Genel

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar ve Kurumlar

Öğrencilere burs veren vakıflar ve kurumlar hangileridir? 2021 Yılında üniversite öğrencilerinin burs için başvurabileceği vakıf ve kurumları listeledik.

Öğrencilerin düzenli olarak belli başlı nakit ihtiyaçları oluşmaktadır. Bu nakit ihtiyaçlar çoğu zaman çalışarak ya da aileden gelen yardımlarla karşılanmaktadır. Öğrencilerin derslerine daha iyi odaklanabilmelerini sağlamak, parayı düşünmeyecekleri bir öğrencilik hayatı geçirebilmeleri için burs almaları gerekir. Devletin bu konuda birtakım bursları olsa da karşılıksız olarak alınacak bu bursların şartlarının ağır olması burs almayı zorlaştırıyor. Peki öğrencilere burs veren yerler neresidir? Öğrenciler nasıl burs alabilirler?

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar

  1. Hacı Ömer Sabancı Vakfı
  2. İstanbul Sanayi Odası Vakfı
  3. İstanbul Ticaret Odası
  4. Vehbi Koç 
  5. İstanbul Ticaret Üniversitesi
  6. Toplum Gönüllüleri Vakfı

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Çok uzun yıllardır öğrencilere okul öğrenimi için burs imkânı sağlayan vakıf, öğrencilere aylık olarak düzenli burs ödüyor. Söz konusu bursların ödemeleri 9 aylık süre için yapılıyor ve okulu bitiren öğrenciler bu bursları 24 ay taksitli bir şekilde vakfa geri ödemek zorunda kalıyor.

Toplum Gönüllüleri

Toplum Gönüllüleri Vakfı da öğrencilere burs veren yerler arasındadır. Bu vakıf, öğrencilere ufak bir sorumluluk karşılığında görev veriyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın açmış olduğu sorumluluk projelerinde haftada en az 4 saat görev almanız gerekiyor aksi takdirde burs kesilmiyor. Bursun verilebilmesi için öğrencinin derslerinde mutlak başarı göstermesi gerekiyor, aksi takdirde burs kesiliyor. Söz konusu vakıf öğrencilere yıllık 130 milyon TL burs ödemesi yapıyor.

İstanbul Sanayi Odası

Öğrencilere aylık en az 100, en çok 800 TL burs imkânı sağlayan kurumlardan biri de Sanayi Odası’dır. Söz konusu oda, öğrencilerin eğitim hayatları boyunca sunulan burs imkanlarından yararlanmalarını sağlıyorlar. 

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası da öğrencilere burs veren kurumlardan biridir. İstanbul Ticaret Odası’ndan burs alan öğrenci başka bir kurumdan burs alamıyor, eğer başka bir kurumda burs alırsanız, İstanbul Ticaret Odası’nın sağladığı burs miktarı azalıyor. Söz konusu okul, öğrencilere yetecek miktarda burs imkânı sağlayacağını teyit ediyor.

Vehbi Koç

Türkiye’nin en önemli iş adamlarından biri olan Vehbi Koç, 1969 yılından bu yana öğrencilere burs vererek onların eğitim almasını ve gelişmesini sağlıyor. Söz konusu Vakıf, 2008 yılında toplam 40 bin öğrenciye burs imkânı sağlamıştı.  Vehbi Koç Vakfı, öğrencilere 300 TL ile 1000 TL arasında aylık olarak burs ödemektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu

Kredi Yurtlar Kurumu bir devlet kuruluşudur. Söz konusu kuruluş, öğrencilere maddi açıdan karşılıklı veya karşılıksız bir şekilde destek olmaktadır. Kurum 2020 yılı itibariyle öğrencilere 550 TL burs ödemesi yapmaktadır. Burs ödemesini karşılıklı alan bireyler, okuldan mezun olduktan yaklaşık 2 yıl sonra bu ödemeleri yapmak zorunda kalacaklar.  Karşılıksız burs alan bireyler ise herhangi bir ödeme yapmayacaklar.

Yukarıdaki vakıfların tamamı öğrencilere aylık bazda burslar ödüyor, kimi vakıflar ve kuruluşlar bu bursları karşılıksız bir şekilde sağlıyor olsa da kimi vakıflar geri ödeme talep ediyor. Burs alırken özellikle faiz konusunda hassasiyet gösterin, geri ödeme koşulları cazip olan enflasyon oranı kadar faiz talep eden ve mezun olur olmaz ödeme istemeyen kuruluşlardan burs almaya çalışmanızda fayda var. 

Sitede daha önce yer verdiğimiz TC Kimlik NO ile Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriği de ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu