Kredi Haberleri

Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır? 

Ziraat Bankası vermiş olduğu krediler de, kredi kullandırmak için bazı masraf ve kesintiler yapmaktadır. Ziraat Bankası kredi masrafları nasıl geri alınır diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.

Ziraat Bankası tarafından kredi kullananlardan kesilen masrafları geri almak için, banka tarafından belirlenmiş olan bazı koşullara uyum sağlanması gerekmektedir. Ziraat internet bankacılığı üzerinden yapılan başvurunun ardından kredi masrafları için ödenekler hazırlanacaktır. Kullanılan kredi için masraf iadesini uygun şartları taşıyan kişiler Ziraat Bankası kredi masrafları geri ödemesi için talepte bulunabilir.

Ziraat Bankası Kredi Masraf İadesi Kullanım Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi masraf iadesini talep etmek için aranılan şartlar aşağıda yer almaktadır;

  • Tüketici hakem heyetine yapılacak başvuru için dilekçe hazırlanması,
  • Dilekçede yer alan beyanların tamamının gerçek olması,
  • Kredi masraf iadeleri için yapılan başvurunun tamamlanması ile birlikte bankadan istenen tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde banka şubesine teslim edilmesi,
  • Tüketici Hakem Heyeti ve Ziraat Bankası ile iletişime geçmek,
  • Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvuruda sunulan tüm belgelerin gerçek olması ve gerçeğe aykırı beyanların bulunulmaması.

Bu konuda Ziraat Bankası’nın dosya masrafları ödeyeceği yönünde karar vermesi gerekir. Aksi takdirde kredi masraf iade talebini oluşturmanız mümkün değildir. Eğer banka dosya masraflarını geri ödeyeceğine dair bir beyanda bulunmazsa; Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak dava açmanız gerekecektir.

Ziraat Bankası’ndan çekmiş olduğunuz kredilerin masraflarını  doğrudan banka üzerinden geri iade alabilmek için eğer mahkemeye başvurmuşsanız; böyle bir durumda mahkemenin sonuçlanmasını beklemeniz gerekecektir. Bu yüzden öncelikli olarak bankaya başvurmanız, bankadan sonuç alınamaması halinde mahkeme yolunu tercih etmeniz tavsiye edilir.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Ziraat Bankası’ndan İban Öğrenme ve İban Sorgulama

Ziraat Bankası Kredi Masraflarını Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası’ndan kredi masraflarını iade almak için, bireysel dilekçenin yanı sıra bu masrafların ödenmiş olduğuna dair belgelerin de temin edilmesi gerekir. Bunun haricinde Ziraat Bankası’nda kredi masraflarını talep ederek almak için başvuru öncesinde mahkemeye başvuru yapılmamış olması gerekmektedir. Eğer daha önceden Ziraat Bankası’ndan kredi masraflarını geri almak adına mahkemeye başvurduysanız; Ziraat Bankası size bu ödemeyi yapmayarak mahkeme kararını bekleyecektir. 

Daha önceden kredi masrafı talebinde bulunmayan ve mahkemeye başvurmayan kişiler; 

Bulundukları yere en yakın Ziraat Bankası şubesine gidip Ziraat Bankası kredi masraflarının geri iadesi için hazırlanmış matbu halindeki kredi masraf talep formunu talep ederek, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurması gerekmektedir.

Kredi masraf talep formunu doldurduktan sonra, başvuru yapılan şube tarafından yazmış olduğunuz dilekçe genel merkeze gönderilir ve bu dilekçeyi istinaden genel merkez tarafından bir değerlendirme yapılır. 

Bu yolu kullanarak kredi masraflarının iadesini talep eden kişiler, mahkemeye başvurmadan ve mahkeme süreci ile uğraşmadan Ziraat Bankası kredi masrafları iadesi alabilecektir.

Ziraat Bankası’ndan kredi masraf iade verene alabilmek için kredi masraf talep formu ve kimlik fotokopisi yeterli olmaktadır.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu