Kredi Kartları

Kredi Kartı Nakite Çevirme Yöntemleri

Kredi kartı nakite çevirme yöntemleri 2021 için ne güncel ve garantili yollar hangileri? Kredi kartındaki limiti en düşük masrafla nasıl nakit paraya çevirirsiniz?

Günümüzde hemen herkesin bir miktar borç paraya ihtiyacı olabilir, özellikle maaş günümüze az bir gün kala maaşımız bitmişse, yani para yetmemişse, bu durumda kredi kartına sarılabiliyoruz. Fakat kredi kartı ile sınırlı harcama yapılabildiğinden kredi kartının içerisinde bulunan limit, belli başlı bazı yöntemlerle anlık olarak nakde çevrilebiliyor. Peki bu nasıl olur? Kredi kartındaki x liralık parayı nasıl nakide döndürebiliriz?

Komisyonlu Pos Çekimi

Bazı işyerleri belirli bir komisyon karşılığı kredi kartındaki limiti nakde çevirebiliyor ve çevrilen tutarın yüzde 90’ını kart sahibine veriyor.  Komisyonlu bir şekilde pos cihazından para çekmek istediğiniz zaman, işyeri sahibine çekmek istediğiniz tutarı söylersiniz, işyeri sahibi bu turtarı onaylarsa, hemen hızlı bir şekilde parayı çeker ve karşılığında yüzde 90 geri iade alırsınız. Yani 300 TL çektiğinizde, size toplam 270 TL ödeme yapmaktırlar. Komisyon oranı çok fazla olduğu için genelde tercih etmeniz pek önerilmez.

Nakit Avans

Kredi kartını nakde çevirme konusunda akla gelebilecek en avantajlı şeylerden biri de nakit avans çekmedir. Bankalar kredi kartlarında belirli limitler dahilinde komisyon ile nakit avans çekimi yaptırabilmektedir.

  1. Nakit avans çekebilmek için, bankanın koyduğu nakit avans limitini aşmamanız gerekir.
  2. Nakit avans çekim komisyon oranı bankadan bankaya göre değişebiliyor olsa da genelde yüzde 1-2 civarında olmaktadır.
  3. Komisyona ek olarak dönem borcuna faiz de işletilmektedir.
  4. Hemen her ATM’den ücretsiz ve hızlı bir şekilde para çekimi yapılabilmektedir.

Alışveriş 

Kredi kartını nakde çevirme işlemlerinden birisi de alışveriş yapmaktır. Alışveriş yaparak kartınızdaki limiti nakit paraya çevirebileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz?

  1. Öncelikle kredi kartınız ile taksitli alışveriş yapabileceğiniz bir herhangi bir mağazaya gelin
  2. Telefon bilgisayar veya herhangi bir şey satın alın.
  3. Satın aldığınız şey elektronik olsun, çünkü en hızlı satacağınız şeylerden biridir.
  4. Aldığınız elektronik eşyayı hiç kullanmadan doğrudan fotoğrafı ile internetteki ikinci el ilan sitelerine yükleyin.
  5. İkinci el ilan sitelerine yüklediğiniz ürünü, orijinal fiyatından %20-30 arası daha düşük bir fiyata satınız.
  6. Bu şekilde hızlıca kartınızdaki parayı nakde çevirebilirsiniz.
  7. Bu işlemin maliyeti oldukça yüksektir, bir yılda çektiğiniz miktarın ortalama yüzde 40-50 fazlasını ödersiniz.

Kuyumcular ile Anlaşın

Kredi kartınızdaki parayı nakit olarak alabilmek için kuyumcuları kullanabilirsiniz. Kuyumcular, 4 veya 6 taksitle altın satışına başladılar, söz konusu altınları kredi kartına taksitle satın alabilir ve bu şekilde paranızı nakit paraya çevirebilirsiniz. 

  1. Öncelikle kuyumcuya gidin ve kredi kartındaki parayı nakde çevirmek istediğinizi ve bunun için altın almanız gerektiğini söyleyin.
  2. Kuyumcu işlemi onaylayacak ve satın almak istediğiniz altını size soracaktır. 
  3. Genelde gram altın veya çeyrek altın, fiyat makası en az olan altınlardandır.
  4. Bu altınları satın alın ve daha sonra kuyumcuya alış fiyatının ne kadar olduğunu sorun. Kuyumcular genelde altınları gerçek değerinin yüzde 5 altına alırlar, yani 1000 liralık altını geri sattığınızda 950 lira para alırsınız.
  5. Bu şekilde kredi kartından borç alarak yani limitinizi kullanarak hemen hızlı bir şekilde parayı nakde çevirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limitinizi Satın

Forumlarda ve internet sitelerde nakit para karşılığında alışveriş imkanı sunan bazı insanlar olabiliyor. Bu insanlar, nakit parayı ilk başta alıyor sonra ise alışveriş işlemini gerçekleştiriyorlar. Sistem tamamen şu şekilde yürüyor.

  1. Nakit paraya ihtiyacı olan kişi, bir miktar paranın havale edilmesi karşılığında kart ile alışveriş yapabileceğini ve yüzde 5 daha az ödeme talebiyle satın alım yapabileceğini belirtiyor.
  2. Örnek vermek gerekirse, alışveriş yapacak olan kişi 950 TL havale ediyor ve karşılığında kişinin kredi kartından 1000 TL’lik alışveriş yapabiliyor. 
  3. Bu sayede alışveriş yapacak olan kişi tam 50 TL kar etmiş ve alacağı şeyi 50 TL ucuza almış oluyor.
  4. Nakit para ihtiyacı olan kişi aldığı parayla ihtiyaçlarını giderirken, diğer kişi ise, indirimli bir fiyatla alışveriş yapmanın keyfini tadıyor.

Kredi kartındaki limitler hakkında sitede daha önce yazdığımız Kredi Kartım Nakit Avans Çekimine Kapatıldı Ne Yapmalıyım? konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu