Kredi Haberleri

Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Nedir? Türleri Nelerdir?

Nakdi ve gayrinakdi kredi türleri son dönemlerde piyasaların dalgalanması sonucu oluşan ekonomi ile birlikte oldukça çok araştırılan bir konu haline gelmiştir. Pek çok kişi acil nakit ihtiyaçlarını gidermek ve maddi olumsuzluklardan kurtulmak üzere çeşitli kredi türlerine başvurmaktadır.  Bu kredi türleri arasında aynı zamanda nakdi krediler ve Gayrinakdi krediler de yer almaktadır. Sizlerde nakdi krediler ve Gayrinakdi krediler üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Türleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Türleri

Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Türleri, günümüzde birçok kişinin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanmış olduğu kredi seçeneklerini içerisinde barındırmaktadır. Yazımızda nakdi kredi türleri ile Gayrinakdi kredi türlerini açıklamalı ve detaylı bir şekilde sizlere sunmaya çalıştık.

Nakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Nakdi kredi türleri günümüzde pek çok kişinin ekonomik iş ve işlemlerini yürütürken tercih etmiş olduğu kredi türleri arasında yer almaktadır. Spot krediler, rotatif krediler, taksitli ticari krediler, kredili mevduat hesapları ve döviz kredileri nakdi kredi türleri arasında en çok tercih edilenleridir. Sizler için bu kredi türlerini detayları ile birlikte listeledik.

 • Spot Krediler

  Spot krediler kullanım tarihinde belirlenen ve sabitlenen faiz tutarları ile birlikte oldukça çok tercih edilen kredi türleri arasında yer almaktadır. Ayrıca spot kredilerde faiz ve anapara tahsilatının da vade sonunda gerçekleştirildiğini ekleyelim. Spot krediler nakdi kredi türleri arasında yer almaktadır.

 • Rotatif Krediler

  Ticari firmalarının faaliyetleri esnasında ihtiyaç duymuş olduğu hammadde alımı ve üretim giderleri gibi pek çok finansman ihtiyacının sağlanmasında kullanılan rotatif kredilerde nakdi kredi türleri arasında yer almaktadır.

Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar

 • Taksitli Ticari Krediler

  Taksitli Ticari Krediler, ticari işletmelerin en çok tercih etmiş olduğu kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. Nakdi kredi türleri arasında yer alan taksitli ticari krediler, sabit eşit taksitli ve esnek geri ödeme koşulları ile birlikte oldukça çok tercih edilen kredi türleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

 • Kredili Mevduat Hesapları

  Günümüzde birçok kişinin kullanım alanında olan Kredili mevduat hesapları da nakdi kredi türleri arasında yer almaktadır. Vadesiz mevduat hesabınızda para olmamasına rağmen maddi anlamda oldukça çok destek sağlayan bu kredi türünün de nakdi krediler arasında çokça tercih edildiği bilinmektedir.

 • Döviz Kredileri

  Genellikle ihracata hazırlık yapan kişi veya işletmeler tarafından tercih edilen döviz kredileri de nakdi krediler arasında yer almaktadır. Pek çok kişi ve işletmenin ticari anlamda döviz ihtiyacını karşılayan bu kredi türünün de oldukça çok tercih edildiğini ve kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yukarıda belirtmiş olduklarımızın yanı sıra, Plaka ve Hat Kredileri, Taşıt Kredisi, İşyeri Yenileme Kredisi, İşyeri Destek Kredisi, İştira – İskonto Kredileri, İhracat Kredileri ve Dövize Endeksli Kredide nakdi kredi türleri arasında yer almaktadır.

Gayrinakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Gayri nakdi kredi türleri arasında genellikle ön plana çıkan Teminat ve Referans mektuplarıdır. Bunun yanı sıra Akreditif Kredi ve Aval Kabul Kredileri de Gayrinakdi kredi türleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok kişi tarafından Gayrinakdi kredi türlerinin kullanıldığını dile getirebiliriz. Sizler için ön plana çıkan Gayrinakdi kredi türlerini listeledik.

 • Teminat Mektupları

  Gerçek ya da tüzel kişilere yönelik olarak bir malın teslimi ve bir işin yapılmasını sağlamak adına oluşturulan veya diğer konularda içerik barındıran teminat mektupları muhatap tarafından kuruluşlara yönelik olarak düzenlenen bir Gayrinakdi kredi türüdür.

 • E-Teminat Mektupları

  E-Teminat Mektupları, Gümrük Müdürlüklerine hitaben oluşturulmaktadır. İade, tazmin ve ibra gibi pek çok işlemin yapılmış olduğu E-Teminat mektupları çevrimiçi sistem üzerinden gerçekleştirilen bir Gayrinakdi kredi türüdür.

 • Akreditif Kredi

  Akreditif kredi genellikle uluslararası ticarette tercih edilen bir kredi türüdür. Geniş bir alan içerisinde kullanılan bu kredi, aynı zamanda bankaların ödeme garantisini de içermektedir.

 • Aval Kabul Kredileri

  Uluslararası ticarette çokça tercih edilen aval kabul kredileri, ihracatçı tarafından çekilen poliçelerle ilgili olarak talep edilen garantiyi banka aracılığı ile sağlamaktadır. Ödeme için banka garantisini tercih eden ve Uluslararası anlamda ticaret yapan birçok kişi yoğun olarak aval kredisini tercih etmektedir.

 • Referans Mektupları

  Kamu ve özel şirketlerin açacağı ihalelerde oldukça çok tercih edilen referans mektupları Gayrinakdi krediler arasında en çok kullanılan ve tercih edilen bir türdür. Bankalar tarafından düzenlenen referans mektupları ekonomik iş ve işlemlerin yapılabilmesi adına güven sağlamaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduklarımızın yanı sıra Gayrinakdi kredi türleri arasında, Leasing Garantisi, Leasing Garantisi ve Türk Eximbank Sevk Öncesi Reeskont Kredisi gibi pek çok çeşidin yer aldığını da dile getirebiliriz.

Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Türleri

Nakdi ve Gayrinakdi Kredi Türleri hakkında sizlere başlıklar halinde kısa bilgileri yukarıda sunduk. Nakdi krediler arasında; spot krediler, rotatif krediler, taksitli ticari krediler, kredili mevduat hesapları ve döviz kredileri başta olmak üzere birçok kredi yer alırken, Gayrinakdi kredi türleri arasında da, teminat mektupları başta olmak üzere aval kabul kredisi ve akreditif kredisi gibi pek çok kredi çeşidi yer almaktadır. Günümüzde oldukça çok kullanılan bu kredileri çeşitleri son dönemlerde de araştırmalara konu olmuştur. Bu kredi türleri üzerinde seçim yapmadan önce bankanız ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu