Kredi Haberleri

Kredi Türleri ve Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi türleri nelerdir? Türkiye’de en çok kullanılan kredi çeşitleri nelerdir? Kredilerin çeşitlerini ayrıntılı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde birçok insanı acil nakit ihtiyacını karşılamak adına kredi talebinde bulunmaktadır. Bankalar ise kredi taleplerini karşılamak üzere gerek müşteri memnuniyetini sağlamak gerekse müşteri portföyüne arttırmak adına çeşitli kredi türlerini müşterilerine kampanyalı ve avantajlı bir şekilde sunmaktadır. Sunulan kampanyalı ve avantajlı kredi paketleri ile birlikte acil nakit ihtiyacını gidermek isteyen birçok kişi bankalara yoğun bir şekilde başvurularını iletmektedir. Sizlerde bankalar tarafından sunulmuş olan kampanyalı ve avantajlı kredi türleri hakkında araştırma yapıyorsanız, detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kredi Türleri ve Kredi Çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi Türleri ve Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi Türleri ve Kredi Çeşitleri  bankalar arasında yaşanan müşteri rekabeti nedeniyle son dönemlerde oldukça artış göstermiştir. Her türlü talebe özel olarak oluşturulan Kredi paketleri bankaların adeta müşteri kapma kadına oluşturdukları çeşitli paketlerle birlikte ve aynı zamanda düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleriyle müşterilere sunulmaktadır. Sizler için bankalar tarafından sunulan ve ön plana çıkan kredi türleri ve kredi çeşitlerini listeledik.

Kredi Türleri Nelerdir?

Kredi türleri üç ana başlık altında incelenmektedir. Bireysel krediler kurumsal krediler ve ticari krediler olmak üzere üç ana başlık altında incelenen bu Kredi türleri günümüzde müşterilere uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile birlikte sunulmaya devam edilmektedir. Bu Kredi türlerini kısa bir şekilde açıklamak gerekirse;

1- Bireysel Kredi

Bireysel krediler daha çok vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarını gidermeleri adına oluşturulan Kredi pakettir bunlar ihtiyaç kredileri adı altında da müşterilere sunulmaktadır. Bunun yanı sıra konut ve taşıt kredileri de bireysel kredi başlığı içerisinde yer almaktadır. Özellikle ihtiyaç kredisi altında sunulan Kredi çeşitlerinin müşterilerin her ihtiyacına yönelik olarak oluşturulan oldukça uygun ve avantajlı kredi türü olduğunu belirtebiliriz.

2- Kurumsal Kredi

Kurumsal krediler büyük şirketlere yönelik olarak oluşturulmuş kredi türleridir. Projelerin niteliğine ve özelliğine göre büyük kurumsal firmalara özel oluşturulan bu Kredi türleri aynı zamanda projenin büyüklüğüne ve özelliğine göre de değişim göstermekte ve müşterilerine sunulmaktadır. Bakıldığında bu Kredi türünün kurumsal firmalara oldukça uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile birlikte sunulduğunu söyleyebiliriz.

3- Ticari Kredi

Ticari krediler küçük orta ve büyük ölçekli şirketlere yönelik olarak oluşturulmuş olan kredilerdir. Girişimciler ve yatırımcılar tarafından oldukça çok tercih edilen ticari krediler bankalar tarafından avantajlı bir şekilde sunmaya devam edilmektedir. Müşteri portföyünü arttırmak isteyen bankalar arasında yaşanan rekabet ile birlikte ticari işletmelere yönelik olarak oldukça cazip kredi paketleri ile birlikte Kredi imkânı sağlamaktadır.

Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bireysel kredi çeşitleri nelerdir? sorusunu cevaplamadan önce bilmenizi isteriz ki, bireysel kredilerin genel kapsamda oluşturmuş olduğu krediler arasında en çok tercih edilenleri ihtiyaç kredileridir. Birçok Kredi paketinin yer almış olduğu ihtiyaç kredisi içerisinde beyaz eşya kredisi eğitim kredisi düğün kredisi bayram kredisi sağlık kredisi başta olmak üzere insanın ihtiyaç duymuş olduğu birçok Kredi ihtiyaç kredisi içerisinde yer almaktadır. İhtiyaç kredilerin en ön plana çıkan başlıkları listeleyecek olursak;

Sağlık kredisi

Sağlık kredisi günümüzde insanların ihtiyaç duymuş olduğu en önemli Kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. doğum estetik muayene ve diğer rahatsızlıkların giderilmesi adına insanlar acil nakit ihtiyaçlarını ihtiyaç kredisi adı altında yer alan sağlık kredisi üzerinden gidermektedir.

Bayram Kredisi

Bayram kredisi insanların Bayram tatillerinde rahat bir şekilde hareket edebilmesi adına ihtiyaç duymuş oldukları nakit ihtiyacını karşılayan Kredi çeşitlerinden bir tanesidir Bayram kredileri genellikle bankalar tarafından düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleri ile birlikte müşterilerine sunulmaktadır.

Düğün kredisi

Düğün kredilerin insanların hayatının en önemli adımlarından biri ne atmış olduğu evlilik yolunda nakit ihtiyacının giderilmesi anlamında en önemli Kredi çeşitlerinden bir tanesidir. Düğün eşyası ve masrafları başta olmak üzere birçok nakit ihtiyacının giderilmesi anlamında bankalar kişilere düğün kredisi sunmaktadır.

Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi bireysel kredi türleri arasında en çok tercih edilen Kredi çeşididir birçok öğrencinin okul masraflarını ve sosyal yaşantısına karşılayabilmek adına nakit ihtiyacını giderilmesi için bankalar tarafından oluşturulan buz Kredi çeşidine oldukça rağbet edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu Kredi türü uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile birlikte de dikkat çekmektedir.

Tatil Kredisi

Tatil kredisi günümüzde insanların genellikle yaz aylarında tercih etmiş oldu ihtiyaç kredisi çeşitlerinden bir tanesidir. Tatilini rahat ve maddi sıkıntılar çekmeden geçirmek isteyen birçok kişi bankalar tarafından sunulan uygun ve avantajlı tatil kredilerine yönelmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğunuz Kredi çeşitlerinin iyi yanı sıra bireysel kredi türü içerisinde yer alan ve ihtiyaç kredisi adı altında müşterilere sunulan alışveriş kredisi tadilat kredisi beyaz eşya kredisi gibi pek çok Kredi çeşidinin de bankalar tarafından avantajlı ve kampanyalı bir şekilde müşterilerine sunulduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Türleri ve Kredi Çeşitleri

Kredi türleri ve kredi çeşitleri hakkında sizlere ön plana çıkan başlıklarla yukarıda kısa bilgileri sunduk bilmenizi isteriz ki bankalar yaşanılan müşteri rekabetin nedeniyle pek çok Kredi türüne özel olarak oluşturmuş uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile birlikte müşterilerine sunmuştur. Fakat bu faiz ve vade oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bundan dolayı kredi başvurusunda bulunmadan önce bankanızda görüşmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Ticari Kredi Türleri Nelerdir?

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu