Kredi Notu

Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir? Kaç Ayda ve Nasıl Yükselir?

Kredi notu yükseltme yolları arasında 2021 yılında en hızlı ve düzenli şekilde kredi puanı yükseltme nasıl olur? Kredi puanı kaç ayda ve nasıl yükseltilir? Tüm detaylar konumuzun devamında..

İnsanlar özel hayatlarında ve iş hayatlarında birçok farklı nakit ihtiyacına gerek duymaktadır. Bu nakit ihtiyacının karşılanması amacıyla ise birçok kişi bankalara müracaat etmekte ve kredi başvurusunda bulunmaktadır. Fakat bu başvuruların birçoğu düşük kredi notu neticesinde olumsuz olarak sonuçlandırmaktadır. Kişiler ise kredi notunu yükseltmek adına çeşitli araştırmalarda bulunmakta ve çeşitli etkenleri yerine getirmeye çalışmaktadır. Sizlerde başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması adına kredi notunuzu nasıl yükselteceğini hakkında araştırma yapıyorsanız, detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kredi Notu Kaç Ayda Nasıl Yükseltilir?  sorusunu cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi Notu Kaç Ayda Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Kaç Ayda Nasıl Yükseltilir? Sorusunu cevaplandırmadan önce sizlere kredi notu hakkında biraz bilgi vereceğiz. Kredi notu tüm bankalar tarafından ortak bir ekrandan görülen ve banka ile yapmış olduğunuz tüm ilişkilerinizde belirli bir sayısal puanlama yapılarak verilen bir değerdir. Kredi notunuz 1500w üstünde ise bankalar üzerinden kredi alınması oldukça kolay bir hale gelecektir. Aksi takdirde Kredi notunuz 1500 altında ise bankalar tarafından kredi başvurusu olumsuz olarak sonuçlandırılan bilmektedir.

Kredi Notunu Ne Etkiler?

Kredi notu sizlerin bankalar ile tüm ilişkilerinizi düzenleyen ve tüm markalar tarafından ortak bir ekranda görülen önemli faktörlerden bir tanesidir. Bankalar kredi verme aşamasında başvurunuzu değerlendirirken Kredi Kayıt Bürosu’nun sunmuş olduğu verilerden faydalanmakta ve bu verileri göz önünde bulundurmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu’nun bireysel anlamda değerlendirme işini sağlayan findeks aracılığı ile birlikte borç ilişkiniz başta olmak üzere birçok detay görüntülenebilmektedir. Kredi notunuz başvurmuş olduğunuz kredinin sizlere verilip verilmeyeceği yönünde esas alınmaktadır. Bu kredi notu bankalar tarafından sayısal bir değer aralığında belirlenmiştir. Belirtmiş olduğumuz üzere kredi notunuz 1500 rakamının üzerinde ise bankalar tarafından kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz. Kredi puanı 1500 rakamının altında olduğu zaman ise bankalar tarafından kredi sağlanmasında zorluk çekilmektedir. Kredi notunuz ödemelerinizi düzenli olarak yapılıp yapılmadığı idari ve kanuni takibe uğrayıp uğramadığınızla doğrudan etkilidir.

Kredi Notu Sayısal Değerleri Nasıl Hesap Edilir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunu sayısal değerleri oluştururken bankalara verilen bilgi şu şekildedir; 1 ile 699 arası en riskli grup, 700 ile 1099 arası orta riskli grup, 1100 ile 1499 arası yine orta riskli grup olarak adlandırılmıştır. Bunun yanı sıra 1500 ile 1699 rakamları arasında yer alanlar iyi, 1700 ile 1900 rakamları arasında yer alınanlar ise çok iyi olarak belirlenmiştir. Kredi notunu öğrendikten sonra kredi başvurusunda bulunmadan önce bu Kredi notumuzu iyi rakamları getirmeniz sizlerin başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayan temel etkenlerden bir tanesidir.

Kredi Notu En Kısa Sürede Nasıl Yükselir?

Kredi notunuz en kısa sürede yükseltebilmeniz için yapmanız gereken bazı etkenler bulunmaktadır. Bunların başında ise ödemelerinizi düzenli olarak yerine getirilmesi idari ve yasal bir işlem uygulanması halinde icra işlemin kaldırılması otomatikman sizlerin kredi notum uzun yükselmesini sağlayacaktır. Banka ilişkilerinde yaşamış olduğunuz olumsuzlukların giderilmesi de doğrudan kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır. Normal şartlarda banka müşterileri Kredi notlarını yaklaşık olarak 1 ile 6 ay arasında yükseltmektedir. Fakat kara listeye düşmüş kişilerin bu süreyi 2 yıla kadar uzatıldığı veya daha fazla senelerce kredi notunun yükselmesini beklediğini dile getirebiliriz.

Kredi Notu Yükseltme İçin İcra Takibine Kaldırın!

En kısa sürede kredi notunu yükseltmek isteyenlerin veya kredi başvurularını çabuk bu şekilde sonuçlanmasını isteyenlerin yapması gereken en temel etken yasal yollarla başvurularak oluşturulan icra takibinin kaldırılmasıdır. Bankanızda yaşamış olduğunuz bu olumsuzluğun düzeltilmesi sizlerin kredi notumuzu yükselmesini doğrudan etkileyecektir. Eğer acil nakit ihtiyacınız var ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, yapmanız gereken en temel etken borcunuz olan miktar kapatarak icra takibinizi kaldırmanız olacaktır. Böylelikle artacak olan kredi notunuz üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bankanız ile yapacağınız olumlu görüşmelerinde sizlere kredi verilip verilmeyeceği hususunda oldukça etkili olduğunu dile getirebiliriz. Ödeme düzeninize dikkat etmeniz herhangi bir icra işleme kalmamanız ve ödemelerinizi yerinde ve düzenli olarak yapmanız sizlerin kredi notunun yükselmesi adına oldukça önemlidir.

Bankalar Tarafından Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kişiler kredi notunu yükselttikten hemen sonra kredi başvurusunda bulmaya çalışmaktadır. Burada oldukça dikkatli ve temkinli davranmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kredi notunuz henüz güncellenmemiş iken başvuruda bulunmanız sizlerin başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmazsa neden olacaktır. Bundan dolayı ilk önce bankalar kredi notunun değişip değişmediği hususunda görüşme sağladıktan sonra başvuruda bulunmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Bankalar tarafından kredi notu günlük olarak güncellenmektedir. Fakat Kredi Kayıt Bürosu tarafından ise kredi notunuz aylık olarak güncellenmektedir bunu göz önünde bulundurularak başvuruda bulunmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Kredi Notu Yükseltme Avantajları

Kredi notu yükseltme temel avantajları kişilerin kredi başvurularını olumlu olarak sonuçlanmasıdır. Bunun yanı sıra bilinçli bir tüketici olarak hareket edilmesi gerek kredi notunuzun yükselmesi anlamında gerekse sizlerin maddi anlamda rahatlaması için oldukça önemlidir. Borcunun düzenli ve zamanında ödenmesi sizlerin maddi anlamda rahatlatacağı gibi aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlatacaktır. Sizlerde bu durumu göz önünde bulundurarak borçlarınızı ödeyip kredi notunuz yükselterek kredi başvurusunda bulunabilir ve bu başvurunun olumlu olarak sonuçlanmasına sağlayabilirsiniz.

Ayrıca kredi puanının düşük ama yine de kredi çekmek istiyorsanız Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar Listesi konumuzu, kredi notunuzu ücretsiz öğrenmek istiyorsanız Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme – En Kesin 2 Yöntem konumuzu inceleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu