Bankacılık

TC Kimlik NO ile Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC Kimlik no ile banka hesabı sorgulama yöntemleri, vatandaşlarımız tarafından sık sık aranan sorguların başında geliyor. Neden diyecek olursanız, herkes daha önceden kullanıp unuttuğu bir banka hesabı olup olmadığını merak eder. Bu oldukça makul bir sebep olarak kabul edilebilir. Bu sayede sadece banka hesaplarınızı sorgulamış olmayacak, eğer varsa unuttuğunuz banka hesaplarınızın içindeki bakiyelerden de haberdar olabileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir E-devlet şifresi edinmek olacak.

Eğer zaten şifreniz varsa, E-Devlete giriş yaparak sorgulamaya başlayabilirsiniz. İşleme başlamadan önce, sınırlı sayıda banka için sorgulama yapabileceğinizi hatırlatmakta da fayda var.

TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama

Birçoğumuz zaman zaman üzerine çok da fazla düşünmediğimiz banka hesapları açtırabiliriz. Eğer öğrenciliğiniz zamanında herhangi bir yerden burs alıyorsanız ya da yeni çalışmaya başladığımız yerin maaş hesabı için anlaşmalı olduğu bankalar varsa bu gibi durumlarda banka hesabı açtırıp sonrasında da kullanmamaya başlayabilirsiniz.

Tabii üzerinden yıllar geçtikçe bu banka hesapları unutulur gider.  Sonrasında da hangi bankada hangi hesabınız olduğunun gerçekten farkında bile olmayabilirsiniz. O yüzden birçok kişi TC kimlik no ile banka hesabı sorgulama mümkün müdür merak eder. Bu yazımızda TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulamanın mümkün olup olmadığından bahsedeceğiz. Ayrıca nasıl banka hesabı sorgulayacağınıza da değineceğiz.

E- Devlet ile Banka Hesabı Sorgulama

Günümüzde birçok işlem artık e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Türkiye Gerçekten bu hizmetin verilmesi konusunda diğer birçok devlete de örnek oluyor. Herhangi bir durumda e-devlet üzerinden üzerinize herhangi bir tapu olup olmadığını, borcunuz bulunup bulunmadığını ve diğer birçok hizmet geçmişini kontrol edebiliyorsunuz. Bu hizmetler arasında banka hesabı sorgulama da yer alıyor. E-devlet’e giriş yaparak internet bankacılığı kullanıp bankada hesabınız var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Ancak bu hizmetle bankaların anlaşmalı olması gerekiyor.

Şu anda e-devlet üzerinden bu hizmeti sunan bankalar şu şekildedir:

 • Albaraka Türk,
 • Akbank,
 • Anadolubank,
 • Finansbank,
 • Garanti,
 • Enpara,
 • ING Bank,
 • Şekerbank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Yapı Kredi.

E-devlet’e giriş yaptıktan sonra sorgulama yapmak istediğiniz bankayı arama bölümünden seçerek internet bankacılığına giriş yapıp banka hesabı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu kısımda eğer bankada hesabınız varsa internet bankacılığı bilgilerinizin girilmesi istenecektir.

Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız öncelikle şifremi unuttum kısmında şifre hatırlatma işlemi yaptıktan sonra hesabınız olup olmadığını görebilirsiniz. Sonrasında otomatik olarak e-devlet hizmet kısmına yönlendirileceksiniz. Öncelikle şifrenizi değiştirmeniz istenecek. Şifrenizi değiştirdikten sonra ise e- devlet tarafından sunulan hizmeti kullanabilirsiniz.

E- Devlet’e Kayıt Olma

E- devlet ile banka hesabı sorgulama için öncelikle e-devlet’e kayıt olmanız gerekmektedir. E-devlet şifresi almamışsanız ya da şifrenizi unutursanız PTT’ye gitmeniz gerekiyor. Şifre aldıktan sonra e-devlet hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Yeni şifre almak için yine PTT’ye başvurabilirsiniz. Öte yandan cep telefonu numaranıza gelecek olan şifre ile şifreyi yenileyebilirsiniz.

Ya da e- devlet üzerinde kayıtlı olan e-postanıza şifre yenileme maili talep edebilirsiniz. Bunun için hem telefonunuzun hem de e postanızın e-devlet üzerinden onaylanmış olması gerekmektedir. Aksi halde şifre yenileme işlemi için PTT ‘ye gitmek dışında bir şansınız bulunmamaktadır. Sonrasında şifrenizi kullanarak turkiye.gov.tr adresinden e-devlet’e giriş yapabilirsiniz.

TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama

E-devlet girişi yapmanıza gerek olmadan TC kimlik numarası ile banka hesabı ve varsa borç bilgisi sorgulayabilirsiniz. Bunun için en güvenilir yol banka şubelerine başvurmaktır. Borcunuzun olduğunu ya da hesabınızın bulunduğunu düşündüğünüz banka şubesine giderek kimliğinizi verip kredi, kredi kartı ya da varsa ek hesabınızın borcunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca o bankada hesabınız varsa hesap işletim ücretinizi ödeyebilir ya da hesabınızdaki parayı çekme talebinde bulunabilirsiniz.

Genelde kişiler banka hesabı sorgulama işlemi için bankaların internet bankacılığı şubelerini tercih etmektedirler. Şifrenizi hatırlamıyor olsanız bile eğer bankada hesabınız varsa şifre hatırlama ya da şifremi unuttum diyerek yeni şifre alıp hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Ama internet bankacılığı üzerinden, borcunuz varsa bunu net bir şekilde görebilmeniz mümkün değildir. Bu yüzden işinizi şansa bırakmamak adına her zaman banka şubesine gitmeniz öneririz.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu