi alabilirsiniz. İşsizlik maaşı, geçici bir maaş olduğundan dolayı, bankalar maaşınıza istinaden çok yüksek krediler veremezler. Genelde bankalar, işsizlik maaşınızın toplam tutarının en fazla 4 katına kadar kredi verebiliyor. Yani işsizlik maaşı olarak ne kadar para alıyorsanız en fazla 4 katı kadar kredi çekebilirsiniz. Bu şart, kesin bir koşul olmayıp bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir.

 1. 1,000 TL işsizlik maaşı alıyorsanız, 2 bin TL ile 5 bin TL arasında kredi alabilirsiniz.
 2. 1,500 TL işsizlik maaşı alıyorsanız, 3 bin TL ile 6 bin TL arasında kredi alabiliyorsunuz
 3. 1,800 TL işsizlik maaşı alıyorsanız 3 bin 600 lira ile 9 bin lira arasında kredi alabilirsiniz.

Hangi Bankalar İşsize Kredi Veriyor?

Akbank

İşsizlere kredi veren bankalar listemizin ilk sırasında Akbank var. Söz konusu banka, işsizlere düşük faizli kredi ürünü sunmaktadır.  İşsizlerin kredi alabilmesi için iyi bir kredi notuna sahip olması, eğer değilse bir kefil bulması gerekmektedir. Kredi notu iyi olan bir kefil, en fazla 10 bin liraya kadar kredi alabilmenizi sağlar. Bankadan alabileceğiniz kredi tutarını, kefil veya ipotek göstererek çok yüksek tutarlara ulaştırabilirsiniz.

Aktifbank

En kolay kredi veren bankalardan biri olan Aktifbank, işsizlere yüksek faizli, ancak kolay kredi veriyor. Aktifbank, kredi verirken karşı tarafta çok fazla şart aramıyor bu nedenle bu avantajını yüksek faiz ile dengeliyor. Aktifbank’ın sunduğu kredi faizleri yıllık ortalama yüzde 20 civarındadır. Aktifbank, dijital bir bankacılık hizmeti verdiğinden, başvurular sadece internet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer siz de Aktifbank’ın sunduğu işsize kredi ürününden yararlanmak istiyorsanız, hemen bir hesap açın ve kredinizi alın. Aktifbank 30 bin TL’ye kadar limit sunabildiğinden en kolay kredi veren bankalardan biridir.

Enpara

Yine dijital girişim bankalarından biri olan Enpara da kolay bir şekilde kredi verebilen bankalardan biridir. Enpara’dan hızlı ve kolay bir şekilde kredi alabilmek mümkündür. Bunun için internet üzerinden kredi başvurusunda bulunmalı ve banka hesabı açmalısınız. Enpara 3 ile 5 gün içerisinde hesabınızı açmak için adresinize gelip size bir form veriyor ve siz de bu formu imzalıyorsunuz. Formu imzaladıktan sonra hesabınız açılmış oluyor ve bundan sonra tek yapmanız gereken mobil şubeden hesap başvurusu yapmak oluyor.  Enpara’nın aradığı kredi kriterleri aşağıda yer almaktadır.

 1. T.C Vatandaşı Olmak.
 2. 18 yaşını geçmiş olmak.
 3. 70-80 yaş üzerinde olmamak.
 4. Gelir elde ediyor olmanız ve/veya Enpara.com ve QNB Finansbank’ta bir birikime sahip olmanız.
 5. Kredi notunuzun yüksek olması.

Yukarıdaki kriterleri sağlayan bireyler, oldukça hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilir ve hemen kredilerini alabilirler.

Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarınız için sitede daha önce yer verdiğimiz Kredi Kartı Nakite Çevirme Yöntemleri konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu