Kredi Haberleri

Nakdi Kredi Çeşitleri Nelerdir? Avantajları Nedir?

Nakdi kredi çeşitleri nelerdir? Nakdi kredi kullanımının diğer kredilere göre avantajları nelerdir? Tüm nakdi kredi türlerinin tanımlarından bahsettik.

Nakdi Kredi çeşitleri işletmeleri ve kişiye özel olarak çözümler sunarak kişilerin ve işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüzde bankaların rekabet arasında bulunması ve müşteri portföyünü arttırmaya yönelik çabaları nakdi kredilerin en düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleri ile birlikte sunulmasına olanak vermiştir. Acil nakit ihtiyacının karşılanması adına oldukça önemli olan nakdi kredi çeşitleri birçok banka tarafından kampanyalı ve avantajlı bir şekilde sunmaya devam edilmektedir. Sizlerde nakdi Kredi çeşitleri üzerinde araştırma yapıyorsanız yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Nakdi Kredi Çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Nakdi Kredi Çeşitleri

Nakdi Kredi Çeşitleri  geçmiş yıllara nazaran günümüzde oldukça fazla çeşitte müşterileri sunmaya devam etmektedir. Bankalar tarafından oluşturulan nakdi kredi çeşitleri kişilerin acil nakit ihtiyaçlarını giderebilmeleri adına oldukça önemli olduğu gibi aynı zamanda işletmelerin masraflarını ve acil nakit ihtiyaçlarını gidermeleri adına da oldukça avantaj sağlamaktadır. Sizler için ön plana çıkan nakdi Kredi çeşitlerine listeledik.

Spot Krediler

Spot krediler faiz oranının kullanın tarihinde belirlenerek sabitlendiği bir kredi çeşididir bu kredi çeşidinde faiz ve anapara tahsilâtı genellikle vade sonunda gerçekleştirilmektedir. Spot kredi uygulamasına en önemli özellikleri arasında ise kredi vadesini haftalık aylık ve hatta günlük olarak belirlenmesidir. Bir diğer özelliği ise spot kredinin kullanım anında belirlenen faiz oranı, vade sonuna kadar geçerli olmaktadır. Kişiler ve işletmeciler tarafından spot kredinin çokça tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında ise tahsilâtın genellikle vade sonunda gerçekleştirilmesi ve düşük faiz oranları gelmektedir.

Rotatif Krediler

Rotatif krediler işletmelerin çeşitli nedenlerle gereksinim olmuş oldukları hammadde alınan ve üretim giderleri gibi birçok nakit ihtiyacının karşılanması adına oluşturulan Türk lirası kredi çeşididir. Kısa süreli finansman ihtiyacını sağlanması adına oldukça kullanışlı olan bu kredilerin vadesi fiyatı ve teminatı piyasa koşullarına göre oluşturularak müşterilere sunulmaktadır. İşletmeler tarafından en çok tercih edilen kredi çeşitleri arasından ve çocuk kredilerini yer aldığını dile getirebiliriz.

Rotatif kredi ve spot krediler ile ilgili KrediBlogu sayfasında daha önce yer verdiğimiz Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir? konusunu inceleyebilirsiniz.

Taksitli Ticari Krediler

Taksitli ticari krediler firmaların tüm ihtiyaçlarını taksitli bir şekilde karşılayabilmesi adına oldukça önemli bir kredi çeşididir. Sabit eşit taksitli veya işletmenin nakit akışına uygun olarak belirlenen geri ödeme imkânı ile birlikte oldukça avantaj sağlayan bu kredi çeşidin aynı zamanda Türk lirası ya da döviz üzerinden endeksli olarak kullanılabilme imkânı sağladığını dile getirebiliriz. 48 aya varan vade seçeneği ile birlikte oldukça düşük faiz oranlarıyla ilgilerin odağı haline gelen taksitli ticari krediler birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

Döviz Kredileri

Döviz kredileri genellikle ihracata hazırlık yapan kişi veya işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Ürün ve kaynak bazında istisnai durumlar hariç olmak üzere 18 ay vade seçeneği ile beraber sunulan döviz kredilerinin birçok kişi tarafından tercih edildiğini bilmekteyiz. Döviz kredilerinin bir başka öne çıkan özelliği ise ihracata hazırlık amacıyla alınan kredilerin azami vade oranının 18 ay olmasıdır yüksek vade seçenekleriyle birlikte bu kredinin birçok kişiye fayda sağladığını dile getirebiliriz.

İş Yeri Destek Kredileri

İşyeri destek kredileri işletmelerin en çok başvurmuş olduğu kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. Sabit eşit taksitli veya firmanın akışına uygun olarak belirlenebilecek bu kredi çeşidinde döviz veya Türk lirası endeksi olarak kullanılabilme imkânı son olmuştur. Birçok işletme sahibi tarafından talep gören işyeri destek kredisi aynı zamanda uzun vadeli olarak finans edilebilmesi imkânı da bulunmaktadır. İşletmeler tarafından en çok talep edilmesinin nedenleri arasında ise uzun vade seçeneği yer almaktadır.

İş Yeri Yenileme Kredisi

İşyeri yenileme kredisi de işletmeler tarafından oldukça rağbet gören Kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. Diğer kredileri göre iş yeri yenilemek kredisini ayıran en büyük özellik normal taksitli kredi den daha düşük biri faiz oranına sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra diğer krediler de olduğu gibi sabit eşit taksitli veya firmanın nakit çıkışına uygun olarak belirlenen geri ödeme seçeneğine ayrıca TL veya döviz endeksli olarak kullanılabilme imkânının yanı sıra 36 aya varan taksit imkanına bu kredi üzerinden ulaşabilmek mümkündür.

Taşıt Kredileri

Taşıt kredileri bireysel anlamda ve işletmeler anlamında günümüzde en çok tercih edilen nakdi kredi çeşitlerinden bir tanesidir. Taşıt kredilerini bankalar müşteri portföyüne arttırmak adına düşük faiz oranları ve yüksek vade seçenekleri de birlikte sunmaktadır. Baktığımızda taşıt kredilerinin 48 aya varan vade seçenekleri ile birlikte müşterilere sunulmuş olduğunu görebilmekteyiz. Nakdi kredi çeşitleri arasında en çok talebin olduğu taşıt kredileri kişilerin acil nakit ihtiyacını gidermesi anlamında da oldukça önemli bir kredi çeşididir.

Nakdi Kredi Çeşitleri Avantajları

Nakdi Kredi çeşitleri avantajları   günümüzde işletmelerin ve kişilerin acil nakit ihtiyaçları giderilmesi adına oldukça önemli krediler arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok kişi acil nakit ihtiyacını giderebilmek adına yukarıda sunmuş olduğumuz nakdi kredi çeşitlerinin yanı sıra bankalar tarafından sunulan pek çok kredi çeşidine başvurmakta ve bunlardan faydalanmaya çalışmaktadır. Sizlerde acil nakit ihtiyacınızın giderilebilmesi anlamında bu kredi çeşitlerinden uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile birlikte faydalanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta faiz oranlarının ve vade seçeneklerinin bankalar tarafından değişiklik göstermesidir. Bundan dolayı nakdi kredi başvurusunda bulunmadan önce bankanızla bir ön görüşme yapmanız sizleri fayda sağlayacaktır.

Daha önce kredi haberleri kategorisinde yer verdiğimiz Kredi Türleri ve Kredi Çeşitleri Nelerdir? konusunu inceleyebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu