Finansal İşlemlerKredi Haberleri

Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar

Rotatif kredi ve spot kredi nedir? Rotatif kredi ve spot kredi arasında ne fark vardır? Kredi çekerken hangi kredi türü tercih edilmelidir?

Günümüzde birçok kişi acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve maddi ihtiyaçlarına gidermek adına kredilere başvurmaktadır. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi bankalar tarafından oluşturulan birçok kredi çeşidinden faydalanmaktadır. Bankalarda müşteri memnuniyetini ve sayısını artırmak adına her ihtiyaca yönelik olarak çeşitli kredi imkânı sağlamakta ve kampanyalı bir şekilde müşterilerine sunmaktadır. En çok tercih edilen krediler arasında da, Rotatif ve Spot Krediler yer almakta ve birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Birbiri arasında oldukça farklı özelliklere sahip olan bu kredilerin tercihi noktasında da oldukça dikkatli ve temkinli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Ayrıca krediler hakkında tam bir bilginizin olması da sizlere fayda sağlayacaktır. Sizlerde Rotatif Kredi ve Spot Kredi üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar ve detaylarından bahsedeceğiz.

Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar

Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar hakkında bahsetmeden önce, Rotatif Kredi ve Spot Kredi hakkında sizlere ön plana çıkan bazı bilgileri sunmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra her iki kredi türüne başvuru yaparken de oldukça temkinli ve bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Bizlerin bu noktada sizlere önerisi, ilgili krediler üzerinde bankanız ile görüştükten sonra ve detaylı bilgi aldıktan sonra başvuru yapmanızdır. Genellikle ticari işletmeler tarafından tercih edilen her iki kredi türünün de farklı etkenleri ve özellikleri içerisinde barındırmış olduğunu belirtelim. Sizlerde Rotatif ve Spot Krediyi merak ediyorsanız, gelin detaylarına beraber bakalım.

Rotatif Kredi Nedir? (BCH Kredi)

Rotatif krediler faiz oranları sabit olmayan ve vade süreleri de değişkenlik gösteren bir kredi türüdür. Bankalar bulunmuş oldukları ülkelerde yaşanılan ekonomik dalgalar nedeniyle faiz ve vade oranlarında değişikliğe gidebilmektedirler. Rotatif krediyi ön plana çıkaran en belirgin özelliği budur. Rotatif krediler genellikle işletmeler tarafından ürün temin edilmesi ve masrafların giderilmesi anlamında tercih edilmektedir. Fakat bu kredi türünde vadesi gelmeksizin banka tarafından ödeme gerçekleştirmenizin talep edilme riski de bulunmaktadır. Rotatif krediye başvurmadan önce muhakkak bankanız ile iletişime geçmenizi ve bir ön bilgi almanızı öneririz. Rotatif kredi de ticari işletmelerin ayrıca dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Değişkenlik arz eden faiz ve vade oranlarının ilerleyen dönemlerde kredi sahibini etkilememesi adına uzman bir finansçı tarafından hareket edilmesi işletmeniz adına oldukça faydalı olacaktır.

Spot Kredi Nedir?

Spot kredi günümüzde bankalar tarafından kısa vadeli olarak tanımlanan bir kredi türüdür. Spot kredilerin en belirgin özelliği faiz ve vade oranlarının sabit olmasıdır. Bu yaşanılabilecek herhangi bir ekonomik dalgalanmada krediyi talep edeni etkilememektedir. Bunun yanı sıra diğer büyük avantajı ise vade oranının sabit olması ile birlikte bankalar tarafından kısa vade de ödeme talep edilememektedir. Bu aynı zamanda spot kredinin erken kapatılması yolunu da kapatmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şudur, spot krediyi erken kapatabilmek mümkündür. Fakat faiz oranı ve vade sabit olduğundan dolayı ödeyeceğiniz tutarda herhangi bir şekilde erken kapatma indirimi yapılmamaktadır. Başvuruda belirtmiş olduğunuz sabit faiz oranını ödemek durumundasınız. Bunun yanı sıra spot kredinin diğer kredi türlerine nazaran daha çok faiz tutarına sahip olduğunu fakat herhangi bir ekonomik değişmeden etkilenmediğini söyleyebiliriz. Bu kredi türünün tercihi yapılırken de uzman bir finansörden yardım alınması sizlere fayda sağlayacaktır.

Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar

Yukarıda sizlere başlıklar halinde Rotatif Kredi ve Spor Kredi hakkında tanımlamalarda bulunduk. Her iki kredi arasındaki göze çarpan en büyük fark faiz ve vade oranlarının birinde sabit diğerinde ise değişken olmasıdır. Rotatif kredide faiz ve vade oranları değişkenlik gösteriyorken, Spot kredi de faiz ve vade oranları sabittir. Bunun yanı sıra Rotatif Kredi de banka vadesi gelmeden ücretin tümünü talep edebiliyorken, Spot krediyi erken kapatmak istediğinizde tüm faiz oranlarını da ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bunlar Spot Kredi ile Rotatif Krediyi birbirinden ayıran en önemli farklar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra özellik bakımından da her iki kredinin birbirleri arasında oldukça büyük farkların olduğunu dile getirebiliriz. Ayrıca Spot Kredi Faiz oranlarının Rotatif Krediden daha yüksek olduğunu bunun ise en büyük nedeninin Spot kredilerde faiz oranının sabit olmasından kaynaklandığını dile getirebiliriz. Bundan dolayı hangi krediyi seçecek olursanız olun oldukça dikkatli ve bilinçli adımlar atmanız gerekmektedir.

Spot Kredimi Yoksa Rotatif Kredi Mi Tercih Edilmeli?

Spot Kredimi yoksa Rotatif Kredi Mi?   Sorusunun yanıtı tamamen sizlerde saklı bir durumdur. Eğer bulunduğunuz ülkede ekonomi sürekli değişim gösteriyor ve belirli bir belirsizlik var ise, Spot kredi kullanmanızı tavsiye ederiz. Fakat oldukça büyük değişmeler olmuyor ve seyir sürekli belirli bir oranda devam ediyorsa burada Rotatif Krediyi tercih edebilirsiniz. Yapmış olduğumuz piyasa ve kredi değerlendirmelerinde ise, Spot Kredinin faiz oranlarının Rotatif krediye nazaran daha yüksek olduğunu dile getirebiliriz. Genellikle büyük ticari işletmeler tarafından tercih edilen Spot ve Rotatif Kredilerde başvuruda bulunulmadan önce muhakkak ekonomik koşullar takip edilmeli ve hangi kredinin tercih edileceği konusunda bir kanıya varılmalıdır. Bu süreç içerisinde ekonomiyi yakından takip eden uzmanların tercih edilmesi sizlere oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır.

Yapı Kredi Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır? [4 Kesin Yöntem] Konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu