Bankacılık

Yapı Kredi Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır? [4 Kesin Yöntem]

Yapı Kredi bankası sim kart bloke kaldırma konusunda müşterilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Görünüşte her ne kadar zor görünse de aslında oldukça basit bir işlem ile Yapı Kredi bankası sim kart bloke kaldırma işlemi yapılabilir. Mobil bankacılık hizmetinden yararlanmak için mutlaka olması gereken bir SMS doğrulama yöntemi için sim kart gereklidir. Bloke edilmiş sim karta SMS onayı gelmez ve mobil bankacılıktan yararlanmak mümkün olmaz.

Yapı Kredi Mobil Bankacılık Nedir?

Mobil bankacılık bir banka ya da finans kurumu tarafından müşterilerin telefon ya da tablet gibi taşınabilir cihazlar vasıtasıyla bankacılık işlerini tamamlamasına yarayan bir hizmettir. Son yıllarda oldukça gelişmiş bir hal almıştır. Tüm işlerin kolayca ve çok hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ancak hızlı yapılan işlemler bazı güvenlik açıklarına sebep olabilmektedir. 

İşlemler daha hızlı halledilir ancak eski yöntem kadar güvenli değildir. TC kimlik numarası veya müşteri numarasından sonra mobil bankacılık şifresi girilip kolaylıkla birçok işlem yapılabilir. Ancak bunun daha da güvenli olması için ayriyeten SMS doğrulama yöntemi de sisteme dâhil edilmiştir.

SMS Doğrulama Yöntemi Nedir?

SMS doğrulama yöntemi, mobil bankacılık işlemleri yapılmadan önce bir onay sistemidir. İşlem ile ilgili bilgi bankada kayıtlı olan telefon numarasına SMS olarak bildirilir ve bunu için de bir doğrulama kodu verilir. Tek kullanımlık olan bu doğrulama kodu sayesinde işlem tamamlanır. Böylece işlemler çok daha güvenli bir hal alır.

Günümüzde bankalar güvenlik nedeniyle değiştirilen sim kartlar için SMS doğrulama sistemini bloke etmektedirler. Bunu kaldırılması için hizmet alınan bankaya gidip kolaylıkla bloke kaldırılabilir. 

Yapı Kredi Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

Başka bir operatöre geçmek ya da yenilenen 4.5 G teknolojisi için sim kart değiştirilebilir. Bu durumda banka tarafından sim kart blokelenir ve bu numaraya SMS doğrulama kodu gönderilmez. Bunu kaldırmak için internet şubesi, ATM ler veya müşteri merkezleri tercih edilebilir. 

Yapı Kredi ATM Aracılığıyla Sim Kart Bloke Kaldırma

Kullanıcı Başvuru İşlemleri > Kullanıcı İşlemleri > SIM Kart Bloke Kaldırma Akıllı SMS Numarası Onay > SIM Kart Bloke Kaldırma adımları takip edilerek kolaylıkla Sim kart blokesi kaldırılabilir. Gelecek ekranda blokesi kaldırılacak telefon numarası tuşlanarak giriş tuşuna basılır. Böylece artık Yapı Kredi sim kart bloke kaldırılmış olunur. 

Yapı Kredi İnternet Şubesi Aracılığıyla Sim Kart Bloke Kaldırma

Yapı Kredi bankası sim kart bloke kaldırma yöntemlerinden biri de internet şubesidir. İnternet şubesine TC kimlik numarası ya da müşteri numarası yazıldıktan sonra daha önceden belirlenmiş olan şifre yazılarak giriş yapılır. Eğer sim kart blokeli ise bir bilgilendirme SMS i iletilir ve otomatik olarak giriş ekranından bloke kaldırma ekranına yönlendirilir. İşlem tamamlandıktan sonra yeni telefon numarasına gönderilen akıllı şifre ile sisteme giriş yapılabilir. Eğer internet şubesi şifresi daha önce belirlenmemiş ise banka veya ATM ler tercih edilebilir.

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri ile Sim Kart Blokesi Kaldırma

Yapı Kredi bankası sim kart bloke kaldırma yöntemlerinden en açık olanı müşteri hizmetleridir. 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaralı telefonlar aranarak müşteri hizmetlerine bağlanılır. Bundan sonra müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak sim kart blokesi kaldırılabilir.

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır? Konusu da ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu