Bankacılık

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Çalışır?

Kredili mevduat hesabı nedir? Kredili mevduat hesabı açtırmak neden avantajlıdır ve hesabın özellikleri nedir? Kimler hesap açtırabilir?

Günümüzde hemen herkesin borç paraya ve anlık nakit paraya ihtiyacı olabilir. Kredili mevduat hesabı, vadesiz mevduat hesabınızın bakiyesi bittiğinde devreye giren, eksiye düşme özelliği olan bir banka hesabıdır. Klasik bir kredi kartından çok farkı olmayan kredili mevduat hesabı, hayat kurtarıcı özelliklere sahip olduğu için, pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Çalışır?

1-Kredili mevduat hesapları, eksiye düşme özelliği olan çok önemli bir kredi ürünüdür.

2- Vadesiz hesabınızın bakiyesi bittiğinde kredili mevduat hesabı devreye girer ve hızlı bir şekilde harcama yapmaya devam etmenizi sağlar.

3- Kredili mevduat hesapları, vadesiz hesaplar gibi değildir, bu nedenle ay sonu tahakkuk eden borç ödenmelidir, yoksa kredi notuna yansır.

4- Kredili mevduat hesabı nedir, nereden açılır diye soranlar için, banka şubelerinden veya internet şubeden açılabilmektedir. Bir kredili mevduat hesabı açabilmek için sigortalı bir işte çalışıyor veya vergi ödüyor olmanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak, kredi notunuzun ne kadar olduğu da kredili mevduat hesabı açılması konusunda çok önemlidir.

Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

  1. Kredili mevduat hesabı, vadesiz hesaba bağlı olarak açılmaktadır.
  2. Limit, birey tarafından belirlenmekle birlikte, aylık gelirini geçemez.
  3. 250 TL, 500 TL, 1000 TL gibi düşük limitlerle açılmaktadır.
  4. Borçlar ay sonu ödenmek zorundadır, bir kredi kartı ürünü değildir, bu nedenle asgari ödeme tutarı gibi bir özellik bulunmaz.
  5. Hesap eksiye düştüğü andan itibaren o dönem için ilan edilen günlük faiz işlemeye başlar.

Kredili Mevduat Hesabı Kimler Tarafından Kullanılabilir?

  1. Kredili mevduat hesabı kullanabilmek için en az 19 yaşında olmalısınız.
  2. En az üç aydır sigortanızın ödeniyor olması gerekir.
  3. Kredi notunuzun en az 700 puan olması gerekir, kredi notunuz ne kadar kötüyse o kadar az limit alırsınız.
  4. Hesabı kullanacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  5. Hesabı kullanacak olan kişinin toplam borç miktarı, yeni bir kredili ürün almaya yetmesi gerekir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredili Mevduat Hesabı Açtırabilir Mi?

Kredi notu düşük olan bireylerin kredili mevduat hesabı alması imkansız değildir ancak zordur. Özellikle kredi puanınız 1000’in altında ise, bankalar size çok az limitli bir hesap tanıyacaklardır. Aylık geliriniz çok çok yüksek ise, bu durumda yine iyi bir limit alma imkanınız vardır. Örneğin 4 bin lira gelir elde eden biri, kredi notu kötü olduğu için 300 lira hesap limit alırken, 50 bin lira geliri olan biri 20 bin lira limit alabilir. 

Kredili Mevduat Hesabı Açtırmaya Gerek Var Mı?

Kredili mevduat hesabı, anlık nakit ihtiyaçlarınızı ve ay sonu problemlerinizi gidermek üzere tasarlanmıştır. Maaş gününe az kala paranız bitmişse, kredili mevduat hesabından para kullanır ve maaşınız yattığında ödersiniz. Kredili hesaplar temel olarak sadece borç verme değil, anlık nakit problemlerini giderme üzerine tasarlanmıştır. 

Eğer sık sık ay sonu maaş problemleri yaşıyorsanız, yani maaşınızın yatmasına az bir süre kala paranız bitiyorsa, kredili mevduat hesabı açtırmanızı tavsiye edebiliriz, ancak diğer türlü sizin zararınıza olacaktır. 

Sitede daha önce yer verdiğimiz Vadeli Mevduat Nedir? Mevduat Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır? konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu