Bankacılık

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır? [3 Alternatif]

Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma işlemi, tamamen cep telefonumuzda kullandığımız sim kart ile alakalı bir durumdur. Herhangi bir sebepten veya numara değişikliği yaptığımızda sim kart da değişiyorsa, bankalar güvenlik gerekçeleri ile bu işlemi yapan kişinin siz olduğunu doğrulaması gerekiyor. Neden diyecek olursanız, cep telefonu operatörlerinde sim kart değişimi oldukça kolay yapılıyor. Bu durumun farkında olan bankalar ise, sim kart değişikliği yapan kişinin siz olduğunuzdan emin olmak için hesaplarınıza geçici bloke koyuyor. Bu işlem sırasında elbette ATM kullanımı ve diğer işlemleri kullanabiliyorsunuz.

Hesabınızdaki para da herhangi bir problem yaşamadan kullanımınıza devam ediyor. Yalnızca internet bankacılığı ve mobil uygulama girişlerinde SMS gelmiyor ve aslında bu uygulamaları kullanımınız kısıtlanıyor. SMS gelmeyeceği için, internet alışverişleri de aynı şekilde sekteye uğruyor.

Ziraat Bankası Sim Bloke Nedir, Nasıl Kalkar?

Bankalar müşteri memnuniyeti ve işlemlerin kolay ilerlemesi adına bir çok işlemi de internet üzerinden yapılabilir hale getirmiş durumda. Bunlardan birisi de anlayacağınız üzere sim bloke kaldırma işlemi. Sim kartınız bloke olduğunda veya bilinçli şekilde değişimi yapıldığında bankaların ekranlarında verilen uyarı sayesinde internet bankacılığı erişiminiz sıfırlanıyor. Bu aşamada bankadan reklam kampanya SMS’i dahil olmak üzere hiçbir bilgilendirme mesajını alamıyorsunuz.

Bunun önüne geçmek için de bu bloke işlemini hızlıca kaldıramanız gerekiyor. Bloke işlemi kaldırıldıktan 5 dakika sonra işleme alınıyor ve aslında hızlı bir şekilde hesaplarınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bunun için de endişlenecek bir durum yok. Sim kart bloke kaldırma işlemini de bir çok internatkif kanal sayesinde hızlıca halledebiliyorsunuz.

Ziraat Sim Bloke Kaldırma işlemi yapılabilecek kanallar;

  • Banka şubeleri
  • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri
  • Ziraat Bankası ATM’ler (Ortak ATM geçersiz)
  • İnternet bankacılığı veya mobil uygulamalar

Bu kanallardan herhangi birini kullanarak dakikalar içinde sim bloke işleminden kurtulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Sim Kart Blokesi Kaldırma

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak sim kartınızın üzerindeki bloke işlemini kaldırmak en pratik yöntemlerden birisi. Genellikle, sim kartınız üzerine bloke işlemi uygulandığında, banka müşteri hizmetlerini ararsanız sizi karşılayacak ilk menü bloke menüsü olacaktır. Bankalar bu sistemleri otomatik olarak hazırladığından, sim kart blokesi bulunması durumunda müşteri hizmetleri de bunu hızlı bir şekilde kaldırmanız için size yardımcı olacak. İstenilen bilgileri tuşlamanız ve bu işlemi yapan kişinin siz olduğunuzu doğrulamanızın ardından bloke kalkacak.

Müşteri hizmetlerinin yanı sıra şubelerden de bu işlemi yapabiliyorsunuz fakat bu pek de pratik bir yöntem değil. Şubelere giderek işlemi halletmek istediğinizde form veya dilekçe doldurmanız da talep edilebiliyor. Bunun yerine dijital ortamları tercih ederek sim bloke kaldırması yapabiliyorsunuz.

Ziraat Sim Kart Bloke Kaldırma Atm

Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak da hesabınız üzerindeki sim kart blokesini kaldırabilirsiniz. Bazı ATM’ler bu konuda hizmet vermiyor olsa da, sim kart blokesi işlemi uygulandığı sırada cep telefonu numaranızın kayıtlı olduğu banka hesap kartınızı ATM’ye takabilir, sim bloke uyarısı verip vermediğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer kartınızda bir bloke bulunuyorsa, ATM başında işlem yapmaya başladığınızda “Sim kart blokesi algılandı, kaldırmak için giriş tuşuna basın” tarzında bir uyarı görürsünüz. Giriş tuşuna bastıktan hemen sonra cep telefonu numarası gibi bilgileri doldurarak bloke işlemini dakikalar içinde kaldırabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığından Sim Blokesi Kalkar Mı?

İnternet bankacılığından bloke kaldırma işlemi yapmak için bankanın buna izin veriyor olması gerekli. İnternet bankacılığı veya cep telefonundan mobil uygulamayı açtığınızda eğer daha öncesinde “Beni Hatırla” seçeneğini işaretlemişseniz, banka sizi hatırlayacak ve aslında giriş yapmanıza gerek kalmadan hesaptaki blokeyi de fark edecektir. Blokeyi fark etmesi durumunda bu işlemi tamamlamak ve sim blokesini kaldırmak için sizi ilgili ekranlara yönlendirecektir.

Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma işlemleri için en kolay yöntemleri en basit anlatımda Ziraat sim kart bloke kaldırma atm üzerinden, telefonla ve uygulama üzerinden yapılabilecek işlemleri bu yazıda anlattık.

Tufan DEMİRCİ

Kredi ve finans konularında araştırmalar yapmaktan hoşlanırım, araştırmalarımda öğrendiğim bilgileri akıcı ve öğretici şekilde okurlarımla paylaşırım. Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. İçeriklerim ve banka sorunlarınız ile alakalı her şeyi bana iletişim bölümünden ve konu altındaki yorum formlarından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hiç bir şekilde martima giremiyoum yurt dışında askerim 2 yıldır turkiye görmedim siz bana halen bankaya gelin şunu yapın bunu yapın diyorsunuz ben derdimi anlatıyorum beni anlamıyorsunuz ya bizim için bir kolaylığı yokmu askerler için bir koayligi yokmu bu ziraat banksinin bütün bankarda ne işimiz varsa yapıyoruz ama sizde yapamiyouz müşteri hizmetleri müşteriyi anlar ona göre islerm yapar ama yok bizde görevimizin vatanımızı korumak olduğunu hiç unutuyor muyuz ama afiş yazılmak gerkirse herzman askerimizin yanındayız yazdirirsiniz demi ama yoksunuz ben izin alır gelirim bankaya yaparsınız işlemlerimi siz zahmet etmeyin 5 6 aya gelirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu