Devlet Destekleri

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları

KOSGEB nitelikli eleman desteği işletmeler için oldukça avantajlı olanak sunarken KOSGEB nitelikli eleman desteği başvuru ve şartları 2021 güncel halini sizin için araştırdık.

Üniversite mezunlarının istihdam edilmesine yönelik devletin attığı en önemli adımlardan biri olan KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu 2021 yılında da, alınmaya devam etmektedir.

Nitelikli eleman desteği yardımı kapsamında üniversite mezunları daha rahat iş bulma imkânına sahip olurken, üniversite mezunu çalıştıracak olan işletmeler alacakları KOSGEB desteği ile daha rahat bir şekilde istihdam sağlamaktadır.

KOSGEB üniversite mezunu desteği başvurusu kabul edilen işletmelere, devlet tarafından tam 2 yıl boyunca çalıştıracakları üniversite mezunu için maaşının yüzde 60’lık kısmının ödemesi yapılmaktadır.

İstihdam edilen üniversite mezunu maaşları işletme tarafından normal periyotlarda ödenirken, ödenen maaşların destek kapsamında olan yüzde 60’lık kısmı ise işletmelere 3 aylık olarak tekrar ödenmektedir.

2021 KOSGEB üniversite mezunu maaş desteği başvuru şartları hakkındaki diğer detaylar, aşağıda yer almaktadır.

İşe Alınacak Üniversite Mezununda Aranan Şartlar Nelerdir?

KOSGEB üniversite mezunu desteği alabilmek için, işletmelerin sağladığı şartların yanı sıra bu işletmelerde istihdam edilecek üniversite mezunlarının da bazı şartları sağlaması gerekir. İşe alınacak üniversite mezununun sağlaması gereken şartlar, şunlardır.

 • İstihdam edilecek üniversite mezununun, en az 2 yıllık üniversitelerden birinden mezun olması zorunluluğu bulunmaktadır.
 • KOSGEB desteği kapsamında istihdam edilmesi düşünülen kişinin, son 2 aylık süreçte herhangi bir işte çalışmamış olması da aranan şartlardan biridir.
 • İşe alınacak üniversite mezunu, istihdam edildiği işletmede tam zamanlı olarak çalışmak durumundadır.
 • Üniversite mezununun kendine ait herhangi bir iş yerinin olmaması, yabancı uyruklu ve emeklilik gibi durumlarının da bulunmaması gerekir.
 • Başvuru kapsamında işe alınması planlanan kişinin, önceki 1 yıllık süreçte başvuru sahibi işletmede çalışmamış olması gerekmektedir.
 • Yeni üniversite mezunu olmakta, KOSGEB nitelikli eleman desteği başvuru şartları arasında yer almaktadır.

KOSGEB Üniversite Mezunu Maaş Desteği Başvuru Şartları

KOSGEB başvurusu yaparak bu başvurunun onaylanması için, işletmenin de yerine getirmek zorunda olduğu birtakım yükümlülükler bulunmaktadır. Buna göre KOSGEB desteği almak isteyen işletmelerin sağlaması gereken yükümlülükler, aşağıdaki gibidir.

 • İstihdam edilecek kişiye verilecek maaş, KOSGEB tarafından belirlenen asgari tutarın altında olmamalıdır. Buna göre 2500 TL ön lisans mezunları için, lisans ve lisansüstü mezunlar için ise minimum 3500 TL maaş verilmesi gerekir.
 • Destek başvurusunda adı geçen kişinin, işletmede SGK kapsamında tam zamanlı olacak şekilde istihdam edilmesi zorunludur.
 • Üniversite mezununa ait mezuniyet belgesinin de, başvuru sırasında sağlanmış olması gerekmektedir.
 • İstihdam edilecek kişinin, başvurunun onaylanmasından sonra işe alınmış olması işletmenin sağlaması gereken şartlar arasındadır.
 • Mevcut çalışanlar için KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu yapmak mümkün değildir.
 • Başvuru yapıldıktan ve onaylandıktan sonra, üniversite mezununun en geç 45 gün içerisinde SGK’lı olarak tam zamanlı olacak şekilde işe alımının yapılması gerekir.
 • Başvuru yapacak işletmelerin, işe alınacak üniversite mezunu dışında en az 5 kişiyi daha önceden çalıştırıyor olması da aranan şartlardan biridir.

Başvuru Yapacak Firmaların Hazırlaması Gereken Belgeler Nelerdir?

2021 KOSGEB üniversite mezunu maaş desteği başvurusu yapacak işletmelerin, başvuru esnasında tutulması zorunlu olan belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 • Başvuru sahibi işletmeye ait SGK hizmet dökümü listesi
 • Ticaret sicil gazetesi
 • İstihdam edilecek kişi için hazırlanmış kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • İşe alınacak kişinin maaşını net olarak gösteren banka dekontu
 • İşyerine ait farklı şekilde hizmet verdiğini gösteren diğer resmi evraklar

Destek başvurusu için, başvuru sahibi firma tarafından sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nitelikli eleman desteği başvurusu yapmak için, KOSGEB resmi web sitesi üzerindeki işletme hesabınızı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yukarıda sayılan belgeler ile birlikte eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş başvuru formunu KOSGEB müdürlüklerine vererek, başvuru yapmanız da mümkündür.

Hangi Sektörler Destek Kapsamındadır?

KOSGEB’in verdiği bu destek, aşağıdaki sektörler için geçerlidir.

 • Toptan ve perakende hizmeti sunan işletmeler, bu destekten yararlanabilir.
 • İnşaat sektöründe şantiye şefliği, elektrik mühendisliği, proje danışmanlığı ya da farklı meslek dallarında tekniker olarak hizmet verebilecek kişiler için nitelikli eleman desteği başvurusu yapılabilir.
 • Bilgisayar programlama sektöründe çeşitli alanlarda faaliyetlerine devam eden işletmelerin, KOSGEB destek başvurusu yapması mümkündür.
 • Ana metal sanayinde faaliyet gösteren işletmeler, destek kapsamında yer almaktadır.
 • Her türlü otelcilik ve turizm faaliyeti gösteren işletmelerin, başvuru yapması mümkündür.
 • Gıda ve içecek üretimi gibi alanlarda aktif olan işletmeler başvuru yapabilir.
 • Bilimsel konuların araştırılması ve bilimsel geliştirme faaliyetlerinde bulunan yerlerin, KOSGEB destek başvurularında daha öncelikli olduğu bilinmektedir.

Bunların dışında rezervasyon hizmeti sunan firmalar, suyun bir yerde toplanması, temizlenmesi ve dağıtılması gibi kamuya yönelik önemli hizmetlerde bulunan işletmelerinde, KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu kapsamında izin verilen işletmeler olduğu bilinmektedir.

Ticari Kredilerin Avantajları Nelerdir?

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu