Finansal İşlemler

Senetle Para Veren Yerler – Acil Para

Senetle para veren yerler, senetle kredi veren şirketler ve senetle borç veriyorum diyen şirketler hakkında acil para ihtiyacı için detayları yazdık.

Banka ve benzeri finans kuruluşlarından bir çok nedenle kredi alamayan kişilerin para ihtiyacını karşılamak adına başvurduğu hususlardan bir tanesidir senetle para veren yerler. Kişinin kendi tercihine kalmış bir durum olmasına karşın yasal olarak bir dayanağı olmayan bu borçlanma şeklini tüm sektörlerden bulabilirsiniz. Ancak yanında size sağladığı dezavantajlarının da üzerinde ayrıntılı olarak durulması gerekir.

Senete Atılan İmzalar İle Para Alma

Türkiye’de senetle para tarzında borç paralar verilmesinin ana mantığı ile veren kişilere teknik olarak tefeci denilmektedir. Bu tür kişiler bankaların verdiği faiz oranlarının çok daha üstünde bir rakam ile kısa vadelerde sizlere borç para verme yoluna gider. Bu durum sizlerin çok para ödeyeceğiniz anlamına gelir ve bir çoğu en yakın kırtasiyeden temin edebileceğiniz senete imza ve imzalar attırmak suretiyle verir. Bu aşamada kefil talebi de olan bu kişilerin senet üzerine parasal olarak rakam yazmaktan kaçındığı da bir gerçektir.

Kredi Kartından Komisyonla Para

Günümüzde en çok yapılanı POS cihazları ile komisyon karşılığı verilen paralar yerini almıştır. Kredi kartının nakit çekim tutarına konu edilen bu para verme işlemi hizmet ve eşya satılmış gibi işlem görür ve kartınızdan çekilir. Kişi alacağı komisyonu düştükten sonra da kart sahibine kalan parayı verir. Alınan bu borç para şeklinin de yasalarda bir karşılığı yoktur. Ürün alımı gibi tutulması ayrıca KDV ödenmesi ile kişiden kesilen para miktarı artış gösterir.

Kimler Senetle Kredi  Verir?

Senet karşılığı para veren kişileri öyle çarşı alışveriş merkezi gibi yerlerde boy boy reklam tabelaları ile bulamazsınız. Bunun karşılığı yasal olmadığı, yasak olduğu için mümkün olduğu kadar gizli hareket ederler. Kimi yerde bir kuyumcu, kimi yerde bir emlakçıyı borç para verirken bulabilirsiniz. Ancak bu işlemin yasal karşılığı olmadığı için vergiden uzak olarak yapılır ve oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümünde hukuksal olarak alıcıyı mağdur edebilir.

İnternet Üzerinden Senetle Para

Artan teknoloji ile internet siteleri üzerinden kendilerine müşteri bulan büyük bir kesimden bahsetmek mümkün. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ile kendilerine kazanç sağlayacak paraya ihtiyacı olan kişileri bulma yoluna gidiyorlar. Bu aşamada büyük kentlerde bu tür kişilere ulaşım daha kolay. Örneğin İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara gibi yerlerde nakit ihtiyacını karşılayan büyük firmalardan bahsetmek mümkün. Kredi veren firmalar İstanbul’un Mecidiyeköy, Beylikdüzü, Bağcılar, Ümraniye, Kadıköy gibi semtlerde birçok senetle para veriyorum diyen şirket vardır.

Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kredi alamayan kişilerin ilk aşamada tercih ettikleri husus kredi kartını nakite çevirme yollarıdır. Ancak burada kart limitleri çok düşük olduğu için istenilen tutarlar yetmeyebilir. Fakat yeterli olması halinde altın alarak alınan altının tekrar satışının yapılarak nakit para elde etmek mümkün hale geliyor. Tabi bunun masrafının da çok olduğunu hatırlatmak gerekir. Altın alım ve satım arasındaki fark, karta alınıyor olması ile banka komisyonu, altın alımı için işçilik gibi masraflar artı yük ile alacağınız parayı azaltıyor. Bu tür yapılan işlemlerin önüne geçilebilmesi için geçtiğimiz yıllarda altın satışında kredi kartına taksit yasağı getirilmişti. Günümüzde bu yasak dört taksite yapılabiliyor olsa da genel şartı ziynet eşyası olması. Bu durumda da işçilik çok para tutacağından yapılması tercih edilmeyen bir husus.

Senetle Para Veren Faktoringler

Bankalar sizlere kredi vermeye yanaşmıyorsa bu durumu faktoringler ile çözebilirsiniz. Tabi bu durumda bazı şartlarında taşınıyor olması gerekir. Faktoring kelimesinden uzak olan kişilere bunun bir mal ve hizmet satışı sonrasında olacak gelirin temlik altına alınması diyebiliriz. Faktoring size hizmet verecen kuruluş, müşteri faktoring hizmeti alacak olan kişi ve borçlu da temlik karşılığı borçlanacak kişiyi gösteriyor ve burada bu üçlüden bahsetmek mümkün. Bu gibi bir durumunuz varsa yasal olarak faktoring firmalarına başvurabilirsiniz.

İntoko Borç Para

Son dönemde artan ve arayışa neden olan senetle para veren yerler, faktoring şirketleri ve ikrazat firmaları derken en popüler borç para alma yollarından birisi haline de intoko borç para geldi. Kredi skoru düşmüş olan kişilere kredi alabilmenin yolu olan intoko internet sitesi borç para arayışında olan kişilerin ilanlarını yayınlamaktadır. Burada ihtiyaç sahibi olan kişi ihtiyacı olan para miktarı ile ödeme koşullarını kendisi belirtiyor ve paylaşım yapıyor. Böylelikle senetle ve elden para veren kişilere ulaşım sağlamış oluyor.

İnternet üzerinde onlarca borç para veriyorum, kredi verenler, senetle kredi veriyorum gibi başlıklı yazılar ve ilanlar görmeniz mümkün. Bu aşamada güven çok önemli ve bu tür paylaşım yapanlara da güvenemiyorsunuz. Bu aşamada intoko da borç para arama için ilk tercih edilen sitelerden bir tanesi.  Devletin bu tür sitelere yaptırımı olmalı diye düşünüyorum ve ilerleyen dönelmende de gerekli tedbirlerin alınması mümkün olabilir. Yani bu hizmetinde gelecekte ne olacağı merak konusu. Senetle borç para veren ve senetle kredi veren şirketler, bankaların kredi vermediği kişilere yüksek faiz oranıyla kredi vermektedir.

Daha önce sitede yer verdiğimiz: Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar yazısı da ilginizi çekebilir.

Paraya İhtiyacı Olanlar Ne Yapmalı?

Kişisel muhasebeniz ile ileriki dönemlerde çok önemli ve ciddi paralara ihtiyacınız olabilir. Teknik olarak kişiler maddi açıdan çok zor duruma düşmeden önce mutlaka bankalar ile arasındaki finansal ilişkilerini çok iyi derecede geliştirmeli ve kredi notunu da en yüksek seviyelere çıkarmalıdır. Aldıkları banka ürünlerini zamanında ödemeli, en azından asgari tutarları ile son ödeme Güneri geçirmekten kaçınmalıdır. Yani kişi bankadan boş dönmemek adına gerekli adımları atmalı kredi notunu yükseltmelidir.

Kredi yasaklısı olması ve notunun düşük olması sonrasında bu durumu en iyi seviyelere alabilmek için atılması gereken adımlar bulunur. Bu aşamada sorumuz kredi notu nasıl yükseltilir olur. Öncelikli olarak ön ödemeli bir kart alınması, bu karta para yüklenerek harcamaların bu kart nezdinde yapılması önceliğiniz olmalıdır. Nitekim ilerleyen dönemlerde notunuzun da artmış olduğu göreceksiniz.

Senetle para veren yerler arayışınız devam ediyorsa öncelik olarak para bulabileceğiniz adres akrabalarınız olmalı. Burada senetle veren kişiler verdikleri paranın iki üç katını çok daha kısa süreler sonrasında talep edebiliyor. Bu gibi borç para alımları nedeniyle mağdur olan, hayatından olan kişilerden bahsetmek, ailesinden olan ve çocuklarını göremeyen kimselerden bahsetmek mümkün. Bu nedenle küçük bir kağıt parçasının üzerine yazılan yüklü tutarlar ile cebinizden çok daha yüksek tutarlar çıkabilir. Bu mağduriyetinizin doğmaması ve ileriki uzun dönemde de daha rahat edebilmeniz adına mutlaka tefeci diyebileceğimiz kişi ve kurumlardan uzak durmalıdır.

Türkiye’de tüketicinin mağduriyetini giderilmesi için 2014 yılında son şekliyle çıkarılan Tüketici Kanunu bulunmaktadır. Bu kanun ile bankalar ile tüketiciler arasındaki borç alacak ilişkisi ile anlaşmazlıklara şeffaflık getirilmiştir. Bu aşamada bir bankadan almış olduğunuz borç para nedeniyle mağduriyetinizi hakem heyetlerinde hakkınızı arayarak yapabiliyorsunuz. Ya da adli olarak yapılan başvurular neticesinde mahkemelerde hakkınızı arıyorsunuz. Fakat kırtasiyeden alacağınız kağıt parçası olan senede atacağınız imzalar ile borçlanma yoluna gitmeniz halinde yasal olarak sizlerin başvuru yapabileceğiniz bir mecra alanı kısıtlanıyor.

 

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraalık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 0536 815 xx xx

    1. Merhaba. Acilen 70.0000 tl ye ihtiyacım var. Devlet memuruyum. Bana yardımcı olabilir misiniz acaba? Şartlarınız nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu