Bankacılık

Otomatik Ödeme Talimatı Olan Fatura Ne Zaman Ödenir?

Otomatik ödeme talimatı olan fatura ne zaman ödenir? Otomatik ödeme talimatı ne zaman ödeme yapar? Otomatik ödemeyi nasıl iptal ederim?

Bu sorular, hem bankalar hem de kurumlar tarafından otomatik ödeme talimatı veren kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Kişiler, ödemelerini düzenleyebilmek ve günleri geçmeden de ödenmesini sağlamak için otomatik ödeme talimatlarına başvuruyor. Bankalardan ve kurumların kendilerinden olmak üzere iki türlü talimat verebiliyorsunuz.

Bu talimatlar isterseniz banka hesabınızdan, isterseniz de kredi kartınızdan gerçekleştirilebiliyor. Her iki durumda da faturalar, son ödeme tarihi geldiğinde ödeniyor. Eğer banka hesabınızda para bulunmazsa ödeme gecikmeye düşüyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Olan Fatura Ne Zaman Ödenir?

Otomatik ödeme talimatı, bankaların yoğun olarak kullanılan özelliklerinden biri. Vatandaşlar, ödemelerini kontrol altında tutmak veya ödeme yapmaya gitmeye gerek kalmadan halletmek için talimat vermeyi tercih ediyor. Bankaların tamamı, hem hesaplardan, hem de kredi kartlarından otomatik ödeme talimatı vermeniz konusunda yardımcı oluyor.

Otomatik ödeme talimatı bankalardan kolaylıkla verilebildiği gibi, banka haricinde doğrudan kurumlar tarafından da verilebiliyor. Örnek vermek gerekirse, bir su faturasını alarak belediyeye bağlı kuruma gidebilir, kredi kartı bilgilerinizi vererek her ay düzenli olarak ödenmesini sağlayabiliyorsunuz. Her iki yöntem de aynıdır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verdiğim Fatura Ne Zaman Ödenir?

Çoğu bankanın çalışma stili farklı olsa da, otomatik ödeme talimatlarında bankalar hemen hemen aynı yöntemleri kullanır. Bir bankaya, hangi kurum olduğu fark etmeksizin otomatik ödeme talimatı verirseniz, bu faturalar son ödeme tarihinden 1 gün önce veya son ödeme tarihinin geldiği gün ödenir.

Otomatik ödeme talimatlarında mükerrer ödeme olmamasına dikkat etmelisiniz. Bazen bankaların sistemlerinde yaşanan aksaklıklar yüzünden son ödeme tarihinin son dakikasına kadar faturalar ödenmeden bekleyebiliyor. Son ödeme tarihi geçmeden işlem yapmamalısınız.

Otomatik ödeme saat kaçta yatar? Sorusunu merak edenler için bu sorunun net bir yanıtı bulunmuyor. Bankalar son ödeme tarihinden önce son saate kadar ödeme yapmayabilir ilgili kuruma. Ancak hesabınızdan ödeme tutarı anında kesilir.

Mükerrer Ödemelerin Önüne Nasıl Geçebilirim?

Otomatik ödeme talimatlarında sık yaşanan sorunlardan birisi de mükerrer ödemeler. Eğer mükerrer ödeme ile karşı karşıya kaldıysanız, çift ödeme yapıldığını kuruma bildirmelisiniz. Hem bankanın ödemiş olduğu, hem de sizin ödemiş olduğunuz dekontu ilgili kuruma ileterek aradaki farkı ileteceğiniz hesap numarasına alabilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatları, bazı yaşanan aksaklıklar sebebiyle çift çift ödenebiliyor. Bazen bankalardan yaşanan sorunlar, bazen de sizin ödenmedi diye düşündüğünüz faturaları ödemeniz sebebiyle iki kez ödemiş olabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için de bankanın yaptığı ödemeleri her ay düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Evinize ekstre gelmiyorsa, internet bankacılığından kredi kartı hareketlerini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Banka Faturamı Ödemedi, Ne Yapmalıyım?

Banka, otomatik ödeme talimatlarını sistemsel bir sorun olmadığı sürece ihmal etmez. Yaptığınız kontroller sonucunda faturanızın ödenmediğini düşünüyorsanız bunu bankaya bildirmelisiniz. Banka da faturanın ödenmediği konusunda size geri dönüş yaparsa, faturanızı ödeyebilirsiniz. Banka ile görüşmeden tekrar faturaya ödeme yaparsanız, mükerrer ödeme ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bazen banka ödeme yapsa da, bu ödemenin hesap hareketlerinde görünmesi zaman alabiliyor. Bunun için de kendiniz ödeme yapmadan önce bankayı arayarak ödemenin sisteme düşüp düşmediğini teyit etmeniz daha doğru olacaktır. Otomatik ödeme talimatları ise genellikle faturanın son günü, son dakikalara doğru ödenmektedir.

Yapı Kredi Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır? [4 Kesin Yöntem]

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu