Bankacılık

Yapı Kredi Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi kartsız para çekme işlemi, özellikle pandemi süreci devam ederken yoğun bir şekilde kullanılan işlemlerin başında geliyor. Hem hijyen, hem de vakitten tasarruf etmek amacıyla geliştirilen bu yöntemler, aslında uzun süredir hayatımızda yer alıyor olsa da; daha çok pandemi sürecinden sonra hayatımızın bir parçası oldu diyebiliriz. Hijyen kuralları gereği ATM’lerden para çekmeyi riskli olarak kabul eden kişiler, ATM’lere el sürmeden para çekme yöntemlerini tercih ederek çok daha hızlı şekilde işlem yapabiliyor. Yapı Kredi QR ile para çekmek istiyorsanız, alttaki yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Yapı Kredi QR Kod ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız sadece Yapı Kredi değil, tüm bankalar için geçerli olan QR yöntemi oldukça kolay bir şekilde ATM ile para çekmenize yardımcı oluyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey de ATM’nin başına giderek cep telefonunuzdan internet bankacılığına giriş yapmaktır. ATM’ye hiç el sürmeden ekrandaki kodu okutmak gerekir.

Bu işlemi uygulamak için ilk yapmanız gereken internet bankacılığı şifrenizi aktif etmektir. Eğer internet bankacılığını aktif olarak kullanıyorsanız zaten bu işlemleri yapmanıza gerek kalmadan mobil uygulamayı indirebilir ve hemen arkasından şifreniz ile giriş yaparak işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Yapı Kredi QR ile Para Çekme

Yapı Kredi mobil uygulamasını kullanarak internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, karşınıza gelen ilk menüden “Para Çekme” adımını seçmelisiniz. Daha sonra cep telefonunuz “Uygulama kameraya erişmek istiyor, izin vermek istiyor musunuz” şeklinde bir uyarı gösterecek. Bu uyarıya izin verdikten hemen sonra kamera açılacak ve ATM ekranındaki kare kodu okuttuğunuzda işlem ATM’den devam edecek.

Cep telefonunuzdan çekmek istediğiniz tutarı tuşladığınızda, işlem ATM’ye devrolacak. ATM’ye dokunmanıza gerek kalmadan para çekmecesi açılarak ATM ödemeyi yapacaktır.

Yapı Kredi Kartımdan Kartsız Para Çekebilir Miyim?

Kartınız yanınızda olmadığında, bahsettiğimiz yöntemi kullanarak ATM’den kartsız para çekebilirsiniz. Sadece QR kod ile değil, TC kimlik numaranız ile de hesap numaranızı tuşlayarak ATM’nin kartsız işlemler menüsünü kullanabilir ve para çekebilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygulamak için hesap numarası, şube kodu gibi bilgileri de giriş yapmanız gerekiyor. Kartsız para çekerken talep edilen bilgiler şunlardır;

  • TC kimlik numarası
  • Hesap numarası
  • Şube kodu
  • Cep telefonu numarası

Bu bilgileri tuşlamanız durumunda sorunsuz bir şekilde para çekebilirsiniz. Ancak QR kod kullanarak cep telefonunuz ile para çekmek çok daha basittir. Bunun için de alttaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yapı Kredi ATM’den Kartsız Olarak Para Çekme İşlemi

  • Cep telefonunuzda yer alan Yapı Kredi Mobil veya World Mobil uygulamasına giriş yapılır
  • Hemen ardından ana sayfadan “Para Çekme” menüsüne giriş yapılır
  • Bu menüden çekmek istediğiniz tutarı telefona giriş yapacaksınız
  • Giriş yaptığınız tutarı hesabınızdan veya kartınızdan çekmek için hesap-kart seçimi yapmalısınız
  • Hemen ardından telefonun kamerası açılacak ve ekrandaki kodu okutmanız gerekecek
  • Kamera ile okuttuktan sonra ATM ödemeyi yapacaktır

Tüm işlemler bunlarla sınırlıdır. Dilerseniz yine aynı menüyü kullanarak “Para Yatırma” aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Telefonunuzdan hangi hesaba para yatırmak istediğinizi de seçerek ATM’den parayı yatırabilirsiniz. Bu işlem de aynı şekilde kartınızla yatırdığınız gibi anında hesabınıza yansıyacaktır.

Eğer kartsız para çekme menüsüne ulaşamıyor veya hata alıyorsanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında destek alabilirsiniz. Bu özellik, tüm banka müşterileri tarafından ücretsiz kullanılabilir.

TC Kimlik NO ile Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu