Kredi Kartları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartlarının limitinden her ay yüzde 20’si ile yüzde 40’ı arasında ödenmesi zorunluluk koşulan bir tutardır. Bankadan kredi kartı aldığınızda aylık gelirinize göre bir limit tanınıyor ve bu limit harcandığında, her ay limitin en az yüzde 20 en fazla yüzde 40’ı o ay içerisinde ödenmesi gerekiyor, aksi takdirde kredi notunuz düşüyor ve gecikme faizi ödemeye başlıyorsunuz. Kredi kartı asgari ödeme tutarlarının mutlaka o ay içerisinde ödenmesi gerekiyor, peki kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl öğrenilir? Kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl belirleniyor?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Limiti

Diyelim ki 5 bin lira limitli bir kredi kartınız var ve bu ay hepsini harcadınız. Toplamda 5 bin liralık bir borç oluştu. Bu durumda kredi kartını alalı bir yıl olduysa o ay içerisinde en az bin lira ödeme yapmanız gerekir, aksi takdirde borcunuza gecikme faizi işler ve kredi notunuz düşer. Kredi kartını alalı henüz bir sene olmadıysa 5 bin liralık harcamanın sonucunda 1500 lira veya 2000 lira borcu o ay içerisinde ödemeniz gerekir.  Kredi kartı asgari ödeme limiti, kartı aldıktan bir yıl sonra düşer ve rahat rahat harcarsınız.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemediğinizde, ödemediğiniz kısım için gecikme faizi ödersiniz ve bu oran yaklaşık yüzde 1,75’tir. Ancak kredi kartının asgari ödeme tutarını ödeseniz dahi, ödemediğiniz diğer kısma akdi faiz işlemeye devam eder. Akdi faiz oranı 1,40’tır.

  1. 5000 lira limitli bir kredi kartının 1000 lira olan asgari ödeme tutarına hiç ödeme yapmazsanız, 1000 lira için gecikme faizi (1,75) kalan kısma yani 4000 liraya akdi faiz (1,40) işler. Sonuç olarak ay sonunda, borcunuz 5,074 TL’ye ulaşır. Borcunuza yüksek faiz gelmesini istemiyorsanız, mutlaka vaktinde ödeme yapmak gerekiyor. Vaktinde ödeme yapmadığınız takdirde ciddi anlamda faiz ödemesine maruz kalır ve kredi notunuzun düşmesine göz yumarsınız.
  2. Kredi kartına uzun süre hiç ödeme yapmazsanız, maaşınıza haciz koyulur ve borç bu şekilde tahsil edilir.
  3. Ödeme yapılmamaya devam edildiğinde, haciz işlemi kalkmaz ve her ay maaşınızın yüzde 20-25’ini bankaya ödemek zorunda kalırsınız ve en önemlisi kara listeye girer ve beş yıl boyunca kredi kartı alamazsınız.

Akdi Faiz ve Gecikme Faizi Nedir?

Akdi faiz, kredi kartlarından alınan, asgari ödeme yapıldıktan sonra kalan borçtan alınan faizdir. Akdi faiz, gecikme faizine göre daha düşüktür, borcunuzun sürekli asgari ödeme tutarını öderseniz, borcunuz kapanana kadar sürekli akdi faiz ödersiniz. Kredi kartının asgari ödeme tutarı, limit üzerinden değil dönem borcu üzerinden alındığından, sürekli asgari ödeme yapsanız dahi belli bir süre sonra borcu bitirirsiniz.

Gecikme faizi ise ödenmeyen veya kısmen ödenmeyen asgari ödeme tutarına uygulanır. Örneğin 2000 lira asgari ödeme tutarı olan bir borca hiçbir ödeme yapılmazsa, 2000 liraya gecikme faizi eklenir. Gecikme faiz oranı her zaman akdi faizden yüksektir ve yıllık enflasyon oranlarına göre şekillenir.

Kredi Kartımın Limiti 3000 lira Ne Kadar Ödemem Gerekir?

Kredi kartı limitiniz değil de ne kadar borcunuz olduğu daha çok önemlidir.  Kredi kartı asgari ödeme tutarı, dönem borcuna göre belirlendiğinden, ne kadar dönem borcunuz var ise, o kadar asgari ödeme tutarı uygulanır. Eğer 3000 liranın tamamını harcamışsanız, ödemeniz gereken asgari tutar 600 liradır. 2000 lira harcadıysanız bu ay 400 lira ödeme yapmanız beklenir.

10 Bin lira Kredi Kartı Borcum Var Ne Kadar Ödemem Gerekir?

10 bin lira kredi kartı borcunuz var ise, bu ay ödemeniz gereken tutar en az 2 bin liradır. Taksitli işlemlerde limite eklenir ancak asgari ödemeye dahil edilmez. Örneğin 5 bin liralık bir ürünü taksitle aldıysanız bu ürün kredi kartı limitinizin 5 bin lira düşmesine neden olurken, o ayki asgari ödeme tutarına eklenmez. Eğer kredi kartını alalı 1 yıldan az olduysa ve taksitle herhangi bir borç yapmadıysanız, bu ay yaklaşık 3 bin lira ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödemeyi yaptıktan sonra kredi kartı limiti 3 bin lira temizlenir. 

Sitede daha önce yer verdiğimiz Kredi Kartım Nakit Avans Çekimine Kapatıldı Ne Yapmalıyım? içeriği de ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu