BankacılıkKredi Haberleri

PTT Kredi Başvurusu ile Kredi Veren Bankalar

PTT kredi başvurusu ile kredi veren bankalar, müşterilerine emekli maaşları üzerinden ihtiyaç kredisi olanağı sunmak için kredi başvuru şartlarını yerine getiren müşterilerine uygun faizli kredi sunmakta.

PTT ile anlaşmalı bankaların düşük faiz oranlı ihtiyaç kredilerinden faydalanmalarında emeklilere aracılık yapan kurum, başvurunuzu bankaya iletir ve değerlendirme, iletilen banka tarafından yapılır. Başvurunuzun onanmasının ardından imzalayacağınız sözleşme ile kredinizi tüm PTT şubelerinden çekme imkanına erişmiş olursunuz.

Ancak buradaki en önemli husus bankalarca belirlenen yaş sınırıdır. Üst sınır 80 olarak belirlenmiş olsa da bu kriter bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla vade için tanınan zaman zarfı da buna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Basitçe açıklamak gerekirse üst sınırı 80 olarak belirleyen bir bankaya PTT kredisi için başvuran bir emeklinin yaşı 76 ise, vade üst limiti de 4 yıl olacaktır.

2021 yılı itibariyle kurum ile anlaşması bulunan tek banka Aktif Banktır.

PTT Kredisi Başvuru Şartları

Emekli maaşı düzenli bir gelir sayıldığından, maaş üzerinde herhangi bir haciz kaydının olmaması halinde belgelenmesi gereken ek bir gelir belgesi talebi de olmayacaktır. Başvuru koşulları bankalar özelinde farklılık gösterebilse de birtakım ortak kriterler olduğu görülmektedir. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

  • C. vatandaşı olmak
  • 18’ den büyük, 80 yaşından küçük olmak
  • Yüksek kredi notuna sahip olmak
  • PTT maaş müşterisi olmak. (Maaşınızı başka bir bankadan alıyorsanız da transfer ederek PTT’ye geçmeniz gerekir.)
  • Kredi kartı borcu olmamak
  • Çekilecek krediye uygun tutarda bir Hayat Sigortasına sahip olmak
  • Aylık gelirin yarısıyla PTT emekli kredisinin bir taksitini karşılayabilecek durumda olmak
  • Müşteri yaşı ve vadenin toplamının 85’ i geçmiyor olması (80 yaşındaki bir müşteri en çok 5 ay vadeli kredi kullanabilir)

Tüm bu koşulların sağlanmasıyla beraber en yakın PTT şubesine ya da PTT kredisi veren bankaya giderek PTT ihtiyaç kredisi başvuru formunu doldurmak yeterli olacaktır.  Başvurusu onaylananlar PTT ile anlaşmalı bankalar ya da PTT şubeleri aracılığıyla kredilerini çekip kullanmaya başlayabilirler.

Aktif Bank PTT’ den Emekli Kredisi

Maaşını PTT’ den alan tüm müşterilere N Kolay emekli kredisi imkanı sunan Aktif Bank, kefil şartı aramadan kredi kullanma kolaylığı sağlar. Üstelik bunun için PTT’ ye gitmeniz de gerekmez. SMS ile PTT yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı 3050’ye göndermenizin ardından başvurunuz onaylanırsa para hesabınıza yatacaktır.

1.250 TL- 80.000 TL arasındaki tutarlar için 3 aydan 60 aya varan vade seçenekleri ile %1,59- %1,84 arasında değişiklik gösteren faiz oranları uygulanmaktadır. Fakat 15.000 TL üzerindeki tüm kredi taleplerine uygulanan aylık faiz %1,59 ile sabitlenmiştir. Dosya masrafı kredi tutarının binde beşi kadardır ve sigorta için de ayrıca kesinti yapılmaktadır.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu