Bankacılık

Kabul Kredisi Nedir? Aval Kredisi Nedir? Kefaletten Farkları

Kabul kredisi ve aval kredisinin kefaletten farkı konusunda yazdığımız 2021 içeriğinde aval kredisi nedir? Kabul ve aval kredisi farklarını da inceledik.

Günümüzde birçok kişi ekonomik olarak iş ve işlemlerini yönetmek adına çeşitli kredi türlerinden faydalanmak istemektedir. Bankalar ise bu durumu göz önünde bulundurarak müşterilerine birçok kredi türünü avantajlı ve kampanyalı bir şekilde sunmaya devam etmektedir. Özellikle yaşanan müşteri rekabeti sonucunda, bankaların tabiri caizse müşteri kapmak adına oluşturmuş olduğu pek çok kredi paketinin yer aldığını söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi de aval kredisidir. Sizlerde aval kredisi üzerinde araştırma yapıyorsanız, detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kabul Kredisi Ve Aval Kredisinin Kefaletten Farkı hakkında başlıklar halinde bilgiler sunacağız.

Kabul Kredisi ve Aval Kredisi – Kefaletten Farkı

Banka Aval Kredisi Ve Aval Kredisinin Kefaletten Farkı genellikle ithalat işi ile uğraşan kişiler tarafından araştırılan bir konudur. İthalatın sağlanması ve ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeme adına müşterilerine avantajlı bir şekilde kredi sunan bankalar, oluşturmuş olduğu aval kredisi ile birlikte pek çok kişiye fayda sağlamaya devam etmektedir. Aval kredisine başvuracak olan kişilerin akıllarına aynı zamanda kefaletten farkının takıldığını bilmekteyiz. Birçok belirgin farkın yer aldığı aval ve kefalet ile ilgili detaylara da yazımızdan ulaşabilmeniz mümkündür. Sizler için banka aval kredisi ve aval kredisinin kefaletten farkını listeledik.

Banka Kabul Kredisi Nedir?

Banka aval kredisi aynı zamanda kabul kredisi olarak da adlandırılan bir kredi türüdür. Aval kredisi, ithalat yapan kişilerin en çok tercih etmiş olduğu krediler arasında yer almaktadır. Aval kredisi, ithalat bedellerinin, ihracatçı tarafından keşide edilen poliçeyi kabul etmesidir. Poliçenin kabulünden sonra belirlenen mallara ödeme yapmadan ödemenizi sağlamış olduğunu en iyi kredilerden bir tanesidir. Ödemeniz poliçe vadesinde yerine getirilmektedir. Aval kredisinin ticaret ile uğraşanlara yönelik olarak oldukça büyük bir fayda sağladığını dile getirebiliriz.

Aval Kredisi Nasıl Kullanılır?

Banka aval kredisi kullanımını sağlanırken özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Akreditifli, vesaik veya mal mukabili olmak üzere bu kredi türünde tercih edebileceği çeşitler bulunmaktadır. Krediye başvurmadan önce türün ve başvuruda bulunulacak olan çeşidin iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sizler açısından oldukça önemli bir konudur. Bundan dolayı oldukça temkinli ve özenli bir şekilde hareket ederek aval kredisi çeşidi tercihinde bulunmalısınız. Bunu sağladıktan sonra sizlerde edineceğiniz mallar, ithalat bedeli ve ihracatçı tarafından keşide edilen poliçe üzerindeki tutarı elde etmiş ve garantisini sağlamış olursunuz.

Aval Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aval kredisi başvurularınızı çeşitli bankalar aracılığı ile yapabilmeniz mümkündür. Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz üzere, birçok banka müşteri sayısını artırmak adına müşterilerine çeşitli krediler sunmaktadır. Aval kredilerinde genellikle tercih edilen bankanın Vakıfbank olduğunu söyleyebiliriz. Burada bilmeniz gereken bir nokta ise, ödeme için banka garantisi istenmesi durumunda poliçenizi bankanıza kabul ettirmeniz yani aval ettirmeniz gerekmektedir. Bunu sağlamanız ihracatçı firmaya garanti vermiş olduğunuz anlamına da gelmektedir. Aval kredisi başvurularının genellikle 1 haftalık bir süreç içerisinde değerlendirilerek müşterilere bilgi verildiğini dile getirebiliriz.

Aval Kredisinin Kefaletten Farkı Nedir?

Aval kredisini bir tür kefalet olarak görebilmek mümkündür. Fakat Borçlar Kanunundaki kefalet ile aval kredisi farklı sonuçlar içermektedir. Her kredi türünde olduğu gibi aval ve kefil olayını birbirinden ayıran pek çok somut fark bulunmaktadır. Şahsi bir teminat olarak söyleyebileceğimiz aval kredisi, poliçe kefaleti olarak değerlendirilmektedir. Borçlar Kanununda Aval kredisinin kefaletten farkı ise şunlardır;

  • Aval kredisi ya da aval poliçesi alonj üzerine yazılan bir kambiyo taahhüdüdür. Kefaletin ise yazılı olması gerektiği hepimizce bilinmektedir. Ayrıca bilindiği üzere senetten ayrı bir kağıda da yazılmaktadır. Burada Aval kredisini kefaletten ayıran en büyük fark budur.
  • Kefaleti değerlendirdiğimizde asıl borçlu borçtan sorumlu olmadığında, kefilde borçtan sorumlu olmamaktadır. Fakat Aval kredisinde bu durum biraz daha farklıdır. Aval kredisinde borç poliçeden doğmaktadır. Bu nedenle lehine aval yani poliçe verilen kişi def’ilerini ileri sürümemektedir.
  • Aval, şekil bakımından değerlendirildiğinde asıl borca tabidir. Bunun yanı sıra maddi yönden de tamamen bağımsız bir şekildedir. İmzaların bağımsızlığı ilkesi göz önünde bulundurulduğunda ehliyetsiz veya sahte imzaların senet üzerinde bulunması durumunda dahi geçerliliği bundan etkilenmemektedir.
  • Aval verenin sorumluğu kefaletten farklı olarak ikinci sırada değildir. Müteselsil sorumludur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Muhataba başvurulmadan önce avaliste başvurulması bu durumda mümkün olamamaktadır.
  • Avalın birden çok olması durumunda araların TBK’nın 591 maddesinde yer alan hüküm uygulanmamaktadır. Bu durumda avalın kefalettekinin aksine hamile karşı kendi alacaklarını yani şahsi deflerini ileri sürebileceği anlamına gelmektedir.

Aval Kredisinin kefaletten farkına dair pek çok somut hususunda olduğunu dile getirebiliriz. Bunları değerlendirdiğimizde aval verenin  ödeme de bulunduğunda lehine aval verilen kişiye karşı sorumlu olanlara poliçeden doğan bir hakkın olduğunu. Kefalette ise bu durumun tamamen farklı olarak asıl borçluya karşı ileri sürülebileceği de en büyük farklar arasında yerini almıştır. Yukarıda izahını yaptığımız üzere Aval kredisi ile kefaleti birbirinden ayıran pek çok özellik yer almaktadır. Eğer aval kredisi mi yoksa kefalet ile birlikte işlem yapmak mı? Sorusuna cevap arıyorsanız, yukarıdaki maddelerde belirtmiş olduğumuz özellikleri kıstas alarak hareket edebilirsiniz. Bunu sağlamadan önce aklınıza takılan herhangi bir soruyu bankanızdan detaylı bir şekilde öğrenebilmeniz de mümkündür.

Sitede daha önce yer verdiğimiz KrediBlogu özel içeriği olan Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Türleri Nelerdir? konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu