Finansal İşlemler

Senetle Ev Almak – Kredisiz Taksitle Ev Alımı

Senetle ev almak, özellikle bankadan kredi almaya gücü yetmeyen, kredi notu düşük, yüksek faiz oranlarından bıkmış bireyler için hayat kurtarıcı bir şey olabilir. Senetle ev almak çoğu zaman mantıklı bir hamledir ancak dikkat edilmesi gereken pek çok husus var ve bunların hepsini bu yazıda kolay bir şekilde görebileceksiniz. Peki senetle ev nasıl alınır? Senetle ev almak ne anlama geliyor? Senetle ev alınır mı?

Senetle Ev Almak Ne Demek?

Günümüzde kredi notu, bankalardan kredi alabilmek için çok büyük önem arz eder. Türkiye’de kredi ve kredi kartı borçlusu yaklaşık 36 milyon birey vardır ve bunların yaklaşık 2 milyonu, idari tedbir altına girmiş, icra takibinde olan insanlardır. Hal böyle olunca, bankalardan kredi almak epey zor. İnşaat firmalarının satışlarının düşmesi, müşteri kitlelerini daha da genişletmek için firmaları zorluyor.

İnşaat firmaları, bankalardan kredi alamayan bireylere ev satabilmek için, senetle taksit yaparak evleri bu kişilere veriyor. İnşaat firması ya da müteahhitler de bankalardan kredi alarak bu evleri satın alıp, yine senetle ev satın almak isteyen kişilere satıyorlar. Bu sayede hem ev satışından hem de vade farkından bir kar elde etmiş oluyorlar, tabi bu işin mütehahhit kısmı, bir de konut sahibi olmak isteyen birey kısmı var.

Senetle Ev Nasıl Alınır – 2021 

Bankalardan kredi alamıyorsanız, ilk işiniz henüz bitmemiş ya da bitmiş inşaat projelerine başvurarak senetle bu dairelerden birini satın almaya kalkarsınız. Bitirilmesine henüz birkaç ay veya sene olan evler, gerçek değerinin yarısına kadar satılabiliyor. Bu sayede sizler hem yüksek vade farkı ödemekten kurtulmuş oluyor hem de bir ev sahibi olmuş oluyorsunuz.

Senetle ev satma potansiyeli olan müteahhitlere veya inşaat firmalarına giderek senet yapıp yapmadıklarını sormanız gerekiyor. Büyük ihtimalle 10 firmadan 7’si veya 8’i senetle ev satar. Bu firmalara gidiyor ve peşinat bedeli ödüyorsunuz. Peşinat bedeli bankalardaki gibi yüzde 25 değildir, genelde 10-15 arasındadır. Yani 300 bin liralık bir daire için 30-45 bin lira arasında bir peşinat ödemesi gerçekleştirirsiniz.

Peşinat ödemesini yaptıktan sonra, kalan borcunuzu taksitle senet yaptırır ve bu şekilde ödemeyi tercih edersiniz. İnşaat firması, öncelikle 270 bin lira bankadan kredi çeker. Çektiği bu kredinin 10 yılda geri ödemesi ortalama 400 bin lira civarında olur. Senetle size ev satacak olan firma, kendi vade farkını da koyarak 450 bin liralık bir borç çıkartır size ve bunu 10 yıla bölerek ödemenizi bekler. Söz konusu borcun aylık taksit tutarı 3,750 liraya denk gelir ve bunu 10 yıl boyunca inşaat firmasına ya da müteahhite ödersiniz.

Senetle Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Senetle ev alırken, mutlaka bazı noktalara çok ciddi önem göstermeniz gerekiyor, aksi takdirde dolandırılma ihtimaliniz fazlasıyla yüksek.

  • İnşaat firmasından 450 bin lirayı tek senede değil 120 senede bölmesini isteyin. Böylelikle senetleri tek tek daha kolay ödersiniz.
  • Güvenilir ve en az 40-50 yıldır hizmet veren bir firma ile çalışın. Birkaç yıl önce açılmış bir firmanın sizi dolandırma ihtimali çok yüksek.
  • Firmanın bazı yerlerde şubesi olabilir. Bu şubelerin yasal ve gerçek olup olmadıklarına önem gösterin.
  • Fazla peşinat ödemeye çalışın, ne kadar peşinat öderseniz, faiz yükünüz de o kadar azalır.
  • Faiz oranlarında pazarlık etmeye çalışın. İnşaat firması dairenin satışından zaten para kazanıyor. Sizin ödeyeceğiniz taksitlerle o da bankaya olan kredi borcunu ödeyecek. Bunun üzerinde bir faiz almasını hoş karşılamayın ve pazarlık edin. 10 yıl için yüzde 5’lik bir vade farkı normal kabul edilir.
  • Senetle ev almanın riskli olduğunu unutmayın, karşınızda kurumsal bir firma yok. Her an haczedilebilme ihtimaliniz var.
  • Borcunuzu geciktirmeden ödemeye çalışın. Borcu geciktirirseniz, inşaat firması da gecikme faizi ödemek zorunda kalabilir ve bu kredi siciline olumsuz yansır. Bunun acısı sizden daha yüksek bir faiz ile çıkartılabilir.
  • Bir sözleşme imzalayın. Sözleşmede haciz işlemleri için en az 90 günlük ödeme yapılmama durumu yer almalıdır. Her halükârda kendinizi koruyun ve gerekirse bazı maddeleri sildirin.
  • Senet imzaladığınız tutarı iyi gözlemleyin ve hata yapmayın.

Kredisiz Elden Taksitle Ev Almak Mantıklı Mı?

Banka kredisi ile arasında ciddi bir farkı olmadığı sürece mantıklıdır. Senetle ev almak isteyenlerin yüzde 95’i bankalar ile sorunludur bu nedenle bir miktar yüksek faiz oranıyla ev almak kesinlikle kötü değil. Sadece borcunuzu geciktirmeyin, düzenli ödemeler yaparak borcunuzu bitirin.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu