Kredi Blogu
Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Haberleri > Kredi Borçları ve Haciz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Borçları ve Haciz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tarih: 07.09.2020
Güncel: 11.01.2021
Kredi Borçları

Kredi kullanımı her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir. Kredi kullanımı yaygın hale geldikçe daha çok insan kredi kullanarak hayallerini gerçekleştirmek istemektedir. İsteğe göre konut alımı için konut kredisi, taşıt satın almak için taşıt kredisi ya da ani ihtiyaçların giderilmesi için ihtiyaç kredileri müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Para biriktirmekte zorlanan kişiler bile kredi çekerek toplu para elde etmek ve bu parayı kullanmak, borç ödemesini de aylık yapmak istemektedir. Kredi ödemeleri son derece önemlidir ancak durum böyle olunca kredi kullanımı artması bazı durumlarda ödemelerin zorlaşmasına da sebep olabilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne olur?

Kredi borçlarının ödemeleri aylık ya da yıllık olabilmektedir. Bu ödeme planı çekilen kredinin tutarına ve tipine göre bankalar tarafından belirlenmektedir. Örneğin ziraat kredileri aylık mahsul alımından sonra ödenecek şekilde planlanır ve aylık ödemeye göre taksit tutarları daha yüksektir. Normal krediler ise aylık ödeme planına göre belirlenir.

Kredi ödemelerini düzenli yapmak çok önemlidir. Aksi taktirde banka bu parayı almak için yasal yollara başvurabilir. Kredi ödemelerinin yapılmaması durumunda ilk ay sonunda bankalar müşterilerin uyarı gönderirler. Bu uyarıları takip eden ayda da ödeme yapılmazsa icra takibi başlatılır.

İcra takibi avukatlık bürosuna devredildiği için müşteri banka ile uzlaşsa bile avukatlık bürosunun ücretini ödemek zorunda kalır. Avukatlar müşteri ile anlaşma yoluna gidebilirse yeni bir ödeme planı belirlenir ve müşteri tarafından borç bu şekilde ödenmeye devam eder.

Hangi Durumlarda Haciz İşlemleri Başlatılır?

Banka ile yeni bir ödeme planı yapılsa da bu ödeme planına yeniden uyulmaması durumunda banka icra takibini yeniden başlatabilir. Bunun dışında banka ile ilk aşamada anlaşılmaması durumunda da icra takibi durumu kişinin mal varlığının haczedilebilir kısmının haczedilmesi kararına bağlanabilir. Böyle durumlarda kişinin borcuna karşılık olarak haciz memurları tarafından kişinin mal varlığının bir kısmına ya da uygunluk durumuna göre tamamına, mahkeme kararı ile de kişinin maaşının %75’lik kısmına haciz işlemi uygulanabilir. Bu para da borcun ödenmesi için kullanılır.

İcra Borcumu Ödedim Haciz Dosyası Kapatma Nasıl Olur? konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Borçları ve Haciz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git