Devlet DestekleriKredi Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Yapma Rehberi

Kentsel dönüşüm kredisi için anlaşmalı bankalar, başvuru aşaması, kira yardımı ve kredi hakkında 2021 güncel tüm bilgileri hazırladık

Kentsel dönüşüm kredisi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın riskli yapı olarak onayladığı ve kentsel dönüşüme giren binalarda oturanların yararlanabildikleri kredi türüdür. Depreme dayanıksız, çökmeye yüz tutmuş, artık ömrünü tamamlamış olan binalar için kentsel dönüşüm desteği almak isteyenlerin dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvuru Sırasında Hangi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kredisi başvuru belgeleri şunlardır:

 • Konut tapu belgesi
 • Kimlik belgesi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alıp Kira Yardımı Da Almak İsteyenlerin Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Kira yardımı başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Islak imzalı başvuru formu istenmektedir.
 • Kimlik belgesi talep edilmektedir.
 • Riskli yapıdır belgesi sunulmalıdır.
 • Tapu kaydı ve tapu belgesi talep edilmektedir.
 • Emlak vergi beyannamesi gerekmektedir.
 • Yıkılan yapıya ait ıslak imzalı form istenmektedir.
 • Riskli yapıda mülk sahibinin daha önceden yaşadığını gösteren bir belge ve yeni ikametgah adresini gösteren ikametgah belgesi talep edilmektedir.
 • Ziraat Bankası’nda açılacak olan mevduat hesabının numarası veya IBAN istenmektedir.

Döviz Bozan Atm Listesi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar 2021 Güncel Liste

1- AKBANK T.A.Ş.

2- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

3- ALTERNATİF BANK A.Ş.

4- DENİZBANK A.Ş.

5- QNB FİNANSBANK A.Ş.

6- TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

7- TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

8- ING BANK A.Ş.

9- KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

10- TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

11- TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

12- TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

13-TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

14- ŞEKERBANK T.A.Ş.

15- TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O

16- YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

17- T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş

[safir_list id=280]

Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm kredi başvurusu yapacak olanların öncelikle devletin sunduğu faiz desteğinden yararlanabilmeleri için riskli yapıdır belgesi almaları gerekmektedir. Bunun için başvuru dilekçeleri ile beraber bakanlığın atadığı kurum ve ya da anlaşmalı kuruluşların binaya tetkik yapmaları gerekmektedir. İkamet edilen il ya da ilçedeki kurum veya yetkili firmalardan riskli yapıdır belgesini aldıktan sonra gerekli belgeleri toparlamaları gerekmektedir. Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine ya da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gerekli belgeler ile beraber başvuruda bulunmalıdırlar. Ardından bakanlık tarafından yapılan başvurular incelenmektedir. Bu süreçte eksik belgelerin olması durumunda; başvuru sahibinin tekrar düzenleme yapabilmesi için belgeler kendisine iade edilmektedir. Belgelerin tam olması halinde ise; İl Tapu Müdürlüklerine belgeler gönderilmektedir.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra bankalara başvuru yapılarak kentsel dönüşüm kredisi alınabilmektedir. Her bankanın kredi şartları farklılık göstermektedir. 120 aya kadar vade seçenekleri ve indirimli faiz oranları ile kredi alabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Ne Kadar Alınmaktadır?

Kentsel dönüşüm kredisi tutarı; daire başına hesaplanan bir tutardır. Her daire için 125.000 TL tutar belirlenmiştir. Bir bina için ise; toplamda verilecek olan tutar 625.000 TL olmaktadır. 5 daireye denk gelen bir tutardır. Bir apartmandaki bütün daire sahipleri, kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı; kentsel dönüşüm kapsamındaki bir binada ikamet eden kiracılara ya da mülkiyet sahiplerine bakanlık tarafından verilen kira ve taşınma yardımıdır. Ziraat Bankası hesaplarına yatırılan bir tutardır. Mülk sahibi, kiracı ve esnaf iş yeri işletmecisi; kira yardımı için ayrı ayrı başvuru yapmalıdır. Kira yardımı; 18 ay süresince ödenen bir yardımdır. Tek seferde toplu olarak tahsis edilen bir yardım tutarıdır.

Riskli yapının bulunduğu şehre göre yapılan kira yardımları farklı tutarlarda olmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde ödenen kira yardımı tutarı; diğer şehirlere göre daha fazla olmaktadır.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisinin Özellikleri

Denizbank kentsel dönüşüm kredisinin niteliklerine bakıldığında; krediden yararlanmak isteyenlere sunulan avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Devlet katkısı ile beraber %1.36’dan başlayan faiz oranları ile kredi verilmektedir.
 • Kredi alındıktan sonraki 24 aya kadar ana para ödemesi talep edilmemektedir.
 • İnşaat tamamlanma garantisi verilmektedir.
 • Risk raporu için Denizbank’ın anlaşmalı olduğu firmaların tercih edilmesi durumunda, indirimli olarak risk raporu alınabilmektedir.
 • Denizbank’ın banka şubelerinden, telefon bankacılığından veya internet şubesinden ücretsiz danışmanlık alınabilmesi ya da başvuru yapılabilmesi mümkündür.
 • Alınacak olan kredi için 120 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.
 • 125.000 TL tutarında kentsel dönüşüm kredisi alanlara %1.36 oranında faiz uygulanmaktadır. Toplamda uygulanacak olan faiz oranı; 164.592,10 TL olmaktadır.

İş Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisinin Nitelikleri

İş Bankası kentsel dönüşüm kredisinin özelliklerine bakıldığında; başvuru sahiplerine düşük miktarlarda faiz oranı uygulanmaktadır. Uygulanacak olan faiz oranı; alınan kredi tutarına göre belirlenmektedir. Konut kredisi almış olanlar için yıllık yüzde beş oranında, iş yeri kredisi almış olanlar için ise yıllık yüzde dört oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. İş Bankası şubeleri aracılığı ile kentsel dönüşüm kredisine başvuru yapılabilmektedir.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi için önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir:

 • Riskli yapı olarak belirlenmiş olan konutlar, yapılan anlaşma ile tahliye edilmektedir.
 • Kredi başvurusu yapanlara aylık eşit taksit ödeme imkanı sunulmaktadır. 12 aydan 24 aya kadar faiz ödemeleri yapılabilmektedir.
 • Konut kredisi alanlara 10 yıl, iş yeri kredisi alanlara ise 7 yıl vade imkanı tanınmaktadır.
 • Standart konut kredileri için %4, B sınıfı enerji verimliliği sertifikası olanlar için %4.5, A sınıfı enerji sertifikası olanlar için ise %5 oranında destek sağlanmaktadır.
 • Kentsel dönüşüm konut kredilerine uygulanan faiz oranı %1.05 olmaktadır. Ekspertiz ücreti talep edilmemektedir. Kredi tahsis ücreti, alınan kredi tutarının binde 5’i oranında olmaktadır. A sınıfı olanlar için devlet katkısı %0.41, B sınıfı verimlilik için %0.37, standart için %0.33 olmaktadır.
 • 3 aydan 120 aya kadar vadelendirilen kentsel dönüşüm bitmiş konut kredisi için 950 TL ekspertiz ücreti alınmaktadır.

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Önemli Detaylar

Halkbank kentsel dönüşüm kredisinin ayrıntılarına bakıldığında; 120 aya kadar vade seçeneği ile kredi verilmektedir. %1.20 müşteri oranı, %0.33 devlet destek oranı ve %1.53 toplam faiz oranıdır. Halkbank’ın banka şubeleri üzerinden kentsel dönüşüm kredisine başvuru yapılabilmektedir.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisinin Ayrıntıları

Akbank kentsel dönüşüm kredisinin detayları aşağıda verilmiştir:

 • Konut kredisi alanlara bakanlık tarafından verilen faiz desteği yıllık %4 ve aylık %0.33 oranında olmaktadır. İş yeri kredisi alanlar için ise bu oran yıllık %3 ve aylık %0.25 olmaktadır.
 • Konut kredisi için sunulan maksimum vade 120 ay ve iş yeri kredisi için sunulan vade seçeneği ise 84 ay olmaktadır.
 • 125.000 TL’ye kadar kredi verilmektedir.
 • Eşit taksitli ödeme planları hazırlanmaktadır. Aynı zamanda 2 yıla kadar sadece faiz ödemeli eşit taksitli ödeme planları da hazırlanabilmektedir.
 • Yapım sözleşmesindeki tutarın tamamı ve yeni konut ekspertiz değerinin %75’i kadar kredilendirme yapılmaktadır.
 • Yeni inşa edilen konutlar için Akbank’tan ipotek talep edilebilmektedir.
 • Konut için kentsel dönüşüm kredisi alınır ise; KKDF ve MSMV olmamaktadır. İş yeri için alınır ise; bireysel amaçlı alımlarda %15 oranında KKDF alınmakta ve BSMV alınmamaktadır. Ticari amaçlı olanlarda ise; KKDF ve BSMV alınmamaktadır.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu