Kredi Kartları

Kredi Kartım Nakit Avans Çekimine Kapatıldı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım nakit avans çekimine kapatıldı ve nakit para çekemiyorum diyorsanız, aslında bunun bir çok sebebi olabileceğini biliyor muydunuz? Kredi kartları, herkes tarafından yoğun olarak kullanılan; hatta dünyada kullanım oranları kontrol edildiğinde ülkemiz en üst sıralarda yer alıyor. Kredi kartları, sadece taksitli alışveriş imkanları değil, ATM’lerden nakit çekim imkanını da bizlere sağlıyor. Kredi kartımızın toplam limiti kadar veya bankanın belirlemiş olduğu özel nakit çekim limiti kadar olan miktarı, ATM’lerden hiç beklemeden çekebilirsiniz.

Bazı durumlar var ki, nakit çekmemiz mümkün olmayabiliyor. En sık karşılaştığımız problemlerin başında ise kredi kartının nakit avans özelliğinin kapalı olması geliyor. Kredi kartının nakit avans özelliğinin kapalı olup olmadığını anlamak için birkaç yöntem var. Bunlardan herhangi birini seçerek gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.

  • İnternet bankacılığından
  • Mobil uygulamadan
  • Müşteri hizmetlerinden
  • ATM’den veya şubelerden

Bu yöntemleri kullanarak nakit avans özelliğinin kullanıma açık olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamayı kullanarak sorgulama yapmak isterseniz, “Kredi Kartlarım” menüsünden giriş yaparak “Kart Detayları” ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Kredi kartının üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını ise “Ayarlar” menüsünden takip edebiliyorsunuz. Bunun haricinde daha öncelerde nakit avans çekebilirken, artık çekemiyorsanız başka problemler de olabilir.

Kredi Kartı Nakit Avans Çekemiyorum, Problem Nedir?

Daha öncesinden nakit avans çekebiliyorken, bir sonraki denemenizde nakit avans çekemeyebilirsiniz. Bu durum, kredi kartı üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını bize göstermez. Kredi kartında kısıtlama olabileceği gibi, limit yetersizliği sebebiyle de nakit çekim yapmamıza izin vermiyor olabilir. Bunu anlamanın en kolay yollarından birisi de kredi kartınızın “Kullanılabilir Limit” bölümünü kontrol etmektir. Bunun için isterseniz ATM’lerden kredi kartınız ile, isterseniz de internet bankacılığını kullanarak bilgi edinebilirsiniz.

Limitiniz yetersiz geliyorsa, isterseniz kredi kartınız için limit artış seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Birden çok bankada, birden çok kredi kartı kullanıyorsanız bu talebiniz reddedilebilir. Yeni düzenlemelere göre artık kredi kartı limitleri aylık gelirinize göre düzenlendiğinden, gelirinizin çok üstünde kredi kartı limiti kullanmanız mümkün olmuyor. Tüm bunların yanı sıra, nakit çekim yapmanıza engel olabilecek farklı bir durum olabileceğinden de şüphelenmelisiniz. Bu durumlardan bazıları şunlardır;

  • Kredi kartında nakit çekim kısıtlaması olması (nakit avans bloke)
  • Kredi kartının nakit çekim özelliği olmaması
  • Nakit avans limitinin dolması
  • Kredi kartının kullanılabilir limitinin olmaması
  • Nakit çekim hakkının doldurulmuş olması

Sadece kredi kartı limiti değil, diğer sebeplerden dolayı da nakit avans çekim işleminiz askıya alınıyor olabilir. Ancak endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok! Alttaki yöntemleri uygulayarak, kredi kartınızda nasıl bir sorun olduğunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum, Kısıtlama Mı Var?

Kredi kartınızın limiti yeterli olduğu halde nakit avans çekemiyorsanız, ilk olarak kartın üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için internet bankacılığına giriş yaparak “Güvenlik” ekranından “Kredi Kartları” menüsüne giriş yapmalısınız. Nakit çekim yapamadığınız kredi kartını seçerek, üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kredi kartınızın alışveriş kısıtlaması bulunuyorsa, bu durumda nakit çekim yapamayacağınız anlamını da çıkarabilirsiniz.

Eğer kredi kartınızın nakit avans özelliği olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız da bunun için müşteri hizmetlerini aramalısınız. Müşteri hizmetleri, kredi kartınızın nakit avans özelliği olup olmadığını kontrol edebilir, eğer olduğu halde bu özellik kapalıysa açılması için sizin adınıza başvuru yapabilir. Başvuru sürecinde yine üstte bahsettiğimiz kriterlerin geçerli olduğunu da unutmamalısınız.

Kredi Kartı Nakit Avans Özelliği Nasıl Açılır?

Nakit avans özelliği, ödemelerinizi aksatmanız durumunda tedbir amaçlı olarak banka tarafından askıya alınabilir. Sizler daha sonra nakit çekim yapmak istediğinizde banka hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bunun önüne geçmek istiyorsanız da ister şubelerden, isterseniz müşteri hizmetlerini arayarak nakit avans özelliğini açabilirsiniz. Aynı zamanda özelliği açtırdıktan sonra, müşteri hizmetlerine çekmek istediğiniz tutarı söyleyerek vadesiz hesabınıza aktarılmasını da talep edebilirsiniz.

Tavsiye İçerik : Kredi Notu Sıfır Olana Kredi Veren Bankalar

Nakit Bulabilmek İçin Başka Hangi Yolları Deneyebilirim?

Aslında kredi kartından nakit avans çekme sorununuz varsa hemen farklı alternatifleri denemeye koyulabilirsiniz. Eğer KMH eksi hesap limitiniz var ise bankanızdan bu limitin yükseltilmesini talep edebilirsiniz. Yada başka bir banka kredi kartı ile nakit avans bulmayı deneyebilirsiniz.

Aslında nakit avans blokesinin sebebi kredi kartınıza olan ödemelerin düzensiz yapılmasından dolayıdır, ödemelerinizi düzene sokmayı düşünebilirsiniz. Ya da 2.000 veya 3.000 TL gibi mikro kredilere başvurmak da farklı bir alternatif olabilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu