Genel

Yüksek Limitli Kredi Nasıl Çekilir?

Yüksek limitli kredi nasıl çekilir? Bankalar, aylık gelirin kredi taksitlerinin en az iki katı olması kaydıyla şahıslara kredi verirler.  Herkesin bir kredi limiti vardır, örnek vermek gerekirse aylık geliri 4 bin lira olan biri, geri ödeme tutarı en fazla 120 bin lira olacak şekilde kredi verirler, kredi maliyeti yüzde 100 ise bu durumda en fazla 60 bin lira kredi çekebilecekleri anlamına gelir. Konut kredilerinde ise vade daha uzun olduğu için daha yüksek limit tanınmaktadır.

Yüksek limitli kredi nasıl çekilir? Kredi tutarını yüksek olarak belirleyip kredi başvurusu yaparsanız, üst sınırda kredi nasıl alabilirsiniz?

Günümüzde herkesin acil nakit ihtiyaçları oluşabilir ve elde ettiğimiz gelir bu nakit ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak bankanın kapısını çalar ve kredi talep ederiz. Bankalar da kredi verebilmek için yukarıdaki şartlara uyulmasını talep eder. Eğer talep ettiğimiz kredinin aylık taksitleri, aylık gelirimizin yarısından fazlaysa kredi alamayız. Peki fazla limitli kredi almak imkânsız mı? Fazla limitli kredi nasıl alınır?

 Aylık 5.000 TL Gelirim Var, En Fazla Ne Kadar Kredi Alırım?

Aylık geliriniz 5 bin liraysa, maksimum 2,500 lira kredi taksidi ödeyebilirsiniz, bunun üstünde kredi taksidi ödemeniz pek mümkün değildir. Bu kapsamda taksitleri daha yüksek olan bir kredi alamazsınız. İhtiyaç kredisi için alınabilecek kredinin geri ödemesi en fazla 150 bin lira olabilir. Konut kredilerinde ise en fazla 300 bin lira geri ödemesi olan bir kredi ürünü kullanabilirsiniz. Taşıt kredilerinde de ihtiyaç kredilerindeki limitler geçerlidir.

Yüksek Limitli Kredi Çekme Yöntemleri

  1. Gelirinizi Yüksek Gösterin
  2. İpotek Gösterin
  3. Teminat Gösterin
  4. Başkası adına da kredi başvurusunda bulunun.

Gelirinizi Yüksek Gösterin

 Yüksek limitli kredi çekmek için gelirinizi yüksek gösterebilirsiniz. Bunun için patronunuzla konuşmalı ve maaşınızı kredi alabilmek için yükseltmesi gerektiğini söyleyin. Patronunuz size yüksek maaş ödüyormuş gibi gösterecek ve siz fazla olan parayı patrona geri ödeyeceksiniz. Örneğin maaşız 4 bin liraysa ve 3 bin lira taksitli bir kredi almak istiyorsanız, maaşınızı 6 bin göstererek bu krediyi alabilir ve taksitlerini ödemeye başlayabilirsiniz.

İpotek Gösterin

Eğer taşınmaz bir mülkünüz varsa bankaya ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Bunun için, ipotek ettireceğiniz konutun, çekmek istediğiniz kredi tutarının en az yüzde 125 değerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Yani 100 bin lira kredi çekecekseniz, ipotek edilen evin değeri en az 125 bin lira olmalıdır. Bununla beraber aracınızı da ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Aracınız almak istediğiniz kredi tutarının en az yüzde 125 değerinde ise, aracı ipotek ettirerek hemen kredi alabilirsiniz.

Teminat Gösterin

Teminat gösterme veya teminat verme yöntemi yüksek limitli kredi çekebilmek için sık sık başvurulan yöntemlerden biridir. Çekmek istediğiniz kredi miktarı, size verilen maksimum limitten fazlaysa, aracınızı veya herhangi bir mal varlığınızı teminat olarak bankaya vererek ya da teminat göstererek kredi alabilirsiniz.

Başkası Adına Kredi Başvurusu

Bu yöntem kesinlikle yanlış anlaşılmamalıdır. Örneğin 100 bin lira kredi gerekiyordur ancak banka en fazla 60 bin lira kredi veriyordur. Bu durumda ailenizden veya akrabalarınızdan birinin de kredi çekmesini sağlayarak aradaki farkı kapatabilir ve hızlı bir şekilde kredi alabilirsiniz.

  1. Başka birinin başvuru ile aldığı kredinin borçlarını siz ödersiniz.
  2. Borç yükümlülüğü, size borcu alan kişi tarafından üstlenilir, borç ödenmediği zaman siz değil borcu alan kişinin kredi notu düşer.
  3. Borç yükümlülüğü tamamen karşı tarafta olduğu için, ödenmediği takdirde alınabilecek riskleri de bilmesi gerekir.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu